Facebook Google+ Twitter

Recenzja książki "Synowie Fortuny" autorstwa Jeffrey'a Archera

"Zdarzają się chwile, w których za sprawą przypadku [..] zmienia się całe nasze życie" - cytat z okładki doskonale podsumowuje historię rozdzielonych w Connecticut bliźniąt, które los połączy w niekoniecznie szczęśliwych okolicznościach.

okładka / Fot. RebisAkcję swojej najnowszej książki Jeffrey Archer umieścił w okresie lat 40. XX wieku w Hartford, w stanie Connecticut, w północno-wschodniej części USA. W miejskim szpitalu św. Patryka rodzą się bliźniacy - Nat i Peter Cartwigh. Zaraz później na świat przychodzi wyczekiwany wcześniak Fletcher Andrew Davenport. Kiedy pielęgniarka i przyszła niania dziecka Heather Nichol odkrywa, że dziecko tuż po porodzie zmarło, decyduje się na krok, który na zawsze zmienia życie obu chłopców i ich rodzin.

Peter Cartwigh zostaje synem Ruth i Roberta Davenportów. Idzie do szkoły Hotchhissa, gdzie zaprzyjaźnia się z synem demokratycznego senatora Connecticut, Jamesem Gatesem. Po jakimś czasie poznaje jego młodszą siostrę Annie, w której się zakochuje i z którą w przyszłości będzie szedł przez życie. Dzięki pomocy senatora Harrego Gatesa i jego syna, wygrywa wybory na przewodniczącego samorządu szkolnego. Dostaje się do Yale. Z trudem robi błyskotliwą karierę prawniczą, ratuje dzieci ze szkoły w Hortford, wzięte za zakładników i zostaje senatorem. Jego pierwsze dziecko umiera, dlatego pociechą staje się córka Lucy. Zgadza się bronić w trudnej i głośnej sprawie o morderstwo Nathaniela Cartwigha - swojego przyszłego konkurenta na stanowisko gubernatora, ale co ważniejsze, swojego rodzonego brata.

Nathaniel Cartwigh zostaje ze swoimi rodzicami biologicznymi, czyli nauczycielką Susan i agentem ubezpieczeniowym Michaelem. Udaje się do szkoły Tafta, która regularnie rywalizuje w meczach sportowych ze szkołą jego brata bliźniaka. W szkole poznaje Toma Russella, syna właściciela banku, który pomaga mu w kampanii wyborczej na stanowisko przewodniczącego samorządu szkolnego. Kiedy Fletcher Davenport świętuje zwycięstwo, Nat musi pogodzić się z niesprawiedliwą porażką, za którą stoi jego szkolny wróg - Ralph Elliot. W swoim życiu musi zmierzyć się jeszcze m.in. z aborcją dziewczyny, oszustem przekreślającym szansę dostania się na Yale, przerażającymi wydarzeniami podczas służby wojskowej w Wietnamie, ślubem z nielegalną imigrantką Su Ling, samobójstwem syna Luka i oskarżeniem o morderstwo.

Jeffrey Archer ma tendencję do umieszczania fabuły swoich książek w czasach ważnych dla narodu. W książce "Synowie Fortuny" ukazane zostały trudy władz amerykańskich w czasach Wojny w Wietnamie. Archer pokazuje, jakim problemem dla społeczeństwa USA była ta wojna oraz jakie zdania panowały na temat wysyłania wojsk na Półwysep Indochiński. Czytelnicy mają okazję prześledzić również m.in. walkę o fotel prezydencki Clintona z Bushem.

Choć zakończenie książki jak i jej fabuła są dość przewidywalne, Archer potrafi sprawić, że czytelnik nie może się oderwać od lektury. Dość zgrabne ukazanie istotnych wydarzeń społecznych, politycznych i historycznych nie zostaje w tyle za fascynującymi, nietuzinkowymi postaciami. Choć akcja toczy się wśród dwóch bohaterów to czytelnicy mają okazję do zgłębienia innych, równie ciekawych wątków, opisów i anegdot.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.