Facebook Google+ Twitter

Recepta na słabości Kościoła?

Tak na pierwszy rzut oka, to polski Kościół wygląda czerstwo i zdrowo. Niezależny jest od państwa, a jednocześnie hojnie przez to państwo finansowany. Posiada wielomiliardowy majątek i prowadzi rozliczne niekontrolowane interesy.

Czapkują mu politycy z prawa i z lewa. A jednak laicyzacja postępuje; w kościołach mniej wiernych i mniej na tacy, mniej Polaków popiera Kościół w sprawie in vitro, mieszanych związków i antykoncepcji, spada liczba kandydatów na księży, w ostatnich wyborach odniósł sukces antyklerykalny Ruch Palikota. Polski Kościół osłabiają także pedofilskie i majątkowe afery. Być może ta niełatwa sytuacja spowodowała powstanie "Raportu o stanie wiary w Polsce." Raportu, który mniej skupia się na "stanie", a bardziej na środkach zaradczych i na wizji.

Szeroko omawia ten raport abp.Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w swoim wywiadzie. Wizja silnego Kościoła nawiązuje sentymentalnie do odległej przeszłości, kiedy to Kościół inspirował i chronił bojowników o wolność i wiarę, był kochany i czczony bez warunków wstępnych, nie podlegał publicznej dyskusji. Józef Michalik stawia na "katolicyzm ludowy, który jest przyszłością Kościoła." Co to za katolicyzm ? Otóż, reprezentują go "ludzie prości, ewangelijna rzesza, ale nie prostacy." Bierze się to z przekonania, że tylko "wiara prostego ludu jest żywa." Nadzieja wynika z wykluczenia poważnej części " nie-prostego" i wykształconego społeczeństwa. Cóż na to katolicka inteligencja, której odmawia się łaski zaufania? Prosty, posłuszny i pielgrzymujący "lud Boży" zachowa polski Kościół w sile i zdrowiu. Stąd znaczenie modelu tradycyjnej, wielodzietnej rodziny, bo od niej ma zależeć przyszłość polskiego Kościoła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Czy jest potrzebna jakaś recepta na słabości kościoła? Nie ma i nie będzie. No może jedna - każdy niech robi to, co powinien. Czy jest mniejsze lub większe zło, skoro każde zło jest złem!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Katoliczka
 • Katoliczka
 • 21.12.2011 09:12

Episkopat, KK w Polsce, nie jest wstanie nawet tego przyjąć do wiadomości!Jest albo ślepy albo głupi.Twierdzę , że i jedno i drugie!
Nie bierze się pod uwagę, że w naszym kraju nikt nie chce być prostaczkiem, chyba że jest społecznie wykluczony, albo upośledzony. Rozwój cywilizacji prowadzi do oświecenia i taki ludowy skansen nie da się utrzymać, mimo wysiłków proboszczów, nawet na zapadłej wsi. To pozwoliłam sobie zacytować za autorem z którym się zgadzam .

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 21.12.2011 08:57

Via-gra dla księży darmo!

Komentarz został ukrytyrozwiń
re
 • re
 • 21.12.2011 08:22

Są choroby na które nie ma lekarstw.Tym bardziej recept

Komentarz został ukrytyrozwiń
eska
 • eska
 • 20.12.2011 22:20

Może by KKsię sam wyspowiadał przed ludem, a mialby z czego. W moim miejscu zamieszkania są dwie parafie, a o obrzydliwym sposobie życia proboszczów można niezłe tomy napisać. A ile roboty miałby genetyk udowadniając ojcostwo. Warto też porozmawiać o wykonanych aborcjach chociażby w szpitalu przy ul. św. Barbary w Częstochowie, personel wie, kto i kiedy przyprowadzał zakonnice i nie tylko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
KR
 • KR
 • 20.12.2011 20:43

Po lewicy ino się smród pozostał!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Widzyk
 • Widzyk
 • 20.12.2011 20:33

Znów lewacy chcą ewangelizować katolików.
Damy sobie rade bez waszej "pomocy".
Ponad 2 tysiące lat nie przetrwała żadna partyjna ideologia, a Kościół robi swoje i trwa. Was nie będzie,a Kościół się ostoi.
Lepiej zająć się krytyką nieudolnych rządców, biedą, bezrobociem, wytykaniem błędów władzy jeżeli chcecie zyskać poklask czytelników,a nie jątrzeniem i "nawracaniem".
Popatrzcie jak przez tą waszą"ewangelizację" staliście się niewiarygodni w oczach czytelników i Polaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kicia
 • kicia
 • 20.12.2011 20:18

Super, podpisuję się pod każdym słowem. Jak dotrzeć do tego raportu, chetnie poczytałabym podczas świąt :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.