Facebook Google+ Twitter

Recenzja książki "Muzułmańska kultura konsumpcyjna"

Zapraszam Państwa do przeczytania mojej recenzji książki Katarzyny Góralak-Sosnowskiej.

W ostatnim czasie pojawiło się wiele materiałów na temat sytuacji kobiet w krajach islamskich i o samej religii. Zdecydowana większość autorów zamieszcza treści z europejskiego punktu widzenia, mianowicie że islam jest zły. Właśnie te artykuły zainspirowały mnie do zaprezentowania Państwu książki Katarzyny Górak – Sosnowskiej, pt. „Muzułmańska kultura konsumpcyjna”.

Autorka kładzie w niej nacisk na zjawisko konsumpcjonizmu muzułmańskiego, który nie odbiega niczym od tego, który widoczny jest demokratycznych państwach Europy Zachodniej. Jednym, małym wyjątkiem, jest podaż na produkty lokalne i jednocześnie antyamerykańskie.

Uwagę czytelnika skupia wokół różnych tematów, pozornie sprzecznych, np. lalki Barbie, muzykę hip –hop czy modę.
Pierwsza z wymienionych wcześniej kategorii przybliża odbiorcy genezę niechęci wobec lalek typu fashion doll. Następnie Górak – Sosnowska przedstawia najpopularniejsze w krajach muzułmańskich odpowiedniki Barbie. Miedzy innymi opisuje Fullę, dostępną także w Europie. W konkluzjach do tego rozdziału znajdziemy realne podobieństwa pomiędzy Barbie i Fullą, a także implikacje społeczne, jakie wynikają z pojawienia się jej na rynku.

Autorka „Muzułmańskiej kultury konsumpcyjnej” w rozdziale zatytułowanym „Hip – hop” odkrywa przed czytelnikiem różnice i podobieństwa pomiędzy kulturą zachodnią a muzułmańską kulturą raperską. Pokazuje, jak funkcjonuje to środowisko, na które składają się raperki i raperzy. W dużym skrócie pokazuje odbiorcom przesłania piosenek oraz odłamy hip – hopu.
W ostatnim wspomnianym przeze mnie temacie Katarzyna Górak – Sosnowska obala mit związany z burką. Przedstawia różnorodne tradycyjne stroje dla kobiet i mężczyzn z kręgu kultury arabskiej. Mówi również o czymś dla nas, europejczyków, niezrozumiałym. Mianowicie o frywolności kobiet w Islamie. Wskazuje także podobieństwo pomiędzy polskimi „solarami” a mujabebes.

Mam nadzieje, drogi Czytelniku, że po lekturze tego materiału sięgniesz po proponowaną przeze mnie pozycję książkową. Sprawi ona, że Twoje spojrzenie na świat arabski i jego kulturę stanie się szersze. Odtworzy ona jeszcze bardziej Twoje horyzonty i pozwoli prowadzić rzetelną dyskusję na temat islamu.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.