Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1096 miejsce

Raz, dwa, trzy... tętniaka masz i TY!

Statystycznie co trzecia dorosła osoba ma w sercu PFO, czyli drożny przetrwały otwór owalny z tętniakiem przegrody międzyprzedsionkowej. Nie wykryty spowoduje w przyszłości udar mózgu lub zawał.

PFO to otwór w przegrodzie międzyprzedsionkowej w sercu. W życiu płodowym zapewnia transport tlenu między przedsionkami. Poród powoduje zmiany fizjologiczne w sercu noworodka, co z kolei powoduje zasklepienie otworu. Niestety, u co trzeciej osoby otwór ten pozostaje wciąż drożny, a na przegrodzie międzyprzedsionkowej tworzy się tętniak.

Niebezpieczeństwo związane z tą wadą serca nasila się w okresie dojrzewania, kiedy zmienia się fizjologia organizmu. Zmiany w organizmie mogą wywołać dolegliwości typowe dla tej wady. Choć są one indywidualne u każdego pacjenta to można wskazać na kilka typowych cech. Między innymi chroniczne zmęczenie, senność, częstoskurcz, migrenowe bóle głowy, ból za mostkowy, utrata przytomności, skoki ciśnienia oraz epizody omdleń.

Te objawy są skutkiem niedotlenienia serca wywołanego cofaniem się krwi przez otwór międzyprzedsionkowy. Dodatkowo niebezpieczeństwo stwarza tętniak, który powoduje nieprawidłowe ciśnienia w komorach serca. W tętniaku może istnieć też przeciek, jest to tzw. tętniak sącząc - szczególnie niebezpieczny. Zalegająca w nim krew może spowodować
powstanie skrzepów, które wywołają udar mózgu lub które będą przyczyną zawału.

Zdecydowana większość wykrytych tętniaków u młodych pacjentów jest w grupie osób regularnie uprawiających sport. Aktywność fizyczna jak np. bieganie czy pływanie może w porę dać organizmowi sygnały o pewnej nieprawidłowości w pracy serca.

Osoby, u których organizm nie dał żadnych symptomów chorobowych w okresie dojrzewania oraz które nie są aktywne fizycznie prawdopodobnie dowiedzą się o swojej wadzie serca dopiero po udarze mózgu lub przebytym zawale. Chyba, że ktoś wcześniej wykona u kardiologa badanie - echa serca.

Tej wady serca nie da się wykryć w standardowych badaniach. Lekarz rodzinny nie usłyszy nieprawidłowości przez stetoskop. EKG serca nie jest w stanie jej uchwycić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.