Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11456 miejsce

Raz w roku w Wolinie

Wolin - urocze miasteczko na skraju wyspy, w czasach średniowiecznych było legendarną stolicą wikingów i nosiło nazwę Jomsborg. W pierwszy weekend sierpnia co roku odbywa się tu Festiwal Słowian i Wikingów.

Życie w dawnej osadzie Słowian / Fot. Danuta SkowronekPotomkowie Słowian, wikingów, Bałtów i innych ludów nadbałtyckich ściągają tłumnie z różnych krajów Europy, by przez trzy dni w roku uczestniczyć w niezwykłej imprezie. Rozbijają repliki dawnych namiotów, lepią garnki, tkają materiał na ubrania, kują żelazo, szyją buty, wytwarzają biżuterię i inne przedmioty codziennego użytku. Potrawy są przygotowywane wg średniowiecznych przepisów, a gotowanie odbywa się w kociołkach nad ogniskiem lub na blasze położonej na rozżarzonym węglu drzewnym. Na rzece pływa w tym czasie replika dawnej łodzi wikingów.

Replika dawnej łodzi wikingów / Fot. Danuta SkowronekOdwiedzający przenoszą się w czasie o tysiąc lat wstecz, poznają kulturę wczesnośredniowiecznych ludów nadbałtyckich. Pierwszymi sponsorami i głównymi organizatorami byli wikingowie z Danii, na czele z nieżyjącym już prof. Geoffreyem Bibby. I festiwal odbył się w 1993r. Kolejne edycje festiwalu przyciągały coraz więcej uczestników i gości, nie tylko z Europy. Scot King, wojownik z Chicago, stały bywalec zlotu twierdzi, że woliński festiwal cieszy się niemal mistyczną reputacją.

Tak było również w tym roku, odbyło się wiele imprez plenerowych, takich jak: wikińskie wesele, obrzęd pogrzebu wojownika, pokazy walk i muzyczne popisy. Największą atrakcją jest co roku bitwa Słowian i Wikingów, w której udział bierze kilkaset wojów, przebranych we własnoręcznie zrobione kolczugi z drucianych kółek, uzbrojonych w miecze i tarcze. Przez te trzy dni Wolin zapełnia się ludźmi, którzy przypatrując się pokazom rzemieślników i zmaganiom wojów przenoszą się w świat, który przeminął.
Wojowie wkraczają na pole bitwy / Fot. Danuta SkowronekBitwa pod Wolinem / Fot. Danuta SkowronekDziewczyny niosą wodę w glinianych misach, aby napoić swoich wojowników po ciężkiej walce. / Fot. Danuta Skowronek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 05.12.2009 18:25

Dziękuję za link:) Tu mnie jeszcze nie było! Piękna relacja :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na wyspie Wolin byłam dwa lata temu - na początku grudnia. Zawieźli mnie tam moi szczecińscy, młodzi znajomi, którzy udzielają się aktywnie w takich historycznych prezentacjach. Zdjęcia fantastyczne. Z przyjemnością na nie patrzyłam. Pozdrawiam! E. Ł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję, tym bardziej, że to mój debiut:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.11.2009 23:35

Piękne zdjęcia okraszone bogatą informacją! 5* :-)) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.11.2009 18:39

Piękny świat i piękne dawne obyczaje. Czasami żałuję, że nie żyjemy w czasach Wikingów, bo mniej od nas mieli kłopotów. Bo cóż, złapać rybkę, upolować zwierzaczka, albo na popielniku upiec placuszek i wystarczy. To dopiero było życie!!! Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.