Facebook Google+ Twitter

Ratujmy rysie nizinne!

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-07 07:21

Już tylko 50 rysi nizinnych żyje w północno-wschodniej Polsce - alarmuje "Dziennik".

Zwierzęta wciąż padają ofiarą kłusowników i cywilizacji, bo budowane drogi coraz gęściej przecinają lasy, w których żyją te dzikie koty.

Ekolodzy apelują o to, by wzorem państw zachodnich tak projektować szosy, by rysie mogły swobodnie przemieszczać się między puszczami. Zdaniem biologa i koordynatora projektu WWF "Duże drapieżniki w Polsce", Stefana Jakimiuka, te dzikie koty nie tolerują otwartych obszarów i migrują na bardzo duże odległości. "My budujemy drogi, którymi przecinamy tereny, na których mogą żyć rysie. Tym samym oddzielamy poszczególne osobniki od siebie, więc nie mogą się rozmnażać" - dodaje Jakimiuk i przekonuje, że nie chodzi o to, by zakazywać budowy dróg, ale by pamiętać o tworzeniu przejść dla zwierząt, a także o korytarzach łączących ze sobą lasy.

W Polsce żyją dwa gatunki tych pięknych drapieżników: ryś karpacki o futrze pokrytym plamistym wzorem i ubarwiony jednolicie ryś nizinny. Pierwszy ma się jeszcze w miarę dobrze - w Polsce żyje około 150 osobników. Kondycja tego drugiego jest krytyczna - w naszych lasach żyje 50 rysi nizinnych i ich populacja się nie zwiększa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.