Facebook Google+ Twitter

Recenzja: 50 Cent - Szacunek ulicy

Ponieważ nigdy nie byłam fanką 50 Centa, bardzo sceptycznie podeszłam do jego nowego interesu, czyli książki. Czy potrafi pisać? Czy książka będzie ciekawa? Co się w niej znajdzie?

 / Fot. Materiały wydawnictwaOdpowiedzi na te i inne pytania były zupełnie inne od moich oczekiwań. Wbrew pozorom to książka, która powinna znaleźć się w kanonie gimnazjalnych lektur. Dlaczego? O tym poniżej.

Lektura opowiada historię 13-latka - Buły oraz Liz, psycholog, która opiekuje się i pomaga Bule w zrozumieniu wszystkich emocji, które nim targają. Nastolatek nie może się zaakceptować, jest otyły, nie stać go na dobre ubrania, nie ma też wsparcia ze strony ojca, a to które otrzymuje od ciężko pracującej matki, nie jest dla niego istotne. Jak dla każdego nastolatka w wieku gimnazjalnym, istotne są przyjaźnie, pierwsze miłości i... wygląd. W żadnej z tych dziedzin Buła niestety nie odnosi sukcesów. Koledzy z niego szydzą, szkolna miłość wydaje mu się wprost nieosiągalna, a niska pensja matki i brak pomocy ze strony ojca, za którym bohater tęskni, nie pozwalają mu wyglądać tak, jakby chciał.

Oazą (czego na początku bohater nie rozumie) okazuje się gabinet Liz, która nie wypytuje chłopca i nie naciska, po prostu pozwala mu się wygadać, zyskując tym samym zaufanie chłopca. Spotkania w gabinecie to najciekawsza część książki, bardzo emocjonalna i nierzadko zaskakująca. Pokazuje przemianę wewnętrzną bohatera i drogę, którą pokonuje w poznaniu samego siebie. W pewnym momencie lektury, następuje zwrot akcji, który na ustach każdego czytelnika na pewno wywoła mały uśmiech. Nie będę zdradzać wszystkich szczegółów, ale jeżeli posiadacie dzieci lub młodsze rodzeństwo, naprawdę warto podsunąć im tę książkę. Wydaje mi się, że będą zachwyceni.

Szacunek ulicy to przede wszystkim pouczająca lektura. Nie ma tam bezpośredniej autobiografii 50 Centa, jego drogi na szczyt, bogactwa, narkotyków, broni i złotych łańcuchów. Nie ma całej otoczki, w którą zazwyczaj wpisujemy Curtisa Jacksona. Zamiast tego znajduje się fabularnie ciekawa historia, która może starszych trochę znuży, ale młodszych powinna skłonić do przemyśleń.

Tytuł: Szacunek ulicy
Tytuł oryginału: Playground
Autor: 50 cent
Tłumaczenie: Aleksandra Machura
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: http://wsqn.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.