Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14640 miejsce

Recenzja "Śmiejmy się z choć i przewielebnych" W.Zielińskiego

Dzisiaj zaprezentuję Państwu recenzję Tadeusza Liry-Śliwy - wrocławskiego krytyka, poety, redaktora.Podjął się on napisania recenzji zbioru esejów autorstwa Wiesława Stanisława Zielińskiego pt. "Śmiejmy się z choć i przewielebnych".

 / Fot. Izabela Monika Bill Dzisiaj zaprezentuję Państwu recenzję Tadeusza Liry-Śliwy - wrocławskiego krytyka, poety, redaktora.Podjął się on napisania recenzji zbioru esejów autorstwa Wiesława Stanisława Zielińskiego pt. "Śmiejmy się z choć i przewielebnych".
Pan Wiesław jest rzeszowskim poetą, prozaikiem, eseistą, krytykiem literackim, dziennikarzem prasowym, radiowym i jurorem.W latach 1990-1996 oraz 1999- 2009 pełnił funkcję prezesa Związku Literatów Polskich w Rzeszowie.
Dostał Nagrodę Literacką Miasta Rzeszowa II stopnia oraz Medal im .Franciszka Kotuli, został też odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Obecnie jest felietonistą sportowym Radia Rzeszów, współpracuje również z miesięcznikiem pt. "Nasz Dom Rzeszów".
Pan Wiesław jest bojownikiem o prawdę. W swoich utworach, zarówno esejach jak i wierszach, obnaża zachowania, sytuacje, osoby, które działają śmiesznie i naganne. Piętnuje ludzi kultury, sztuki, a także środowisko literackie.
Uważam, że trzeba mieć dużą odwagę, aby krytykować tak otwarcie i publicznie. To przysparza wielu wrogów. Wiadomo, że prawda kole w oczy. Ja podobnie jak Pan Wiesław wiedzę potrzebę demaskowania i krytykowania pewnych zjawisk w kulturze i poezji. Pióro jest potężnym argumentem prawdy. W pewnych sprawach nie możemy zrobić nic innego, jak tylko pisać. Tego nikt nam nie zabroni.
Zapraszam do lektury recenzji, osobom zainteresowanym ewentualnym zakupem książki podaję namiar
do internetowej biblioteki: Księgarnia "Nova" w Rzeszowie http://ibook.net.pl/smiejmy-sie-z-choc-i-przewielebnych-p251874.html


Śmiech przez łzy

Wiesław Stanisław Zieliński (urodzony w 1949 roku w Rzeszowie) jest pracowitym i... bezkompromisowym pisarzem. Wydał 16. książek poetyckich i prozatorskich,m.in. zbiór eseistycznych opisów pt. "Śmiejmy się z choć i przewielebnych" (Rzeszów, 2014).
O jakich "przewielebnych" (przymiotnik używany przy tytułowaniu wyższych duchownych) pisze doświadczony autor? W tym miejscu należy przypomnieć znamienne słowa Ignacego Krasickiego: "Szanujmy mądrych, przykładnych, chwalebnych, śmiejmy się z głupich, choć i przewielebnych" ("Monachomachia"). Mądre słowa I. Krasickiego mają szczególną wymowę w naszych czasach. "Bohaterami" książki W.S. Zielińskiego są znane postacie polskiej sceny politycznej, przedstawiciele "kultury i sztuki" oraz osoby duchowne. Na pisarskim "celowniku" rzeszowskiego autora znalazło się wiele "medialnych postaci", m.in. Daniel Olbrychski - znakomity aktor i.. autor kuriozalnego "Listu otwartego": "(...) Obecne igrzyska czegoś takiego nie widziały. Cały świat miał okazję zobaczyć haniebne zachowanie polskich kibiców w Londynie podczas meczu. Te haniebne gwizdy polonijnej widowni musiały jednoczyć przeciwko polskiej drużynie
miłośników siatkówki na całym świecie, tak jak mobilizowały zdrową złość znakomitych Rosjan" ("Gazeta Wyborcza"). Należy dodać, że w 2012 roku Londyn był gospodarzem letnich Igrzysk Olimpijskich.
W.S. Zieliński piszę też o "patriotyzmie" innych znaczących postaci, m.in. o takich "bohaterach" jak Andrzej Wajda, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Janusz Palikot, Tomasz Lis, Monika Olejnik, Stefan Niesiołowski, Kuba Wojewódzki i.. ks. Adam Boniecki.
Polecam wnikliwym czytelnikom i odważnym (sic!) krytykom literackim bezkompromisową książkę W.S. Zielińskiego. Pragnę zakończyć mój tekst następującymi słowami I. Krasickiego: "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi".

---------------------------------------------------------------------------------------
Wiesław Zieliński, "Śmiejmy się z choć i przewielebnych", Rzeszów 2014, ss.110

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.