Facebook Google+ Twitter

Raz,dwa,trzy - giniesz ty. Kilka morderczych ukąszeń

Niewyobrażalna szybkość ataku połączona ze śmiertelnym pocałunkiem. Bez skrupułów i bez żalu. Zadane ciosy z zegarmistrzowską precyzją po to, by samemu móc przeżyć.

W świecie owadów i pajęczaków nie ma pojęcia empatii. Jest życie i śmierć. Giną osobniki słabe lub nieostrożne, niezwykle rzadko umierają ze starości. Nieszczęśliwy bieg zdarzeń również może zakończyć kruche jestestwo.
Zajrzyjmy zatem do "komnaty śmierci".

Lejkowiec labiryntowy (Agelena labyrinthica) - widoczny pająk przed zapadającym się w dół lejkiem oraz nowo powstała, nie zniszczona jeszcze pozioma struktura pajęczyny / Fot. Artur HampelPewien pająk zdobywa pokarm głównie dzięki nieszczęśnikom, którzy wykonali swój ostatni w życiu fałszywy ruch.

Lejkowiec labiryntowy (Agelena labyrinthica), to dość duży pająk żyjący w różnorodnych środowiskach, jednakże zawsze tam, gdzie są wysokie trawy bądź zarośla. Jego nazwa wzięła się od charakterystycznie zbudowanej sieci zakończonej Lejkowiec labiryntowy (Agelena labyrinthica) / Fot. Artur Hampelswoistym lejkiem. Sama sieć łowna, to pozioma gęsta struktura nici. Jest nie tyle lepka, co "grząska" i stanowi ona śmiertelną pułapkę dla koników polnych.

Te średniej wielkości szarańczaki, przemieszczają się z miejsca na miejsce skacząc. Jeżeli skok zakończy się niefortunnie na sieci lejkowca, to choćby konik polny potrafił zmówić ostatnią modlitwę – i tak by nie zdążył. Dlaczego?

Gęsty układ krzyżujących się poziomych pajęczych nici nie pozwala konikowi polnemu odbić się od ich powierzchni. PróbaLejkowiec labiryntowy (Agelena labyrinthica) - samica / Fot. Artur Hampel taka kończy się zapadnięciem lub zaplątaniem odnóży. Zdarza się, że nieszczęśnik nie zdąży nawet przygotować się do ucieczki a już w ciele ma zatopione kolce jadowe pająka.

Lejkowiec labiryntowy (Agelena labyrinthica) Po ostatnim ukąszeniu, konik polny nie daje już żadnych oznak życia / Fot. Artur HampelLejkowiec atakuje w niezwykle charakterystyczny sposób. Atak jest błyskawiczny, ale nie jednokrotny tak jak czyni to wiele innych pająków. Atakuje mniej więcej trzykrotnie w odstępie 3-5 sekund. Ataki są niesłychanie dynamiczne i szybkie. Właściwie to aż trudno uwierzyć, by w ciągu ułamka sekundy zdążył on zaaplikować ofierze śmiertelną truciznę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Gratulacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

materiał zasługuje na nagrodę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję tytułu DZIENNIKARZA OBYWATELSKIEGO ROKU 2013 w kategorii "Reportaż"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przejmuje człowieka przerażenie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ma Pan niesamowitą pasję, Panie Arturze:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arturze brawo i jak zwykle wielkie dzięki za bardzo interesujący artykuł !

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ja bardzo dziękuję. Tak miłe komentarze sprawiają ogromną radość i powodują chęć do kontynuowania pewnej, nazwijmy to misji :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny wspaniały artykuł, daje nam Pan tutaj niesamowite lekcje i uczy nas bardzo ciekawych rzeczy:) Brawa i dziękuję:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardo dobry artykuł, garść ciekawej wiedzy okraszona zdjęciami akcji i ukazującymi biotop pająka. Miło się czyta. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetne zdjęcia i fascynujący cykl przyrodniczych nie tylko ciekawostek. +5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.