Facebook Google+ Twitter

Recenzja debiutanckiego albumu Brooks Was Here

Nowy warszawski skład post-hardcore'owy uderza z ogromną siłą!

 / Fot. Brooks Was HereO The Spouds w ostatnim czasie jest dość cicho. Zespół wydał album, zagrał kilka mniejszych lub większych koncertów i od sierpnia milczy. Człopaki podobno skupili się na innych projektach, jak chociażby Grzesiek Zieliński i jego Erplain, a Paweł Gie kombinuje solowo. Mateusz Romanoski, gitarzysta Spoudsów, zebrał natomiast dwóch kolegów i nagrali materiał pod nazwą Brooks Was Here. Epkę krótką, ale bardzo dobrą.

Na tyle dobrą, że jej publikacja nie może przejść bez echa. Tylko trzy osoby, zaledwie sześć kawałków, ale o takiej sile i energii, że zmiatają inne około rockowe wydawnictwa z drugiej połowy bieżącego roku. Byłem na ich premierowym koncercie w Saturatorze, tracki usłyszałem więc na żywo. Ale z epką zakolegowany jestem już od miesiąca. I wiecie co? Odkąd ją ściągnąłem za darmo z ich bandcampa (tak, tak – BWH udostępniają album w Internecie za dowolną kwotę, więc można pobrać i za darmo, i płacąc symboliczne kwoty), to Brooks Was Here nie skasowałem z odtwarzacza ani razu.

Rany, ale tych sześć kawałków to mocna jazna. Kwintesencja niezal-grania z lat dziewięćdziesiątych, która opiera się głównie na refrenach. W nich właśnie trio ulokowało całą swoją chwytliwość i nośność. Otwierające epkę „Offline Breakdown” to chyba najbardziej „popowy” – w alternatywnym znaczeniu tego słowa – utwór, jaki wysmażył Romanoski. Stuprocentowo catchy gitara, za którą tym razem stoi Majkel niesamowicie kontrastuje z rykliwym wokalem gitarzysty Spoudsów (Romanoski tym razem w charakterze basisty i głównego wokalisty), nadając całości charakteru dość osobliwego i na wpół komercyjnego, a na wpół kojarzącego się z waszyngtońską, protoplastową sceną prawdziwego emo. Bo słuchając Brooks Was Here EP takie skojarzenia jak Sunny Day Real Estate (gitary w „Offline Breakdown” podobne do „Seven” z debiutanckiego Diary), Fugazi czy Minor Threat. Śmiem twierdzić, że jeśli „Roman” podrze się jeszcze trochę na koncertach i salach prób, to niedługo będzie w stanie dojść do poziomu Iana MacKaye’a. Oczywiście nagrania BWH są jeszcze zbyt ugładzone, żeby porównywać je do „Guilty of Being White”, ale takie „Feed the Overweight Parts” wskazują właściwą drogę.

„Invisible Hand” może kojarzyć się z Fugazi z czasów The Argument, a sam kawałek z „Full Disclosure”, więc widać, że inspiracje Brooki wybrali sobie bardzo ambitne i…co tu dużo mówić, klasyczne. Nie chcę jednak popadać w hurraoptymizm i warto wytknąć te mankamenty debiutanckiej epki. Gitary we wstępie „All Swindlers on Earth” brzmią jak gitary po rozkręceniu utworu w „Puppies” z Paxil The Spouds, a sam refren mocno pachnie Kalifornią i tamtejszym punkiem. Jest nośnie, jest porywczo i chwytliwie, ale w głowie oscyluje przeświadczenie, że z prawie każdej sekundy kapie mainstream. Nie wiem, czy uznać to za wadę, czy może zaletę, bo wyczuwalną komercyjność można odbierać jako po prostu dojrzałość kompozycyjną Romanoskiego, ale także jako niebezpieczny zabieg. Końcówka utworu to jednak powrót do kolejnego projektu Mateusza, Lora Lie i typowo noir-popowych gitar kojarzących się chociażby z „Enemy”.

Ale skoro o Lora Lie mowa, to na featuringu w ostatnim utworze występuje Hania Malarowska – do niedawna druga wokalistla Lory, a obecnie mózg Hanimal. I nawet jeśli jej udział w „Post war love kampf” jest niewielki, to reften śpiewany wspólnie z Romanoskim brzmi masywnie i niesamowicie dołująco, a Hania w takich aranżach wypada o niebo lepiej niż w swoich folk-popowych kompozycjach.

Nie można zapomnieć o najważniejszym, jeśli chodzi o twórczość Mateusza. Standardowo pierwszorzędną rolę w działalności współzałożyciela The Spouds odgrywa ideologia. Jest antykapitalistycznie, antywojennie, przeciwko konsumpcjonistycznemu podejściu do życia i tak po porostu, ludzko. Brooki nie zgadzają się na otaczającą nas rzeczywistość, więc chyba można wpisać tych sześć nagrań w krzyk o sprawiedliwość, głos młodości.

Adam Pomian


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.