Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11947 miejsce

Ratujmy "Bartka"! Apel do ministra środowiska

Czy weteran europejskich lasów - dąb Bartek - musi przedwcześnie ulec zagładzie? Czy wstawiennictwo Wiadomości24 może zatrzymać ten proces? Czy minister środowiska podejmie działanie? Te pytania czekają na odpowiedź.

Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dab_bartek.JPG / Fot. Krzysztof T.Pan Andrzej Kraszewski, minister środowiska

Szanowny Panie Ministrze,

Czytelnicy serwisu dziennikarstwa obywatelskiego Wiadomości24.pl z niepokojem przyjęli doniesienia o niesłychanie szybkim postępie degradacji legendy europejskich lasów - dębu Bartka. Rozwoju cywilizacji nie powinno się powstrzymywać, ale umiejętnie nim sterować. Nie niszczyć bezpowrotnie tego, co trwa od wieków. A tak się dzieje w otoczeniu jednego z najokazalszych drzew Europy. Droga przebiegająca obok szacownego weterana nabrała znamion tranzytowej, samochodów ciężkich powodujących olbrzymie drgania, które mogą w bardzo szybkim czasie zniszczyć okazałe drzewo.

To są opinie profesora Marka Siewniaka, przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Drzew i innych znawców dziedziny na przykład wykładowcy ze szkoły leśnej w Zagnańsku, pana Stanisława Janickiego - autora wielu publikacji o drzewach oraz wiceprzewodniczącego sejmowej komisji ochrony środowiska, posła Henryka Milcarza i wielu innych fachowców, którzy podpowiadają co trzeba zrobić:

1. dokonać stabilizacji aktualnych podpór,
2. dołożyć jeszcze dwie,
3. podjąć działania zmierzające do przesunięcia drogi,
4. ograniczyć proces gnilny, próchniczy, chorobowy przez zastosowanie,
najnowszych osiągnięć naukowych,
5. docelowo podwiesić konary do specjalnego masztu

Wykonanie powyższych zaleceń jest naszą powinnością i obowiązkiem wobec następnych pokoleń rodaków. W związku z powyższym Czytelnicy Wiadomości24.pl apelują do Pana Ministra o podjęcie działań mających na celu uratowanie najsłynniejszego obserwatora naszych dziejów.

Dobro wspólne, jakim jest weteran ginących w ekspresowym tempie lasów leży nam na sercu. Nie wyobrażamy sobie, braku interwencji w tej sprawie znajdującego się pod opieką Pana Ministra wiekowego dębu, apelujemy o ochronę tego wspólnego dziedzictwa, jakim jest dąb Bartek wraz z zabytkową aleją wiekowych drzew.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (65):

Sortuj komentarze:

dexter
 • dexter
 • 11.10.2011 22:05

no nie wiem

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 11.10.2011 21:28

Po wyborach.
Minister ten sam.
Apel czas wznowić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
V
 • V
 • 11.10.2011 20:49

Uważam że trzeba pomagać tej inicjatywie chociaż nie zgadzam się ze wszystkim w 100% :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
gwiazda
 • gwiazda
 • 11.10.2011 16:50

znam Bartłomieja od strony uporu. Jeśli coś jest możliwe do wywalczenia i zdobycia - to On zawsze z uporem maniaka będzie do tego dążył. Czasem przeciwnika znuży, a nawet zemdli swoją natarczywością. Dlatego - jeśli idzie o Dęba Bartka i w ogóle o całokształt - polecam! Dziennikarz Roku - to brzmi dumnie:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niedawno internauci wybierali najsłynniejsze drzewo w Polsce szkoda że dąb Bartek nie znalazł się wśród nominantów,zastanawiam się czy to przeoczenie czy świadoma gra ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

W imieniu RTPD popieram apel!

Komentarz został ukrytyrozwiń

witam
odpowiadam panu Krzyśkowi na zadane pytanie.

a ja tak się zastanawiam skąd ten artykuł znalazł się w głosowaniu w dziale "technologie" skoro z technologią to on ma tyle wspólnego co z szydełkowaniem...

niemniej jednak gratuluję wygranej :)

czy widział już jakieś stare drzewo, które poprzez zastosowanie opisanej tu
link koncepcji odzyskało by właściwy stan statyczny.
Czy najbardziej rozpoznawalne drzewo dla Polaków jest warte tych zabiegów, ja uważam że tak. Mury, malowidła i inne meble czy przedmioty przy dzisiejszej technice potrafimy wiernie odtworzyć. Żyjącego około 1000. letniego drzewa jeszcze nie.

A maszty, liny i klamry, śruby rzymskie to nic innego jak powiedzmy szydełkowanie.

pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
krzysiek
 • krzysiek
 • 01.06.2011 01:41

a ja tak się zastanawiam skąd ten artykuł znalazł się w głosowaniu w dziale "technologie" skoro z technologią to on ma tyle wspólnego co z szydełkowaniem...

niemniej jednak gratuluję wygranej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cuda jak nic 400 głosów ! skąd ? pomóżcie Bartkowi , a nawet obu Bartkom !!

Komentarz został ukrytyrozwiń
obserwator konkursu
 • obserwator konkursu
 • 31.05.2011 12:41

W dzisiejszym dniu olbrzymia ilość sms na koncie konkurenta-p.Adama Łodzińskiego w dziale technologie. Aż niewiarygodne, że po kilku dniach posuchy i nie pojawianiu się ani jednego sms na dziennikarza w ciągu godziny pojawia się przeszło 130 sms . To niewiarygodne.
Czyżby rozwój technologii/
cuda wianki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.