Facebook Google+ Twitter

Raz, Dwa, Trzy celebrują dwudziestolecie istnienia

Występem w towarzystwie orkiestry zespół Raz Dwa Trzy zwieńczył dwie dekady istnienia. Zapis koncertu na dwupłytowym wydawnictwie pokazuje, jak odporne na upływ czasu są ich kompozycje.

Raz Dwa Trzy / Fot. Materiały promocyjneKoncert w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zgromadził na jednej scenie wiele polskich talentów muzycznych - poza składem zespołu zagrała Orkiestra Kameralna Hanseatice pod batutą Michała Nesterowicza oraz Marcin i Mateusz Pospieszalscy (odpowiednio z klawiszami i saksofonem), Antoni Gralak na trąbce, zespół DagaDana i Tomas Celis Sanchez przy perkusji.

Takie jubileuszowe okazje są o tyle trudne, że jeśli obchodzi ów jubileusz zespół tak doskonale znany w całej Polsce, banały cisną się na usta opiniującym, a sam koncert domaga się koncepcji, która uratuje go przed sztampą i przewidywalnością. Moim zdaniem muzycy świetnie poradzili sobie z presją, stawiając na kreatywność zaproszonych artystów, interesujące (momentami odważne, odrywające się od grzecznej zachowawczości) aranżacje i bogatą, przestrzenną instrumentalizację.

Najbardziej intrygującym momentem całego koncertu jest otwierający drugą płytę utwór "Jestem tylko przechodniem", wykonany przez zespół DagaDana (uwaga, w ukraińskim przekładzie!). Wzbogacona ciekawą elektroniką, skrząca się i jazzująca kompozycja wywołuje dreszcze.

Znakomitym pomysłem było włączenie do standardowego instrumentarium zespołu całej gamy nowych dźwięków. Naszpikowane drobnymi przyjemnościami kompozycje, ubarwione zostały dramatycznymi smyczkami, przaśnymi fletami, gospelowymi keyboardami, temperamentnymi bębnami i całą gamą dęciaków. Z zachowaniem klasy i formuły, bez wychodzenia poza bezpieczny teren, sala pełna muzyków bawi się kompozycjami, pozwalając sobie na artystyczny luz. Adam Nowak dodaje do tego miłą i niepozbawioną poczucia humoru konferansjerkę, a wszystko składa się w ładną, gładką, jubileuszowo klasyczną całość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Są świetni! link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.