Facebook Google+ Twitter

Ratownicze Manewry Zimowe - RATMAZ 2011

26 lutego przy sanatorium Leśnik w Sopocie odbyły się I Ratownicze Manewry Zimowe – RATMAZ, organizowane przez Inspektorat Ratowniczy Hufca ZHP Sopot.

Czynności ratowników podczas symulacji. / Fot. Robert KopczyńskiCelem manewrów była współpraca między grupami ratowniczymi organizacji pozarządowych, działających na terenie Trójmiasta. Wspólne działania są szczególnie ważne ze względu na zbliżające się Euro 2012, w czasie którego ratownicy z organizacji pozarządowych będą na szeroką skalę zaangażowani w zabezpieczanie imprez towarzyszących oraz samych rozgrywek EURO 2012.

W manewrach RATMAZ wzięło udział 38 ratowników skupionych w 7 patrolach: Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK – sekcja psów ratowniczych, Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK – patrol medyczny, Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Harcerski Klub Ratowniczy „Medicus”, Harcerska Grupa Ratownicza „ALFA”, Inspektorat Ratowniczy Chorągwi Gdańskiej, Stowarzyszenie na rzecz Ratownictwa „Adiutare”.

Manewry rozpoczęły się od sprawdzenia mobilności grup, dlatego ratownicy nie zostali
poinformowani o miejscu zdarzenia. Po krótkiej odprawie w budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie, grupy zostały zawiadomione przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wypadku komunikacyjnym z udziałem osób uzbrojonych w broń palną na ul. 23 Marca w Sopocie.

Działania ratowników zostały wsparte przez grupę realizacyjną Policji, w rolę której wcieliła się grupa rekonstrukcyjna oddziałów SPAP – GPA TEAM. W pierwszej kolejności na miejsce zdarzenia dotarł autobus z większością ratowników i sprzętem ratowniczym oraz Sekcja Psów Ratowniczych.

Przed przystąpieniem do akcji teren wypadku został zabezpieczony przez antyterrorystów, którzy dokonali zatrzymania osoby niebezpiecznej.

Na bezpieczny teren wypadku wszedł koordynator medyczny, który zajął się segregacją rannych i dopiero po wstępnym triage’u ratownicy ruszyli na pomoc poszkodowanym. W trakcie udzielania pomocy CPR rozpoczęło wysyłanie karetek wraz z zespołami. Trzy karetki będące własnością grup zostały wsparte przez karetkę „R” z zespołem ratunkowym Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Sopot.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.