Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

326 miejsce

Receptura Coca-Coli została ujawniona. Zobacz z czego ją robią

Receptura najpopularniejszego na świecie napoju bezalkoholowego nie jest już tajemnicą. Amerykańskie media ujawniły prawdopodobny przepis na legendarną Coca Colę.

Butelka Coca Coli / Fot. Pulawysmok, własność publiczna,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Obraz_34235721.jpg&filetimestamp=20100604123941Jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic na świecie odkryto. Tak przynajmniej podaje amerykański portal internetowy Thisamericanlife.org, który opublikował recepturę legendarnej Coca-Coli.

Wymyślona 125 lat temu przez farmaceutę Johna Pembertona formuła napoju, jest trzymana w pilnie strzeżonym sejfie, do którego dostęp mają tylko dwie osoby z najwyższych władz koncernu. Szacunkowa wartość receptury wynosi 100 mld. dol. W obawie przed odkryciem tej wielkiej tajemnicy władze kompanii nakazały usunąć z etykietek dokładny skład napoju, niszczyć faktury składników zamawianych przez firmę i bardzo dokładnie sprawdzać pracowników koncernu, którzy mogą mieć najmniejszy dostęp do produkcji Coli.

Amerykańskie media podają jednak, że receptura Coca Coli jest znana już od 32 lat. Thisamericanlife.org twierdzi, że zdjęcie z oryginalnym zapisem przepisu opublikowało jeszcze w 1979 roku amerykańskie czasopismo "Atlanta Journal-Constitution", a Mark Pendergrast, badacz zajmujący się historią tego napoju, stwierdził, że jest to najprawdopodobniej właściwa receptura. Asa Cander, pierwszy z prezydentów koncernu, z żalem powiedział, że jeśli "największa świętość" kompanii trafi w niewłaściwe ręce, będzie to oznaczać zmierzch Coca-Coli.

Na całym świecie koncern Coca Cola może przygotowywać się do najgorszego scenariusza. Czy za kilka miesięcy można spodziewać się pojawienia się na rynku identycznych smakowo napojów bezalkoholowych? W takiej sytuacji miliardowe dochody koncernu mogłyby pójść ostro w dół.

W polskiej siedzibie Coca Coli najprawdopodobniej sytuacja również nie jest najlepsza. Ani biuro prasowe, ani wydział public relations nie były w stanie odpowiedzieć na żadne z naszych pytań, rzucając jedynie: "Nie jestem upoważniony do odpowiedzi".

Prawdopodobna recepta Coca-Coli:

Ćwierć kwarty (0,28 litra) "alkoholu", 20 kropli olejku pomarańczowego, 10 kropli olejku z gorzkiej pomarańczy, 30 kropli olejku cytrynowego, 10 kropli olejku muszkatołowego, pięć kropli olejku kolendrowego i 10 kropli olejku cynamonowego. Tę substancję wymieszać z ekstraktem liści koki, trzema uncjami kwasku cytrynowego, jedną uncją kofeiny, cukrem, wodą (9,46 litra), sokiem z limonek (1,2 litra), jedną uncja wanilii i 1,5 uncji karmelu. Coca gotowa.

Smacznego?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Tymoszenko Tymosz
 • Tymoszenko Tymosz
 • 02.08.2011 18:35

od kilku lat ten przepis jest tutaj
http://forum.egc.xaa.pl/index.php

Komentarz został ukrytyrozwiń
M.M.G.
 • M.M.G.
 • 23.06.2011 16:02

Cukru ma być jedna uncja

Komentarz został ukrytyrozwiń
Quick instal guide
 • Quick instal guide
 • 30.04.2011 04:38

tylko lepsi piją pepsi
tylko gorsi piją orsi

Komentarz został ukrytyrozwiń
tgnwp
 • tgnwp
 • 21.04.2011 23:25

a wyjdzie gazowana?:D

Komentarz został ukrytyrozwiń
mario
 • mario
 • 08.03.2011 12:07

skąd ta koka??

Komentarz został ukrytyrozwiń
roman piroman
 • roman piroman
 • 04.03.2011 12:59

ewz jak juz cos to lisc koki pisze :) wiec z jednym lisciem koki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ile koki?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jaką dać wodę, źródlaną, z butelki plastikowej czy kranówę?

Komentarz został ukrytyrozwiń
kacper jakis
 • kacper jakis
 • 17.02.2011 17:45

ja bede robil rtlko trudno bedzie dostac niektore skladniki

Komentarz został ukrytyrozwiń
tzc
 • tzc
 • 17.02.2011 13:05

To być może receptura Pembertona, bo w oryginale Coca-Cola była napojem alkoholowym o nazwie "Wino Pembertona", który był kopią popularnego wtedy Vin Mariani. Pemberton na swoim winie fortuny nie zrobił, więc sprzedał swoją recepturę, która dopiero po znacznych modyfikacjach stała się dzisiejszą Coca-Colą.

Posługując się tym przepisem nie uzyskacie sklepowej Coca-Coli. A za "katastrofą" stoi prawdopodobnie PR Coke. Na to, że źródłem "przecieku" jest Coke, wskazuje postawa pracowników. Gdyby to naprawdę był przeciek, firma pewnie by protestowała. A "nie potwierdzam, nie zaprzeczam" oznacza: snujcie domysły, rozmawiajcie, wymieniajcie nazwę naszej kochanej firmy w mediach tak często, jak to możliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.