Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23479 miejsce

Ratusz Miejski – wizytówką Wejherowa

Podróżując przez malowniczy region Kaszub warto odwiedzić Wejherowo, miejsce letniego nadmorskiego wypoczynku, które kryje w sobie wiele atrakcji turystycznych, których próżno szukać w innym rejonie Polski.

Rozpoczynając wędrówkę po tym pięknym mieście pierwsze kroki warto zwrócić w kierunku Ratusza Miejskiego, który jest wizytówką miasta oraz niemym świadkiem bogatej historii tego miejsca.

Ratusz w Wejherowie / Fot. http://www.wejherowo.pl/turystyka/ratusz.htmlStojący w południowej pierzei rynku na Placu Jakuba Wejhera, założyciela miasta, Ratusz powstał w 1650 r. w momencie, gdy Wejherowo otrzymało prawa miejskie. W 1729 r. Ratusz został przebudowany, zaś ostateczną formę otrzymał w 1908 r. stając się przy tym architektoniczną perełką miasta. Należy nadmienić, iż obecny budynek Ratusza jest trzecim, poprzednie zostały rozebrane. Architektura obiektu nawiązuje do stylu empire, charakteryzując się niewielką wieżyczką wznoszącą się majestatycznie nad całym rynkiem. To, co wyróżnia architektonicznie bryłę Ratusza, to trójakardowy podcień, 3 stylizowane szczyty, mansardowy dach, a także centralna miedziana glorieta.

Można by pomyśleć, cóż takiego interesującego dla turysty może skrywać Ratusz będący obecnie siedzibą Urzędu Miejskiego? Wbrew pozorom jest to miejsce przesiąknięte historią i gromadzące ogromną ilość eksponatów i pamiątek. Na zwiedzających czekają ciekawe elementy dotyczące dziejów miasta Wejherowa, w tym drzewo genealogiczne rodziny Wejherów, dokumenty z podpisem króla Jana Kazimierza, dawne instrumenty kaszubskie, hełmy strażackie, tabakiery, tradycyjne ubiory, czy regionalne rękodzielnictwo.

Turystów może również zainteresować m.in.: stary puchar cecharzy, pierścień Hallera, przedwojenna dokumentacja architektoniczna w języku niemieckim dotycząca tylnej części Ratusza, czy też duży Alfabet Kaszubski widniejący na ścianie i wykonany w technice sgraffito, którego autorami są Tomasz Morek i Artur Wyszecki.

Do największych atrakcji Ratusza Miejskiego w Wejherowie należy wspaniała makieta zabytkowej części miasta autorstwa Ratusz zimą / Fot. http://www.wejherowo.pl/turystyka/rynek.htmlElizy i Tomasza Karczów oraz podświetlana makieta Kalwarii Wejherowskiej. Dla tych bardziej spragnionych mocnych wrażeń odtworzono w piwnicach budynku historyczną celę więzienną, w której można zasmakować życia dawnych osadzonych.
Budynek Ratusza Miejskiego kryje w sobie niezliczone niespodzianki, a całość pomieszczeń okraszona jest niesamowitym wykończeniem. Ciekawostką jest to, że tak, jak Kraków ma swój Hejnał odgrywany co godzinę z wieży kościoła Mariackiego, tak z wejherowskiej wieży Ratusza Miejskiego codziennie o godz. 12.00, 15.00 i 18.00 rozlega się Hymn Kaszubski.

Ratusz otwarty jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00, zaś w sezonie letnim przez 7 dni w tygodniu.

Więcej informacji na temat atrakcji miasta odnaleźć można pod adresami:
Oficjalna strona miasta: http://www.wejherowo.pl/
Oficjalna strona prezydenta Wejherowa: http://www.krzysztofhildebrandt.pl/

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.