Facebook Google+ Twitter

Ratownicy z kopalni protestują przeciwko cięciom wydatków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-16 08:14

Około tysiąca ratowników górniczych ma dziś pikietować siedzibę Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Organizator akcji - Związek Zawodowy Ratowników Górniczych w Polsce chce w ten sposób zaprotestować przeciwko ograniczaniu pieniędzy na ratownictwo górnicze.

Pikietujący wręczą kierownictwu WUG-u petycję w której nie zgadzają się na proponowane zmiany w prawie geologicznym oraz rozporządzeniu dotyczącemu ratownictwa górniczego. Jak podkreśla lider Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce Piotr Luberta, proponowane zmiany oznaczają dla górników pracujących pod ziemią zmniejszenie bezpieczeństwa m.in. poprzez likwidację obowiązku prowadzenia akcji ratowniczych przez Centralną Stację Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Po zmianach prawa pracodawca będzie decydować, czy akcję ratowniczą może przeprowadzić własnymi siłami, czy musi zwracać się o pomoc do Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, co generuje dodatkowe koszty. To pogorszy bezpieczeństwo - dodają związkowcy.

Pikieta organizowana jest po m.in. hasłem: "Życie górnika i ratownika kosztuje 20 groszy na tonę węgla". Te kilkadziesiąt groszy z każdej wydobytej tony jest przeznaczanych na działanie Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, które budżet roczny wynosi 15 milionów złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.