Facebook Google+ Twitter

Razem w obronie prawdy - manifestacja Komitetu 39/09

- Protest jest organizowany nie tyle przeciw Rosji - a już zwłaszcza nie przeciw narodowi rosyjskiemu – a przeciw politycznym i naukowym elitom tego kraju - podkreśla Paweł Rybicki członek Komitetu 39/09.

 / Fot. PAP/Krasilnikov StanislavObok uroczystości poświęconych 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w Trójmieście, Warszawie i Krakowie zorganizowano protesty przeciwko „fałszowaniu historii przez Rosję”. Liczne grupy prawicowe i anarchistyczne będą dzisiaj manifestować, wyrażając swoją niechęć do wizyty premiera Rosji Władimira Putina w Polsce.

Jest to obywatelska inicjatywa powstała z porozumienia rozmaitych środowisk skupiających ludzi, dla których najważniejszą wartością jest prawda. Na swojej stroni internetowej informują: „Dzisiaj jest dzień prawdy. Demonstracja przygotowana, media zawiadomione. W tej chwili wszystko zależy od nas - ludzi zdecydowanych na walkę z bezczelnym fałszowaniem historii.” Pikieta rozpocznie się przed gmachem Ambasady Federacji Rosyjskiej przy ul. Belwederskiej o godzinie 15, dokładnie w momencie rozpoczęcia uroczystości na Westerplatte.

W oświadczeniu nadesłanym do redakcji można przeczytać, że „Rosja do dziś nie rozliczyła się ze swego udziału w rozpętaniu najtragiczniejszej wojny w dziejach ludzkości. Rosyjskie media bez żadnej reakcji władz prowadzą kłamliwą kampanię, wypaczającą sens wydarzeń z 1939 roku i jego następstw. Do dziś żyją w Europie ofiary zbrodniczej polityki sowieckiej, które nie otrzymały żadnego zadośćuczynienia”.

- Protest jest organizowany nie tyle przeciw Rosji - a już zwłaszcza nie przeciw narodowi rosyjskiemu – a przeciw politycznym i naukowym elitom tego kraju. W cyniczny sposób starają się one stworzyć zakłamaną, ale odpowiadającą ich interesom wersje historii II wojny światowej. Polacy nie powinni się na to godzić - podkreśla Paweł Rybicki, członek Komitetu 39/09.

Na pytanie o cel demonstracji odpowiada - Putinowi zapewne przekażemy niewiele - jego i tak mało obchodzi, co myślimy. Nasz protest ma stanowić raczej otuchę dla Polaków, którzy są oburzeni postępowaniem rosyjskich elit. Ostatnio nasze społeczeństwo nie jest zbyt aktywne obywatelsko. Chcemy pokazać, ze jeśli nam się coś nie podoba, to powinno się to głośno wyrażać.

Protestujący w licznych oświadczeniach podkreślają swój stosunek do wydarzeń z 1939 roku.
- Są one tragedią, która zdeterminowała los naszego kraju, i tak naprawdę nadal determinuje. Tym bardziej jest więc niezbędne, byśmy ocalali prawdę o historii. Inaczej, prędzej, czy później, kłamstwa ludzi bezczelniejszych od nas będą nam narzucone - podsumowuje Rybicki.

O godzinie 18 grupa protestujący przeniesie się na Plac Zamkowy. Manifestacja przejdzie pod pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej u zbiegu ulic Senatorskiej i Podwale. Tam zgromadzeni oddadzą hołd ofiarom wojny. Organizatorzy zapowiadają demonstracje również w innych miastach Polski. W Warszawie w proteście ma wziąć udział od kilkudziesięciu do kilkuset osób.


Więcej informacji na temat manifestacji na stronie Komitetu 39/09.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"...Liczne grupy prawicowe i anarchistyczne będą dzisiaj manifestować,...środowisk skupiających ludzi, dla których najważniejszą wartością jest prawda."

" W jego skład weszły, m.in. Stowarzyszenie Solidarni z Gruzją, Inicjatywa Wolna Białoruś, Komitet Katyński, Warszawski Klub „Gazety Polskiej”, Komitet Wolny Kaukaz, Akcja Alternatywna „Naszość”."http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Prawicowcy-i-anarchisci-beda-protestowac-przeciw-Putinowi,wid,11444771,wiadomosc.html?ticaid=18abb

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ci ludzie chyba są niespełna rozumni!!! A skąd gaz,ropa, rynki zbytu niewolno drażnić niedźwiedzia, to szkodzi naszemu krajowi niemożna takich szopek odwalać.Mnie też się nie podobają wypowiedzi jakiejś baby ale to pojedyncza sprawa każdy może się pomylić,niech protestują przeciwko niej tej niby historyczki która niewiadomo co jeszcze wymyśli dla własnej sławy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.