Facebook Google+ Twitter

Recenzja piosenki "Walka królestw" zespołu CF98

Czytaliście kiedyś recenzję jednej piosenki? Jeśli nie, to przeczytajcie. Jeśli tak, to porównajcie tę przeczytaną z moją...

Okładka płyty "Nic do stracenia" zespołu CF98, fot. Materiały zespołu / Fot. Materiały zespołuTo nie jest recenzja płyty polskiego zespołu CF98. To jest recenzja jego jednej piosenki pod tytułem "Walka królestw". Jest to kawałek z niedawno wydanej długogrającej płyty "Nic do stracenia".

Często bywa tak, że utwory tytułowe są jeśli nie najlepsze, to najważniejsze na płycie, vide album "Without You I'm Nothing" Placebo, czy z dawniejszych czasów "Thriller" Michaela Jacksona. Opisywana przeze mnie piosenka zespołu CF98 nie jest tytułowa, ale jest i dobra, i ważna zarazem. Dobra, bo energetyczna, świeża, pomysłowa, z cudownym, bardzo emocjonalnym głosem wokalistki Karoliny Duszkiewicz.

Te trzy minuty dźwięków to klasyczna, punkowa rzecz, której nie powstydziłby się sam Offspring. A dlaczego ważna? Bo padają w niej wiekopomne słowa: "Niech pamiętają nas tylko za to, że białej flagi nigdy nie ujrzeli w naszych dłoniach, nie / bo jeśli mamy być w pamięci za to, że poddamy się, niech zapomną nas". Można wyczuć, że słowa wyśpiewane są z zaciśniętymi zębami, w gniewie, z jakąś godnością bezkompromisowego punkowca. Słowa, które pokazują, że muzyka punk, kultura punk to nie tylko dobra zabawa, "trzy akordy, darcie mordy" i młodociane zgrywy, z których się wyrasta. Pokazuje, że punk ma też pewne ideały, pewne zasady, których nie nic złamie. I że ten punkowski symbol zaciśniętej pięści, który można znaleźć na wielu okładkach i płytach (ostatnio widziałem go na epce zespołu Capdown "New Revolutionaries"), wciąż żyje!

Myślę, że ta pięść na okładce płyty "Saint Anger" Metalliki też zaczerpnięta jest z ideałów punk. Ideałów, które nie zostały pogrzebane. I o tym właśnie jest pieśń "Walka królestw" zespołu CF98. Ja odczytuję ten kawałek jako walkę o własne zdanie, o godność, o swoje Ja.

I słyszę ten kawałek w głowie i te słowa, kiedy staję w życiu przed pewnymi wyborami - między zachowaniem swojej twarzy, a sprzedaniem się. Między zachowaniem się fair wobec samego siebie, a poniżeniem się. Czasem oczywiście nie jest łatwo, ale po to jest właśnie ta piosenka, by móc jej znowu posłuchać i naładować akumulator.

Piosenka do odsłuchania na www.myspace.com/cf98

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.