Facebook Google+ Twitter

Reaktor w Czarnobylu doczeka się nowej osłony. To największa ruchoma konstrukcja lądowa na świecie

Nowa osłona przykryje reaktor nr 4 w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. To największa ruchoma konstrukcja lądowa na świecie.

 / Fot. STORYFUL/x-newsW czarnobylskiej elektrowni atomowej rozpoczęto ponowne przykrywanie reaktora nr 4, który w 1986 r. uległ awarii. Dotychczas przed promieniowaniem jonizującym chronił betonowy sarkofag zbudowany tuż po katastrofie. W 2016 r. upływa jego termin ważności.

Nowa osłona jest największą ruchomą konstrukcją lądowa na świecie. Umożliwi demontaż starego sarkofagu, jednocześnie chroniąc środowisko przed skażeniem promieniotwórczym. Składa się z 36 tys. metalowych płyt i ma 354 metrów wysokości. Projekt był współfinansowany przez UE i nadzorowany przez departament bezpieczeństwa nuklearnego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Nowa pokrywa jest nasuwana na reaktor przy pomocy 224 hydraulicznych podnośników. Cały proces wymiany zajmie około 5 dni.

Eksplozja reaktora czarnobylskiej elektrowni w kwietniu 1986 roku doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni. Najbardziej ucierpiała Białoruś. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę.

STORYFUL/x-news

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.