Facebook Google+ Twitter

Ratują psy, szkoląc je w schronisku

Blisko 277 psów czeka na adopcję w zabrzańskim schronisku Psitul Mnie. Chcąc zwiększyć ich szansę na nowy dom, schronisko, razem z Ośrodkiem Szkolenia Psów Pastel z Zabrza, przeszkoliło psy, przeznaczone do adopcji.

Akcja szkolenia psów w schornisku zwiększa ich szansę na adopcję i przystosowanie się do życia w rodzinie. / Fot. Archiwum schroniska / Fot. D. SobolewskiNa 624 psów, które w 2007 roku trafiło do zabrzańskiego schroniska Psitul Mnie 471 zostało adoptowanych, z czego blisko 388 wirtualnie, a 83 znalazło nowych właścicieli; kolejne 277 czeka na nowy dom. Co zrobić, aby adopcje w schronisku zdarzały się częściej, a ludzie chętniej przygarniali psiaki ze schronisk? Trenerzy zabrzańskiego Ośrodka Szkolenia Psów Pastel oraz wolontariusze ze schroniska Psitul Mnie w Zabrzu znaleźli na to doskonały patent! Przeszkolić psa w schronisku tak, aby jego naturę pokochał przyszły właściciel. Już 19 stycznia pierwsza grupa 9 psiaków będzie zdawała egzamin na „Grzecznego psa”.

W trakcie trzech miesięcy zajęć wolontariuszki zrealizowały z czworonogami program szkolenia „Grzeczny pies”, podczas którego zwierzęta nauczyły się nowych komend, posłuszeństwa w czasie spaceru, zabaw, przebywania w dużej grupie ludzi i psów oraz ogłady. To właśnie brak ogłady oraz agresja wobec innych psów, a nieraz i ludzi jest najczęstszym problemem, jaki stoi na przeszkodzie adopcji psa. - Te psy przeżyły wiele złego, brakuje im zaufania do ludzi, często wręcz boją się kontaktu z człowiekiem, reagują niewłaściwie mimo, że z natury są naprawdę łagodne
– wyjaśnia Danuta Mikusz - Oślizło, prezes Schroniska Psitul Mnie w Zabrzu. – Poprzez szkolenie chcemy dać im szansę szybkiego oswojenia w rodzinie, oduczyć złych nawyków i nauczyć zaufania i współpracy. Poza tym fakt, że psiak został przeszkolony bardziej przekonuje do adopcji potencjalnego właściciela.

Zdaniem Alicji Dudy, trenerki z Ośrodka Szkolenia Psów Pastel, takie szkolenie stworzy przyszłym właścicielom komfortowe warunki do adopcji. Zwierzęta szybciej się przystosują do nowych warunków, nie będą agresywne i lękliwe, a przede wszystkim będą grzeczne. Psiaki ze schroniska szkolone są metodą pozytywnych wzmocnień, polega ona w dużej mierze na nagradzaniu psa za wykonaną prawidłowo czynność i utrwalaniu w nim pozytywnych zachowań. – Dzięki takiemu podejściu motywujemy psa do pracy oraz wysiłku, nie karzemy za coś czego nie zrobił. Oszczędzamy w ten sposób psiakowi dodatkowych stresów związanych z nauką, a jednocześnie uczymy go zaufania do przewodnika – wyjaśnia trenerka.

Trzyletnia Negra adoptowana ze schroniska Psitul Mnie ze swoją nową właścicielką podczas egzaminu na "Grzecznego psa" / Fot. Tomasz Pietrzak– Szkolenie takich psiaków to spory wysiłek, te psy wiele przeszły w swoim życiu, były bite, torturowane, zagładzane, niektóre trafiły do schroniska ledwo żywe – mówi trenerka Alicja Duda. – Bardzo trudno jest przełamać takiego psiaka do pracy z człowiekiem, któremu nie ufa. Jednak tutaj się to udało. Już po pierwszych zajęciach było widać efekty, psiaki nabierały zaufania, stawały się bardziej ruchliwe, słuchały. Teraz podchodzą do egzaminu gotowe do adopcji - dodaje trenerka.

Jak wspominają wolontariuszki jeden z czworonogów, Kiara, musiała być szkolona indywidualnie, ze względu na strach przed innymi zwierzętami i ludźmi. Jej historię i losy podziela większość psów ze schroniska Psitul Mnie. Adopcja i powrót albo ucieczka ze strachu przed ludźmi. – Kiara z pierwszego domu uciekła 2 lata temu, spędziła wówczas kilka dni w kanale ciepłowniczym. Bała się ludzi. Później ją adoptowano, ale w końcu została oddana, bo wszystkich się bała – wyjaśnia Gosia Witkowska z Psitul Mnie. Dla Kiary i pozostałych psów to szkolenie może być jedną przepustką do szczęścia i domowego ciepła.

Ośrodek Ali i Marka Dudów jest dziś jedną z największych szkół dla psów w regionie. Szkoła działa od 2005 roku i jak dotąd opuściło ją blisko 150 psich absolwentów, szkolących się na zajęciach w Tychach, Zabrzu, Katowicach oraz Sosnowcu. Pastel organizuje również otwarte zajęcia z psiego sportu agility. Wstęp na nie jest bezpłatny, każdy może przyjść ze swoim pupilem, bawiąc się i ucząc jednocześnie.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Psitul Mnie ma swoją siedzibę w Zabrzu-Biskupicach. Głównym celem jego działalności jest zapewnienie zwierzętom tymczasowego schronienia oraz znalezienie im nowego domu. Psitul Mnie dba również o zdrowie zwierząt oraz odgrywa rolę centrum edukacji społecznej, realizując zarówno akcje edukacyjne, jak i akcje adopcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Wielki + za popularyzację świetnej inicjatywy :c).

Osobiście uważam, że przy każdym schronisku powinien być zoopsycholog, który pomógłby nowym właścicielom w rozwiązywaniu problemów z psem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wielki plus
Przyłączam się do opinii Jadwigi - jeszcze trzeba by szkolić ludzi, także z zakresu etologii zwierząt i komunikacji (ze zwierzęciem).

Komentarz został ukrytyrozwiń

fascynujące:) plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Liczba 471 odnosi się do wszystkich adopcji jakie przeporowadziło schonisko, z czego 388 to adopcje wirtualne jakie prowadzi Psitul Mnie http://www.psitulmnie.pl/psitul.php ,pozostałe 87 psów znalazło prawdziwy dom:) To i tak dużo!! Zresztą ludzie z "Psitul mnie" ciężko na to pracują...

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za akcję i za to, że ja opisujesz, może dzięki temu kolejne schroniska zorganizują podobne akcje:)

tak jak napisała Jadwiga kursy dla ludzi też by się przydały!

Komentarz został ukrytyrozwiń

1. 471 na 624 psów z tego schroniska znalazło rodziny adopcyjne. Ta informacja jest dla mnie sporym szokiem, bo z niedoinformowania wydawało mi się, że rzadko kiedy się to w ogóle zdarza, a co dopiero w tej liczbie. Niemniej jeśli to jest potrzebne, to oczywiście trzeba walczyć i o większy wskaźnik. 2. Pomysł zastosowany przez ośrodek jest według mnie godzien podziwu - za prostotę i skuteczność. 3. Brakuje mi w tekście informacji o tym, czy szkolenie odbywa się darmowo dla ośrodka oraz kontaktu do schorniska, gdybym chciał zaadoptować psa.

Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ praca godna podziwu i uznania. Żeby tak jeszcze ludzi przeszkolić w traktowaniu zwierząt!

Komentarz został ukrytyrozwiń

O, proszę; komentarz w języku obcym :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) Obok mojego domu. Głośne hau hau

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.