Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30435 miejsce

Recenzja książki "Złota młodzież PRL"

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-12-04 16:29

Okres PRL-u był długo tematem tabu wśród pisarzy. Na szczęście czasy te minęły bezpowrotnie, dzięki czemu ostatnimi laty ukazuję się coraz więcej pozycji traktujących o życiu w tej minionej epoce.

Cezary Prasek "Złota młodzież PRL/fot. okładka książki. / Fot. Ireneusz KorczakCezary Prasek podjął się próby ukazania grupy której przyszło dorastać już w nieco zmienionej rzeczywistości – mianowicie epoce Gomułki. Punktem wyjścia autora staje się rok 1956, kiedy to - cytując Antoniego Dudka pisze, iż rozpoczął się "eksperyment w postaci oddania władzy w ręce Władysława Gomułki".

Może kilka słów o samym autorze. Cezary Prasek jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie socjologii kultury, dziennikarzem. Publikował na łamach "Kultury i Życia", "Kobiety i Stylu", "Żyjmy Dłużej" i innych. Oprócz wiec naukowego doświadczenia ma również takowe w pracy publicystycznej. I widać to gołym okiem podczas lektury książki. Ma ona charakter publicystyczny wiec czyta się ją łatwo. Jest napisana lekkim językiem, by spełnić swe zadanie pracy popularnonaukowej czyli dotrzeć do jak największej liczy odbiorców, nie tylko zawodowych historyków i pasjonatów historii.

Książka liczy sobie XIII rozdziałów które są podzielone na 2 części. Pierwszych kilka rozdziałów ma za zadanie ukazać młodzież w świetle literatury, kolejne zaś poprzez film i kino. A to wszystko–jak pisze autor–w okresie środkowego PRL-u czyli czasów Gomułki. Brnąc jednak przesz kolejne rozdziały ma się wrażenie, że są to wyłącznie wspomnienia samego autora. Przywołuje on liczne relacje ze swego życia, tudzież znajomych, często w humorystyczny sposób. Często autor zaczyna wątek potem nagle przeskakuje na inny pozostawiając pewną lukę w narracji. Ma się wrażenie, iż chciał w możliwie najlepszy sposób przekazać jak najwięcej treści, w jak najmniejszej liczbie materiału. Zwykle taka praktyka kończy się tym, iż mamy przysłowiowy groch z kapustą, zamiast rzetelnej pracy. Tu co prawda grochu z kapustą na szczęście nie uświadczymy zbyt wiele, jednak kilka razy podczas czytania takie wrażenie u mnie wystąpiło. Największym mankamentem tej pracy jest to, że za dużo mamy tu anegdot, a za mało tak naprawdę historii. I to widać bardzo wyraźnie.

Czy warto zatem poświecić chwile uwagi tej pozycji? Historycy zajmujący się tym okresem czytając tę pozycje powiedzą sobie „ja już to gdzieś czytałem”. Natomiast wszyscy inni mogą poświecić jej kilka wieczorów, zwłaszcza jeśli ktoś szuka prostej w odbiorze pozycji z gatunku życia codziennego w PRL-u. Tym bardziej, że niewątpliwie na plus możemy zaliczyć cenę książki która nie przekracza 20 złotych.

Autor: Cezary Prasek
Tytuł: Złota młodzież PRL i jej obraz w literaturze i filmie
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2010
Liczba stron: 200
Ocena: 6/10

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.