86336 miejsce

Real Madryt – Barcelona. Kto zwycięży w Pucharze Króla?

Wczoraj Królewscy pokonali łatwo Atletico 2:0, a dzisiaj Barcelona zremisowała 1:1 z Real Sociedad. W finale Pucharu Króla czeka nas więc wielkie El Clasico, czyli pojedynek gigantów światowego futbolu.

Pewne zwycięstwo Królewskich

Atletico okazało się dla Realu nadspodziewanie łatwym przeciwnikiem. Już pierwszy mecz zakończył się ich zwycięstwem 3:0. Pozwoliło to na pewność siebie i spokojną grę w spotkaniu rewanżowym. Początek meczu był zaskakujący. Gospodarze sprawiali wrażenie pogodzonych z losem, a do tego wykazywali się niezwykła nerwowością w grze obronnej co przypłacili dwoma rzutami karnymi. Oba na bramki zamienił niezawodny Ronaldo. W drugiej połowie Atleico trochę się przebudziło i starało się pokazać, że awans do półfinału i miejsce w tegorocznej ligowej tabeli to nie są dzieła przypadku. Iker Casillas, bramkarz królewskich kilkakrotnie zmuszany był do potwierdzenia swojego kunsztu, co pozwoliło mu po raz kolejny zachować czyste konto. Ponieważ gra Królewskich była również nieskuteczna wynik nie uległ już zmianie i dwumecz zakończył się rezultatem 5:0.

Remis Barcelony

Po zwycięstwie 2:0 na własnym stadionie Barcelona , swój mecz rewanżowy z Realem Sociedad zaczynał także z pokaźną zaliczką. Początkowe minuty mecz był dość wyrównane, a obie ekipy miały problemy ze stworzenie dogodnych okazji do zdobycia bramki. Tą niemoc przerwał w 28. minucie Leo Messi, który po przejęciu piłki na połowie gospodarzy zakończył swoją indywidualną akcję skutecznym strzałem na bramkę Realu dającym prowadzenie Barcelonie 1:0. W drugiej połowie drużyny miały po kilka dogodnych sytuacji. Na drodze gości stawał jednak dobrze dysponowany w tej części meczu bramkarz Basków – Zubikarai. Z kolei po strzale Vela Barcelonę uratowała poprzeczka. Kilka minut przed końcem meczu starania gospodarzy zostały nagrodzone. Griezzman potężnym uderzeniem pokonał Pinto ustalając wynik meczu na 1:1.

Derby dawniej, derby dzisiaj...

Każde derby Hiszpanii są prawdziwą gratką dla sympatyków futbolu na całym świecie. Pojedynki Realu z Barceloną miały początkowo podłoże polityczne. Kiedy w Hiszpanii rządził generał Franco, ogarnęła wojna domowa. Katalończycy nie czuli się Hiszpanami, gdyż niegdyś Katalonia była samodzielnym państwem mającym własny język, symbole i tradycje. Generał zabraniał używania języka katalońskiego i dążył do dominacji Kastylii. Real Madryt był ulubionym zespołem Franco, to on nadał mu tytuł Królewski i wspierał finansowo. Katalończycy sprzeciwiający się reżimowi Franco zaczęli kibicować Barcelonie, a każde spotkanie z Realem było czymś więcej niż zwykłym meczem. Puchar Króla (Copa del Rey) posiadał wówczas nazwę Puchar jego Ekscelencji Generała (Copa de su Excelencia El Generalismo). Wspomnieć można przy okazji, że w jednym z pojedynków Madryt całkowicie zdominował Barcelonę zwyciężając 11:1.

Pomimo, że wojna się skończyła to te derby wywołują nad wielkie emocje i są często tłem do artykułowania przez kibiców Barcelony separatystycznych tendencji. Kluby cały czas nie schodzą poniżej pewnego poziomu i znajdują się w czołówce najlepszych klubów na świecie. Dlatego El Clasico zawsze gwarantuje fantastyczne emocje. Kto zwycięży tym razem? Trudno dziś wskazać zdecydowanego faworyta. W rozgrywkach ligowych oba kluby zajmą dwa czołowe miejsca z identycznym dorobkiem punktowym. Co ciekawsze tyle samo punktów i miejsce tuż za nimi przypada półfinałowemu przeciwnikowi Realu, z którym rozprawił się tak „brutalnie”.

Czyżby więc Real? Trudno coś racjonalnie przewidzieć. Przed rokiem Real wyeliminował Barcelonę w półfinale i wydawało się, że droga do triumfu w Pucharze Króla jest już otwarta. Nic bardziej mylnego, stanęło no niej… Atletico Madryt, które w dramatycznych okolicznościach wygrało finał po dogrywce wynikiem 2:1. Tym bardziej niecierpliwie czekamy na to co wydarzy się w tym roku 19 kwietnia na stadionie Mestalla w Valencji.