Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3048 miejsce

Ratujmy pszczoły, bo mogą wyginąć. Największym zagrożeniem dla nich jest człowiek

"Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia" - twierdził Albert Einstein. Dziś ekolodzy ostrzegają, że pszczoły są zagrożone, a wszystkiemu winny jest człowiek.

Pszczoła miodna / Fot. Wikimedia Commons/John SevernsPo raz pierwszy w Polsce, 8 sierpnia obchodziliśmy Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji pszczelarze, botanicy oraz ekolodzy przypomnieli o problemie wymierania tych ważnych dla człowieka owadów. Od kilku lat pszczoły miodne są zagrożone, co wynika głównie z zanieczyszczenia środowiska oraz używania środków chemicznych w rolnictwie. Organizacja Greenpeace przewiduje, że pszczołom i innym owadom zapylającym grozi wyginięcie. Jak oszacowano, w Ameryce Północnej co roku ginie jedna trzecia populacji, w Chinach są miejsca, gdzie pszczół nie ma już w ogóle. Na przestrzeni trzech ostatnich lat w okresie jesienno-zimowym śmiertelność wśród tych owadów w Europie wynosiła około 20 proc.

Kto ma pszczoły, ten ma świat wesoły


O istotnej roli pszczół wiedzieli już nasi przodkowie oraz znani naukowcy. Albert Einstein mawiał, że "kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia". Tę katastroficzną wizję szerzej rozwijał Karol Darwin, twierdząc że "Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka...".

Dlaczego pszczoły są tak ważne dla Ziemi? Odpowiedź jest prosta – bez owadów zapylających nie byłoby roślin i poprawnie działającego ekosystemu. A jeśli nie będzie przyrody wytwarzającej tlen, to marny los człowieka. Szacuje się, że pszczoły zapylają minimum 1/3 upraw żywności. Zniknięcie pożytecznych owadów oznaczałoby, że nie będzie jabłek, truskawek, czy pomidorów.

- Obecnie mamy w Polsce około 1 200 000 pszczół. A do prawidłowego zapylenia powinno być ich milion i 600 tysięcy. - tłumaczy pan Zenon, pszczelarz. - W Chinach ludzie ręcznie zapylają sady, bo pszczoły wyginęły.

Człowiek wytwarza zło, jak pszczoła miód (Wiliam Golding)


- Pszczoły są zagrożone przez nadmierne pryskanie chemią roślin oraz pasożyty. Używanie środków chwastobójczych na dużych połaciach upraw nie daje pożytku dla owadów. Zdarzają się też pasożyty, które zabijają pszczoły. Przyszły one do nas z Azji i europejska pszczoła miodna nie jest na nie uodporniona, choć teraz stosuje się przeciwko nim środki lecznicze – przedstawia sytuację pan Zenon, znając te problemy w swojej pasiece. Istotne są także zmiany klimatu na przestrzeni ostatnich lat.

Głównym zagrożeniem dla pszczół jest chemia. Chodzi o środki owadobójcze, które są stosowane na terenach uprawnych. Mają one na celu ochronić roślinę przed pasożytami, dając przy tym skutki uboczne w postaci śmierci pszczół. Najbardziej znaną trucizną na owady zapylające jest grupa substancji znanych jako neonikotynoidy, które wnikają do organizmu rośliny. Często takimi środkami pryska się nasiona, co powoduje, że w późniejszym wzroście te substancje nadal utrzymują się w łodydze i liściach, ostatecznie trafiając do pyłku i nektaru zbieranego przez owady. Zebrany potem przez pszczołę pyłek może zawierać pozostałości pestycydów. Pyłek kwiatowy to główne źródło białka dla owadów i jest on niezbędny w procesie odżywiania. Chemia w pyłku powoduje trwałe, negatywne zmiany w organizmie. Pszczoła może utracić zdolność gromadzenia pokarmu, nie będzie w stanie znaleźć drogi powrotnej do ula oraz mieć uszkodzoną pamięć węchowo-smakową. To wszystko prowadzi do większej śmiertelności owadów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wybrałyśmy podobną zajawkę, mój art. też dotyczył pracowitych pszczółek:). Napisany ponad dwa lata temu. Czyżby sytuacja tych pożytecznych owadów się nie zmieniła? link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.