Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21953 miejsce

Ratujmy polskie żaby!

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-03-07 14:34

Do wiosny coraz bliżej, więc i żaby wkrótce zaczną się budzić ze snu zimowego i rozpoczną wędrówkę do miejsc rozrodu. Wiele z nich jednak tam nie dotrze. Zginą pod kołami aut, motorów, rowerów lub pod naszymi stopami.

Żabowate/ Samica żaby śmieszki / Fot. Christian Fischer/Wikipedia/CC 3.0/ W Polsce można spotkać następujące gatunki tych płazów: żabę jeziorkową, wodną, śmieszkę, moczarową, dalmatyńską i trawną.

Wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że żaby są bardzo ważne w naszym ekosystemie i trzeba je chronić przed wyginięciem. Odżywiają się owadami latającymi, zaś uzupełnieniem ich diety są pajęczaki, mrówki, chrząszcze i dżdżownice, ślimaki, larwy rolnic, “dzieci” stonki ziemniaczanej i turkucie podjadki.
Nie dziwi zatem fakt, że osoby, które chcą mieć piękny ogród starają się je przywabić, stwarzając im odpowiednie warunki bytowania. Zamiast stosować pestycydy i zanieczyszczać grunty i akweny wodne, zapraszają na działki naturalnych wrogów szkodników.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Już niebawem i te płazy zaczną budzić się ze snu zimowego i rozpoczną wędrówkę do miejsc rozrodu. Nie wszystkie tam dotrą. Wiele zginie pod naszym butami, pod kołami samochodów, motorów i rowerów. Trudno sobie wyobrazić, by kierowcy nagle z ich powodu zmienili trasę, ale zawsze przecież można zwolnić do minimum lub zatrzymać się i pomóc im przejść przez jezdnię.

Niektórzy z czytelników zapewne w tym momencie się uśmiechną i powiedzą "kto by się żabami przejmował". No właśnie, a powinniśmy wszyscy pamiętać, że to pożyteczne stworzenia i nasi sprzymierzeńcy. Nie można również zapominać o tym, iż żaby brunatne są pod całkowitą ochroną, a zielone podczas okresu godowego.Ksiądz Byrt ze Szczyrku apeluje "Ratujmy polskie żaby! Nie pozwólmy im zginąć!"

Zwracam się z prośbą do nauczycieli biologii, wychowawców i księży, by uwrażliwiły dzieci na tę sprawę - powiedział duchowny w rozmowie z Wiadomościami 24.pl. My tu w górach, mimo trwającej zimy i dużej ilości śniegu, wraz z nauczycielką biologii Patrycją Pawełek z Zespołu Szkól nr 2 w Szczyrku, rozpoczęliśmy już przygotowania w tym kierunku. Chcemy zachęcić dzieci, by je polubiły, dowiedziały się jak ważne są one dla naszego środowiska i aby zaczęły je ratować.
Pokochaj, uratuj i przytul żabkę. / Fot. ks. Jan Byrt
Włodarze miast i gmin również mogą dołączyć do akcji i dać innym dobry przykład. Wystarczy by zakupili i zamontowali specjalne siatki (nie są drogie, więc zbytnio nie uszczuplą finansów) w miejscach gdzie żaby wychodzą na jezdnię. Widziałem takie kilka lat temu w Ustroniu Polanie czy w Wiśle - Czarnym przy zbiorniku wodnym. Uchroniło to tysiące żab przed rozjechaniem - dodał ks. Byrt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Oj, niedobrze z Panem, niedobrze. Już skleroza dokucza? Trzeba jak najszybciej zmienić dietę, najlepiej na taką.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co to za melodia?... Żaby, ach te żaby,
człek by je łyżkami jadł........Ach, to skleroza. Pomyliłem baby i żaby

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie czyn drugiemu co zabie niemile...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzieci lubią maskotki, a te żabki są dla nich i są bardzo sympatyczne, więc na pewno będą je przytulać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co człowiek, albo co żaba :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Anna Domina

Co człowiek, to inne skojarzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pokochaj, uratuj i przytul żabkę... Jak to rozumieć? Ten ksiądz Byrt w otoczeniu tylu żab jak Pan w haremie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Calujmy jak sie chcemy zamienic w zabe, chronmy je aby nie trzeba bylo ratowac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tym całowaniem, to można by polemizować. link Zależy na jaką żabę się trafi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ratujmy, ale nie całujmy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.