Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rębacz, czyli co jedzą leśne ptaki

Artur Hampel
Artur Hampel
Rębacz szary /(Rhagium mordax)
Rębacz szary /(Rhagium mordax) Artur Hampel
Te niepozorne chrząszcze, których larwy żerują pomiędzy korą a drewnem wydają się być niepotrzebne w zbiorowiskach leśnych. Stanowią one jednak bardzo ważny element ekosystemu.

Rębacz szary(Rhagium mordax) to chrząszcz należący do rodziny kózkowatych.

Gatunek pospolity na terenie całej Polski, preferujący lasy liściaste i mieszane. Owad ten dorasta do około 22 mm długości. W Polsce żyje kilka gatunków rębaczy, które są do siebie bardzo podobne pod względem ubarwienia pokryw oraz wielkości. Zasiedlają praktycznie wszystkie zbiorowiska leśne, a najłatwiej jest je zaobserwować w borach sosnowych.

Rębacz szary lubi stanowiska wilgotne i ocienione. Najczęściej można go spotkać w drzewostanach różnowiekowych. Chętnie siada na kwiatach. Larwy tego chrząszcza żerują pod korą obumierających drzew żywiąc się łykiem i kambium. Pod korą też się przepoczwarczają w tak zwanych kolebkach otoczonych pierścieniem trocinek.

Larwy tych chrząszczy są jednymi z pierwszych owadów oblegających obumierające drzewa będąc pionierami w zapoczątkowaniu obiegu materii w przyrodzie danej rośliny. O ile nie mają one znaczenia przy wyrządzaniu szkód w drewnie, gdyż nie wgryzają się w nie wcale lub jedynie tworzą delikatne zagłębienie, to mają za mają kolosalne znaczenie jako baza pokarmowa dla wielu gatunków ptaków.

Jest wielce prawdopodobne, że wielu z was widząc lekko odstającą korę na usychającym, bądź uschniętym drzewie zapragnęło zobaczyć, co też ona chowa pod sobą. Odrywając cały jej płat, często widzieliście białe larwy lub poczwarki otoczone kolebką z trocinek. Jeżeli już ciekawość została zaspokojona i ujrzeliście tam larwy lub poczwarki owadów, to jest ogromne prawdopodobieństwo, że to właśnie potomstwo rębaczy.

Owady w stadium larwalnym oraz jako poczwarki stanowią ważne menu w diecie dzięciołów, sikorek czy kowalików. Są nieocenionym źródłem białka w okresie zimowym i wczesnej wiosny. Dlatego też jeżeli nie ma takiej potrzeby, usychające drzewa należy pozostawić w spokoju i nie ogołacać ich z kory.
Stanowią one w takiej formie swoistą spiżarnie na trudny do przetrwania okres zimowy dla wielu gatunków ptaków.

Polub na facebooku stronę Przyroda z Bliska i nie przegap artykułów autora

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto