Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8993 miejsce

Rębacz, czyli co jedzą leśne ptaki

Te niepozorne chrząszcze, których larwy żerują pomiędzy korą a drewnem wydają się być niepotrzebne w zbiorowiskach leśnych. Stanowią one jednak bardzo ważny element ekosystemu.

Rębacz szary /(Rhagium mordax) / Fot. Artur HampelRębacz szary (Rhagium mordax) to chrząszcz należący do rodziny kózkowatych.

Gatunek pospolity na terenie całej Polski, preferujący lasy liściaste i mieszane. Owad ten dorasta do około 22 mm długości. W Polsce żyje kilka gatunków rębaczy, które są do siebie bardzo podobne pod względem ubarwienia pokryw oraz wielkości. Zasiedlają praktycznie wszystkie zbiorowiska leśne, a najłatwiej jest je zaobserwować w borach sosnowych.

Rębacz szary lubi stanowiska wilgotne i ocienione. Najczęściej można go spotkać w drzewostanach różnowiekowych. Chętnie siada na kwiatach. Larwy tego chrząszcza żerują pod korą obumierających drzew żywiąc się łykiem i kambium. Pod korą też się przepoczwarczają w tak zwanych kolebkach otoczonych pierścieniem trocinek.

Larwy tych chrząszczy są jednymi z pierwszych owadów oblegających obumierające drzewa będąc pionierami w zapoczątkowaniu obiegu materii w przyrodzie danej rośliny. O ile nie mają one znaczenia przy wyrządzaniu szkód w drewnie, gdyż nie wgryzają się w nie wcale lub jedynie tworzą delikatne zagłębienie, to mają za mają kolosalne znaczenie jako baza pokarmowa dla wielu gatunków ptaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Wiele razy je widziałam i nie przypuszczałm że maja tak duże znaczenie dla środowiska. Ciekawy materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne zdjęcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słusznie, mało jest tekstów o tak drobnych, a przecież bardzo istotnych organizmach, dzięki dla autora za zwrócenie uwagi na rębacze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy materiał...Rębacz rąbie bo z tego żyje...ptak je wrąbie i przytyje...:))) Nic w przyrodzie nie ginie, sama dba o siebie...:) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.