Facebook Google+ Twitter

Reaktywuj w sobie odkrywcę, zdobywcę, czytelnika!

Skoro noworoczne nie wyszło... już dziś zrób postanowienie wakacyjne i przeczytaj książkę! Według badań Instytutu Czytelnictwa Biblioteki Narodowej z 2006 r. niemal połowa Polaków nie czyta.

Według badań Instytutu Czytelnictwa Biblioteki Narodowej z 2006 r. niemal połowa Polaków nie czyta. Tej grupie społeczeństwa obcy jest kontakt ze słowem mimo jego wszechobecności. Nowe okazy literatury (pięknej i nie) wydawcy oferują nieustannie, więc nie można narzekać, że cena cena nowej książki niejednokrotnie ma równowartość banknotu z Kazimierzem W. albo i Władysławem J. Nowości literackie trafiają bowiem błyskawicznie na rynek wtórny. Świetny na to dowód stanowią wciąż funkcjonujące antykwariaty. Oblegane są niestety jedynie po Dionizjach Wielkich z naciskiem na miesiące letnie, a ze szczególnym uwzględnieniem września i października, kiedy to młódź szkolna zostaje upewniona, co do listy podręczników zmieniających się z nieco mniejszą prędkością niż w tejże chwili krajobrazy za oknem pociągu pospiesznego "Kinga".

Poczciwe antykwariaty niech pozostaną sezonowe, a my spróbujmy zrezygnować z pośrednika, gdyż powoduje to większą płynność na rynku książki. Można by się obawiać o bezpieczeństwo takich transakcji, w końcu książka dobrem materialnym. Sceptyczni niech zapoznają się jednak z internetowymi giełdami podręczników. Działa.

Podobnie bookcrossing. Z tym, że o szlachetnej akcji zostawiania książek w miejscach publicznych zainicjowanej przeszło 5 lat temu na polskim gruncie słychać jedynie w okolicznościowych reportażach bądź podczas wzmożonych akcji promocyjnych. Na przystankowych ławkach nie piętrzą się książki, ludzie nie wpadają na siebie krążąc z nosami w twardej bądź miękkiej oprawie.

Oczywiście może kogoś książka używana (a przecież nie zużyta!) mierzić. Dla uzależnionych od zapachu farby drukarskiej unoszącej się z jeszcze nierozłamanych, sklejonych kilkuset stron pozostają księgarnie. Chcąc uczynić dobro materialne - książkę dobrem własnym, a przy tym poczuć się wyjątkowo, wystarczy rozejrzeć się wśród ofert księgarń, które jak i wiele innych podmiotów (biblioteki i czytelnie przekształcane w centra rozrywkowo-edukacyjne) rozeznały, że książka sama w sobie staje się coraz mniej atrakcyjnym produktem. Może ona coś uatrakcyjnić (gazeta+książka) bądź być przez coś uatrakcyjniana (stacja pociągu pospiesznego "Kinga": Warka; kup 2 książki za 3. dostaniesz zgrzewkę - przykładowo, choć tego jeszcze nie było).

Gratis nie musi mieć jednak wartości materialnej. Hasło oficyny nowej nowego krakowskiego Wydawnictwa Karakter brzmi: "Wydajemy, co nam się podoba". Czyż nie brzmi kusząco? Sięgniemy po taką niszową książkę, licząc na kontrowersyjne treści przez innych wydawców nieporuszane z wygodnictwa czy ze strachu przed nikłym zainteresowaniem książką trudną, dla wielu zbyt trudną. Oddziałuje na ambicję no i jest gratis, wolność wyboru i świadomość wolności słowa.

Sklepy z książkami przyciągają asortymentem ale i formą. Księgarnia-mieszkanie w kamienicy, przytulna, choć bez kurzu na półkach oferuje realizację indywidualnych zamówień. Nasz klient nasz pan, ale atmosfera iście domowa: można usiąść, poczytać po czym ponownie wylec na skwierczące już teraz ulice Warszawy. (konkretnie ulicę Chmielną, przy której mieści się księgarnia Serenissima).

Nastały wakacje, które niestety nie grzeszą dłużącymi się wieczorami, ale niejedna zapowiadana burza/ulewa z gradem/huragan (niepotrzebne skreślić) będzie doskonałą okazją, by sięgnąć po książkę. Wielość i różnorodność tekstów może przytłaczać. Wybrnąć z tej traumatycznej sytuacji można sugerując się nominacjami do prestiżowych nagród literackich (grozi efektem jo-jo - nietrafiony wybór sprowadza do punktu wyjścia). Dociekliwsi będą musieli dokonać selekcji wstępnej samych portali polecających książki (uwaga na recenzje zdradzające zakończenia). Niezaprzeczalnie wymaga to wysiłku, ale pamiętajmy, że książka to produkt do sprzedania i księgarnie funkcjonują analogicznie do supermarketów. Książka z półki na wysokości naszych oczu szybciej znajdzie się w naszej dłoni. "Ostrożnych nie okradają" (nie wiesz, kiedy zaskoczy cię uniwersalność niektórych haseł). Już dziś zrób postanowienie wakacyjne (skoro noworoczne nie wyszło...), że poczytasz. Reaktywuj swoją kartę biblioteczną. Reanimuj atawistyczne pragnienie poznania, źródło duchowej zamożności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie tylko połowa Polaków nie czyta ksiażek, ale dotyczy to też połowy Europejczyków, Amerykanów i jest to zapewne tzw. problem globalny. Najcześciej ze słowem pisanym spotykamy się w codziennej prasie i kolorowych gazetach oraz przegladając strony internetu.
Dzisiaj w pogoni za pracą i wynagrodzeniem, żyjac w tzw. stresie pośpiechu książka staje sie naszym najlepszym przyjacielem podczas ...podróży ...pobytu w szpitalu ...na wakacjach..
Dzisiejszy "statystyczna obywatelka/obywatel świat" spędza około 8-10 godzin w pracy, 5 godzin przed TV, 3-4 godziny na pracach w domu oraz sprzątaniu, nie ma czasu na czytanie poezji i prozy a czasem na wychowywanie własnych dzieci. Ksiażki podróżnicze zastapiły kanały tematyczne geograficzne i przyrodnicze w TV. A poezję i prozę życia zastępują seriale i hity wspołczesnej kinematografii a każdą interesujące nas słowo, obraz, temat można znaleść w internecie.
W życiu każdego z nas są etapy, że wracmy do książek, gdy nasze dzieci uczą ,gdy jesteśmy na emeryturze i mamy dużo wolnego czasu, wracamy do tych naszych ulubionych autorów tytułów.
A może to już zmierzch czytelnictwa ksiażek, tak samo jak mówi się o się zmierzchu prasy drukowanej.
Z przyjemnością przeczytałbym książkę internetową nawet poprzecinajną reklamami banków, browarów, oraz bulionów drobiowych. Kim stanie się człowiek czytajacy wydrukowaną na stronach papieru książkę?
Ale warto jak Paulina poruszyć problem czytania ksiażek choćby na wakacjach gdzie mamy wiecej czasu!
(Jedni czytają ksiażki, inni nie przeczytają żadnej ...ale nie są gorsi od tych którzy czytają)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za przypomnienie o przeczytaniu książki w czasie wakacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.