Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15625 miejsce

Reaktywacja Muzeum Sztuki w Łodzi

W czwartek 26 lutego otwarto wyremontowany gmach Muzeum Sztuki, mieszczący się przy ulicy Więckowskiego w Łodzi.

W uroczystej imprezie, połączonej z otwarciem dwóch wystaw, wzięli udział przedstawiciele władz Łodzi iW uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz Łodzi i województwa łódzkiego. / Fot. B. Stawowskiwojewództwa łódzkiego. Licznie przybyli artyści, ludzie związani ze sztuką, a także łodzianie zainteresowani twórczością nowoczesną.

Odnowione wnętrze budynku zyskało nowe funkcje i design. Powstała nowoczesna szatnia, punkt informacyjny i sprzedaży biletów, księgarnia czasopism artystycznych, a także kawiarnia połaczona z klubem muzycznym. Brama wejściowa, dotychczas zamknięta, została udostępniona zwiedzającym w postaci przeszklonego holu, a z przejazdu bramnego można udać się na piętra ekspozycyjne lub do księgarni i klubu.
Szatnia oparta jest na wysuwanych szafach o szklanych frontach. Takie rozwiązanie, nawiasem mówiąc bardzo praktyczne, pozwala uniknąć chaosu w pomieszczeniu. Żadne przypadkowe „formy” ubrań nie zakłócą czystości linii wnętrza, opartej na mlecznej bieli. Kontrapunktem dla niej jest punkt informacji i sprzedaży biletów, zaprojektowany w czerwieni. Autorkami tej nietypowej kompozycji są Paulina Stępień i Magdalena Piwowar z wunderteam.pl.

Zwiedzający mogą  tworzyć tu własne układy plastyczne i instalacje przy użyciu dostępnych ruchomych elementów. / Fot. B. StawowskiSwoistym połączeniem tradycji z nowoczesnością jest Sala Neoplastyczna, zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego. To właśnie ona stanowi punkt wyjścia dla projektów realizowanych przez artystów. Przykładem może tu być plakat związany z otwarciem muzeum. Znajduje się na nim makieta Sali Neoplastycznej, którą można wyciąć i złożyć. Zwiedzający mogą również tworzyć tu własne układy plastyczne i instalacje przy użyciu dostępnych ruchomych elementów.

Ponownemu otwarciu gmachu przy ul. Więckowskiego towarzyszyły dwie wystawy oraz film „Oxyman”Sztuka pokazana jest w jej codziennej roli, ciągłym przemieszczaniu się między pracownią artysty a muzealnym magazynem. / Fot. B. Stawowski Cezarego Bodzianowskiego. Projektem „Powtarzam je, by doścignąć” autorki Elżbieta Jabłońska i Maria Morzuch zapraszają za kulisy muzeum. Sztuka pokazana jest w jej codziennej roli, ciągłym przemieszczaniu się między pracownią artysty a muzealnym magazynem. Z kolei wystawa „Tytuł roboczy: archiwum” z udziałem Marysi Lewandowskiej i Lasse Schmidta Hansena porusza problem pamięci i archiwizacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.