Facebook Google+ Twitter

Recenzja: "Ludzie na walizkach. Nowe historie" Szymona Hołowni

"Niezwykłe historie, które poruszają każdego. Ludzie, którzy stracili wszystko, a jednak znaleźli siłę, by iść dalej". Książka zawiera zapisy rozmów z ludźmi, których dotknęła choroba, śmierć bliskich, niemoc czy traumatyczne doświadczenia.

Większość z nas doświadczyła odejścia lub śmierci kogoś bliskiego: kolegi, ojca, matki. Może znamy też osobę, która ma problemy z alkoholem albo choruje na raka? Zazwyczaj takich ludzi nie dostrzegamy, zwłaszcza, jeżeli ich problemy "nas nie dotyczą". Możliwe też, że sami walcząc, zapominamy o tym, co ważne. Tracimy wiarę i siły, by pokonywać przeszkody.

Czytelnik, biorąc do ręki dość obszerną, bo liczącą 256 stron lekturę Hołowni, pozna opowieści dwudziestu ludzi, których los doświadczył w różny sposób. Często są to osoby sławne i znane, jak np. Tadeusz Broś, Bogusław Kaczyński czy ksiądz Adam Boniecki, ale również te, które żyją cicho wśród nas. Każda rozmowa jest autentyczna, dotykająca historii życia danego człowieka.

Tadeusz Broś opowiada o swojej walce z nałogiem alkoholowym, wsparciu syna, wyrzuceniu z TVP i pracy taksówkarza. "Wiesz, ja jestem już po tej stronie, z której Pan Bóg ludzi zabiera. Uświadamiam sobie, że nawet jeśli całe życie spędziło się w błocie, mamy jeszcze śmierć - ją można przeżyć godnie".

Pan Bogusław Kaczyński o przebytym udarze mózgu oraz śmierci siostry. "Odnoszę wrażenie, że ktoś tam na górze - wszystko jedno, jak go nazwiemy - powiedział: "W górę", a potem w zatrzymał rękę i powiedział: "Niech jeszcze zostanie trochę, jest tu jeszcze potrzebny". I zostawił mnie na tym świecie."

Ksiądz Adam Boniecki o śmierci i przemijaniu... "Stosunek do własnej śmierci się zmienia. Gdy ma się czterdzieści lat, śmierć to czysta teoria. Coś, co zdarza się innym. Kiedy człowiek spostrzega, że jest na tym świecie dłużej niż jego ojciec, niż jego dziadek, paniczny, zwierzęcy lęk przed śmiercią młodego człowieka przestaje być tak biologiczny".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.