Real Madryt z Pucharem Króla. Barcelona pokonana

Real Madryt pokonał w finale Pucharu Króla FC Barcelona 1:0 (0:0, 0:0). Dopiero w dogrywce bramkę zdobył Cristiano Ronaldo.

Puchar Króla / Fot. Mutari, C.C. 3.0W nocy z środy na czwartek wszyscy kibice Realu Madryt oszaleli z radości. Wreszcie po 18 latach od ostatniego takiego sukcesu, ich ukochany klub zdobył Puchar Króla. Dodatkową satysfakcją dla kibiców był fakt, iż w finale Królewscy pokonali swojego odwiecznego rywala FC Barcelonę.

Środowe spotkanie było drugim z wiosennego cyklu Gran Derbi. Parę dni wcześniej w ligowym spotkaniu między tymi zespołami padł remis 1:1 i FC Barcelona bardzo zbliżyła się do mistrzowskiego tytułu. Mecze pucharowe rządzą się jednak swoimi prawami. Drużyny, które po raz kolejny stanęły naprzeciwko siebie, prezentują zupełnie odmienny styl gry. Real dobrze przygotowany fizycznie, preferujący walkę i zamieszanie na boisku oraz Barcelona, która pod wodzą Pepa Guardioli gra "Galaktyczny" futbol. Tak w skrócie wyglądał też finał Pucharu Króla.

Puchar króla dla Realu. Gran Derbi już w sobotę

Kapitan Real Madrid Iker Casillas. / Fot. EPA/Kiko HuescaReal Madryt wyszedł na pierwszą połowę bez klasycznego napastnika oraz po raz kolejny z Pepe w środku pomocy. Celem trenera Realu było zdezorganizowanie gry przeciwnika, a następnie zdobycie bramki. W takim stylu przebiegła pierwsza połowa. Dużo walki, nieczystych zagrań, powodowało wiele kłótni na boisku. Sytuacja ta zupełnie zdezorientowała Barcelonę, której gracze wdali się w siłowe pojedynki z o wiele mocniejszymi graczami Realu. Z tego powodu pierwsza część gry, pod względem wykreowanych sytuacji podbramkowych, należała do Królewskich. Koncepcyjna gra zawodników z Katalonii na nic się nie zdawała. Wiele zagrań było niedokładnych, co denerwowało piłkarzy. Do przerwy na Estadio Mestalla mieliśmy bezbramkowy remis.

Zgloś się do konkursu DO Roku 2011. Tylko do 27 czekamy na materiały

W drugiej części gry FC Barcelona w końcu narzuciła swój styl. Dużo gry piłką po ziemi, prostopadłe zagrania oraz kombinacyjne akcje, zepchnęły piłkarzy Królewskich do defensywy. Częściowym wytłumaczeniem takiej postawy podopiecznych Jose Mourinho, może być duża utrata sił w pierwszej połowie. Z minuty na minutę Barcelona grała coraz lepiej, a Królewscy mieli problem, aby utrzymać się przy piłce. Katalończykom w kóncu udało się strzelić bramkę. Po ładnej akcji Messiego, bramkę zdobył Pedro. Ku rozpaczy kibiców z Barcelony, sędzia słusznie nie uznał bramki, dopatrując się spalonego. W końcówce spotkania gra uspokoiła się, zupełnie tak, jakby oba zespoły przygotowywały się na dogrywkę.

W regulaminowym czasie gry padł bezbramkowy remis. Dogrywkę z większym animuszem rozpoczęli Królewscy. Po raz kolejny bardzo dobrze spisywał się środek pola Realu Madryt, który skutecznie odcinał od podań Messiego, Iniestę i Xaviego. Na boisku dominował chaos. Zmęczenie piłkarzy, dużo niedokładnych zagrań i walki. Widać jednak było, iż bardziej żądnym sukcesu zespołem jest ekipa z Madrytu. Może właśnie ta cecha spowodowała, iż w 103. minucie spotkania dośrodkowanie Di Marii, na bramkę zamienił Cristiano Ronaldo. Zarówno do końca pierwszej jak i w całej drugiej części dogrywki FC Barcelona nie była w stanie stworzyć zagrożenia pod bramką rywali, zatem więcej bramek już nie padło. Real Madryt pokonał FC Barcelonę i zdobył po raz 18. w historii klubu Puchar Króla.

Real Madryt - FC Barcelona 1:0 (0:0, 0:0)
Bramka: Ronaldo (103)