Facebook Google+ Twitter

Rawa Blues Festival po raz 33. z Keb’ Mo’ w roli głównej

5 października Katowice znów zamienią się w światową stolicę bluesa - na scenie w Spodku wystąpią światowe gwiazdy tego gatunku. Wśród nich m.in. trzykrotny laureat nagrody Grammy Keb’ Mo’.

Bluesową Artystkę Roku, Ruthie Foster będzie można posłuchać na żywo 5 października w katowickim Spodku / Fot. John CarricoDzięki organizowanemu przez Ireneusza Dudka i jego przyjaciół festiwalowi bluesowemu, w ciągu ostatnich 30 lat w Katowicach koncertowały największy gwiazdy gatunku. Nie inaczej będzie w roku - wśród najbardziej oczekiwanych muzyków znajduje się Ruthie Foster. Urodzona w rodzinie wykonawców gospel, wokalistka, gitarzystka i kompozytorka z Austin właśnie została uhonorowana niezwykle nobilitującym tytułem Bluesowej Artystki Roku w plebiscycie prestiżowego magazynu Living Blues. Śpiewanie w Kościele dało mi solidne muzyczne fundamenty. Było także wprowadzeniem w to, jak muzyka potrafi poruszać i uzdrawiać ludzi (...) Na początku nie miałam naprawdę swojego głosu czy stylu, więc praktykowanie w tylu różnych gatunkach, umożliwiło mi odnalezienie mojego własnego, prawdziwego głosu - podkreśla Ruthie Foster. Za jej ostatni studyjny album "Let It Burn" była nominowana do nagrody Grammy.

Kalifornijski zespół The Stone Foxes zagra 5 października w Spodku, podczas 33. Rawa Blues Festival / Fot. Materiały organizatorówByć może nie wszyscy fani bluesa wiedzą, że posiada on spore korzenie w Rock and Rollu. Właśnie ten fakt dobitnie podkreśli zespół The Stone Foxes, który w swej twórczości stara się łączyć te właśnie style muzyczne. Istniejąca od 8 lat kapela z San Francisco wydała w tym rok swój trzeci krążek "Small Fires", ale w Spodku na pewnie nie zabraknie starszych przebojów grupy. Muzykę zwykle komponuję ja, przynoszę także teksty bratu, który gra na gitarze i „mieszamy” razem różne podstawowe akordy. Potem wspólnie improwizujemy sobie wokół tego, wypełniając brakujące dźwięki. Ale nawet gdy mamy już gotową muzykę i teksty, również zdarza się, że jeszcze coś tam „rzeźbimy” - mówi Shannon Koehler, perkusista, harmonijkarz i wokalista zespołu. Jednocześnie wyraził radość, że wraz z kolegami z kapeli będzie mógł zagrać na festiwalu takiej rangi, jak katowicka Rawa Blues.

Keb’ Mo’ będzie główną gwiazdą tegorocznej edycji Rawa Blues Festival / Fot. Materiały organizatorówZdecydowanie największą gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu, który jest największą tego typu bluesową imprezą na świecie pod dachem, będzie Kevin Moore - bardziej znany pod pseudonimem Keb' Mo'. W swej karierze muzycznej osiągnął szczyt, za jaki spokojnie można uznać 3 statuetki prestiżowej nagrody Grammy (za jego trzy albumy "Just Like You", "Slow Down" i "Keep It Simple"). Muzyk jak nikt, scala ze sobą afroamerykańską muzykę ludową, gospel, blues czy r&b - efektem tego jest nowoczesne podejście do klasycznych brzmień czarnej muzyki. Jego artystyczny kunszt podkreśla również fakt, że stworzone przez niego utwory wykonują m.in. B.B. King, Buddy Guy i Joe Cocker. Nie jest tajemnicą, że Keb' Mo' romansuje na scenie z kilkoma gitarami, uwodząc publiczność swoją grą. Choć muzyk nie raz koncertował na starym kontynencie, to występ na Rawa Blues Festival będzie niebywałym widowiskiem.

Logo tegorocznej edycji Rawa Blues Festival w katowickim Spodku / Fot. Materiały organizatorówPoza tym, podczas 33. edycji katowickiego święta Bluesa wystąpią: urodzony w Chicago a wychowany w Detroit wokalista, gitarzysta, harmonijkarz Otis Taylor, dwukrotnie goszczący już na Rawie Blues James Blood Ulmer w duecie z Ireneuszem Dudkiem oraz debiutujące w zeszłym roku trio Heritage Blues Orchestra. Między koncertami organizatorzy po raz siódmy zapraszają do Tygla Kulturalnego, w ramach którego amerykańscy twórcy bluesa będą wspominać legendarnego wokalistę z Alabamy Hank'a Williams'a oraz wystawiane będą spektakle teatralne nawiązujące do gatunku czarnej muzyki. Wejściówki na tegoroczną edycję Rawa Blues Festival są dostępne w sieci sprzedaży biletów Ticketpro w całej Polsce oraz na stronie ticketpro.pl.

Oficjalna strona 33. Rawa Blues Festival w Katowicach

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.