Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29392 miejsce

Recenzja filmu "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"

Dziś miałem okazję obejrzeć pokaz tego filmu, który chociaż bardzo mi się podobał, ma jednak kilka minusów.

Film Davida Finchera – nominacja do Oscara w kategorii najlepszy reżyser – (którego znamy z takich obrazów jak „Siedem” czy „Podziemny krąg”) rozpoczyna się słowami: „Urodziłem się w nadzwyczajnych okolicznościach”, które skojarzyło mi się jednoznacznie z chińskim przysłowiem: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Nie da się ukryć, że główny bohater filmu naprawdę żyje w ciekawych czasach. Urodzony w dniu zakończenia I wojny światowej Benjamin, porzucony przez ojca, dorastał w domu starców. Reżyser opowiada widzom wspaniałą historię, historię człowieka nieprzeciętnego, który na drodze życia spotyka ludzi wyjątkowych. W filmie pojawiają się m.in. artysta będący kapitanem holownika, oraz tancerka baletowa po wypadku prowadząca szkołę tańca dla dziewcząt. Ekipa realizująca film w świetny sposób pokazała życie Benjamina Buttona, pierwszą wizytę w domu czerwonych latarni, pierwszy kieliszek sazeraka, pierwszą łyżkę kawioru czy pierwszy kieliszek zimnej, rosyjskiej wódki.

Film „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” powstał na podstawie opowiadania F. Scotta Fitzgeralda z lat 20. XX wieku. Opowiada historię człowieka, który urodził się jako osiemdziesięciolatek, a z biegiem życia młodnieje. Bardzo krótkie opowiadanie Fitzgeralda na scenariusz blisko trzygodzinnego filmu przerobili Eric Roth (niezapomniany „Forrest Gump”) i Robin Swicord (m.in. scenarzystka w filmie „Wyznania gejszy”). Eric Roth otrzymał nominacje do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Muzykę do filmu przygotował Alexandre Desplat, który skomponował muzykę m.in. do „Złotego Kompasu”, oraz „Królowej”. „Ciekawy przypadek…” także w kategorii najlepsza muzyka otrzymał nominacje do Oscara.

Lista aktorów również jest imponująca: Brad Pitt – nominacja do Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową – („Wywiad z wampirem”, „Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra", „Ocean’s Twelve: Dogrywka”, oraz „Ocean’s 13”); Cate Blanchett („Aviator”, „Władca Pierścieni”); Taraji P. Henson – nominacja do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową – (którą mogliśmy zobaczyć m.in. na gościnnych występach w serialu CSI: Kryminalne zagadki Miami” oraz „Ostrym dyżurze”); Julia Ormond („Wichry namiętności”); Jason Flemyng („Gwiezdny pył”, „Solomon Kane”); Elias Koteas („Cienka czerwona linia”, „Strzelec”); Tilda Swinton („Opowieści z Narnii”, „Constantine”).

Na uwagę zasługują również efekty specjalne – za które film otrzymał kolejną nominacje do Oscara. Scena w której holownik taranuje niemieckiego U-bota w szczególności zasługuje na uznanie. Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton i Craig Barron wykonali dobrą robotę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Z uwagami na temat daty publikacji tekstu proszę nie do mnie, tylko do redakcji. Przedpremierowy pokaz odbył się 30.01., a recenzja wylądowała tutaj, podobnie jak na portalu FDB 04.02. Ale może musiała nabrać mocy urzędowej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie też to zdziwiło. Film wszedł na ekrany 2 tygodnie temu! Ale autor chyba ogólnie nie jest zbyt przytomny, bo jak w leadzie można było nie zauważyć takiego powtórzenia: "Dziś miałem okazję obejrzeć przedpremierowy pokaz tego filmu. W warszawskim Multikinie odbył się przedpremierowy pokaz" :/

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.02.2009 17:16

Przedpremierowy pokaz 02/17 (data publikacji tekstu)? Przecież film miał polską premierę 02/06...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki, będę wiedział na przyszłość :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przejrzysta, rzeczowa recenzja)

Sugeruję tylko, by nie pisać w tytule- recenzja. To ponoć zmniejsza liczbę czytelników)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.