Facebook Google+ Twitter

Reagan w Warszawie. Pomnik prezydenta stanie w Al. Ujazdowskich

W poniedziałek 21 listopada, Lech Wałęsa odsłoni pomnik Ronalda Reagana w Warszawie. Obelisk został objęty patronatem honorowym prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski w poniedziałek 21 listopada br. będzie uczestniczył w uroczystości odsłonięcia w Warszawie pomnika prezydenta USA Ronalda Reagana.

W uroczystości odsłonięcia pomnika wezmą udział przedstawiciele rządu RP i USA, w tym także delegacja Kongresu USA (przewodniczący Komisji Regulaminowej David Dreier, członek Komisji ds. Handlu i Energii Edward Whitfield oraz członek Komitetu Spraw Zagranicznych Donald M. Payne). Gościem honorowym będzie prezydent Lech Wałęsa.

Inicjatywę wzniesienia pomnika podjęła Fundacja Ronalda Reagana w Polsce, utworzona w 2007 r. której celem jest przedstawienie szerokiej opinii publicznej politycznych i ekonomicznych dokonań prezydenta Reagana. Pomnik zostanie odsłonięty u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Matejki, jego pomysłodawcą i autorem projektu jest architekt Janusz Dorosiewicz, prezes Fundacji. Pomnik został wykonany przez krakowskiego artystę rzeźbiarza Władysława Dudka.

Wzniesienie pomnika, planowane założenie Instytutu Naukowego imienia Ronalda Reagana oraz szerzenie wiedzy o jego prezydenturze opartej na ideałach wolności i poczuciu odpowiedzialności są wyrazem wdzięczności za wkład prezydenta Reagana w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1989 roku.

Jako prezydent, Reagan wspierał Polaków w dążeniu do obalenia komunizmu. To właśnie za jego zgodą, CIA przekazywało polskim opozycjonistom fundusze na walkę z władzami komunistycznymi. W 2007r. były prezydent został pośmiertnie odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Pomnik stanie na skrzyżowaniu Al. Ujazdowskich i ul. Matejki, naprzeciwko ambasady Stanów Zjednoczonych. Wygląd monumentu zasugerowała Fundacja im. Ronalda Reagana. Prace koncepcyjne i projektowe trwały od lutego br. Autor rzeźby, Władysław Dudek zaakceptował większość pomysłów.

Monument ma wysokość 3,30 m. Jego wygląd wzorowano na zdjęciu z przemówienia przed Bramą Brandenburską w 1987 r. Prezydent stoi za mównicą, a na cokole widnieje inskrypcja "Ronald Reagan".

Podczas uroczystości odsłonięcia 21 listopada, przemówi ambasador USA Lee A. Feinstein, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Odczytany zostanie również list od wdowy po prezydencie - Nancy Reagan.

Źródło: RzeczpospolitaDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.