Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1926 miejsce

"Rdzeniowy zanik mięśni jest śmiertelną chorobą...."

Oluś urodził się 16 grudnia 2014 roku. Gdy miał niecałe 2 miesiące stwierdzono, że jest bardzo wiotki i z podejrzeniem rdzeniowego zaniku mięśni został skierowany do szpitala na oddział neurologii dziecięcej.

Oluś / Fot. PlakatStamtąd skierowano go do poradni genetycznej. Uzyskane kilka dni temu wyniki badań genetycznych niestety potwierdziły wcześniejsze podejrzenia - Oluś choruje na rdzeniowy zanik mięśni (ang. spinal muscular atrophy, SMA) Typu 1 (SMA1).

Rdzeniowy zanik mięśni jest heterogenną grupą dziedzicznych chorób nerwowo-mięśniowych, w których dochodzi do utraty neuronów ruchowych rdzenia kręgowego. Utrata motoneuronów rdzenia kręgowego prowadzi w konsekwencji do postępującego niedowładu i zaniku mięśni.

Stwierdzony u Olusia Typ 1 (choroba Werdniga-Hoffmanna) jest najcięższą postacią rdzeniowego zaniku mięśni. W tym przypadku już w okresie życia płodowego mogą występować objawy kliniczne w postaci osłabionych ruchów płodu. Noworodki bardzo często wykazują ciężką niewydolność oddechową. Można u nich stwierdzić uogólnioną wiotkość, porażenie czterokończynowe i brak odruchów fizjologicznych a ruchy dowolne ograniczają się do ruchów dłoni i stóp.

Już po 2-3 miesiącach może wystąpić znaczne osłabienie mięśni osiowych. Niemowlę wtedy nie może unieść głowy znad podłoża, nie siada a przy podciąganiu za ręce do pozycji siedzącej głowa opada mu do tyłu.

Olek Lisiecki / Fot. PlakatBardzo groźne jest również występujące porażenie mięśni międzyżebrowych, które stają się nieefektywne. Niemowlęta mają trudności w ssaniu i połykaniu. Zalegająca wydzielina w połączeniu z porażeniem mięśni międzyżebrowych sprawia, że występuje u nich duża skłonność do ciężkich i nawracających infekcji dróg oddechowych, a zwłaszcza zapaleń płuc powoduje, które mogą skończyć się tragicznie.

Rdzeniowy zanik mięśni jest śmiertelną chorobą, jednak w USA trwają badania nad skutecznym lekiem. Rodzice Olusia nie poddają się, walczą i robią wszystko aby się tam dostać.

Plakat Forum Pomocy Chorym Dzieciom / Fot. PlakatObecnie Oluś ma 3,5 miesiąca i musi być codziennie rehabilitowany. Na szczęście w jego przypadku rehabilitacja daje ogromne efekty - powróciły tzw. odruchy głębokie, które wcześniej zanikły. Miesięczny koszt systematycznej rehabilitacji to 1300 zł. Oprócz tego potrzebne będą środki finansowe na zakup specjalistycznego sprzętu.

Na początku był chaos... i pewien mały chłopiec


Wierzę, że uda nam się pomóc Olusiowi. Każda, nawet najmniejsza pomoc może przyczynić się do uratowania mu życia.
Forum Pomocy Chorym Dzieciom

Strona dla OlkaKomentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.