Facebook Google+ Twitter

Ratyfikacja konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych

Współautorzy: Marta Wróbel

Prezydent Bronisław Komorowski w Pałacu Prezydenckim ratyfikował w czwartek Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Podkreślił, że to ważny dokument nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale dla wszystkich Polaków.

Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych zawiera przepisy zakazujące dyskryminowania niepełnosprawnych, a także nakazujące: tworzenie warunków do korzystania przez nich z praw na równi z innymi osobami oraz wprowadzenie rozwiązań specjalnie do nich adresowanych. Pakt ten podkreśla znaczenie, jakie mają dla niepełnosprawnych samodzielność i niezależność. Zwraca ona uwagę na potrzebę ich udziału w procesach decyzyjnych, a także znaczenie dostępności np. do opieki zdrowotnej, edukacji, informacji i komunikacji.

Zgodnie z konwencją pojęcie "osoby niepełnosprawnej" obejmuje osoby, które - oprócz długotrwale naruszonej sprawności fizycznej, umysłowej, intelektualnej lub w zakresie zmysłów - mają także problemy z pokonywaniem różnych barier, wynikające np. z postaw innych ludzi i środowiska.

Podczas uroczystości został wyświetlony krótki filmowy przegląd kampanii społecznych w Polsce dotyczących osób niepełnosprawnych.

Jak czytamy na stronie prezydent.pl: "W uroczystości wzięli udział kard. Kazimierz Nycz, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Rzeczniczka Praw Obywatelskich Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, przedstawiciele środowisk osób niepełnosprawnych, posłowie, senatorowie, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, a także ministrowie w KPRP i doradcy prezydenta".

Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych została sporządzona w Nowym Jorku 13 grudnia 2006 r. To pierwszy międzynarodowy akt prawny, który w sposób kompleksowy odnosi się do praw osób niepełnosprawnych.Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Maria M.
  • Maria M.
  • 07.09.2012 10:31

Konwencje to słowa ale trzeba zmienić nastawienie ludzi. Pewien polityk ostatnio tak niechlubnie zabłysnął wypowiadając sie w sprawie paraolimpijczyków, ze ja się jeszcze dziwię, co on robi w polityce. W każdym cywilizowanym kraju byłby już skończony i zepchnięty na margines społeczny!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.