Facebook Google+ Twitter

Recesja bije w zatrudnienie. W 2013 roku upadnie 1313 firm?

Kończący się rok 2012 zaczyna wykazywać postępujący spadek w rozwoju gospodarczym Polski. W przyszłym roku - według ekspertów - pracę może stracić około 450-500 tys. osób, a stopa bezrobocia może przekroczyć 13 proc.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. EPA/YOAN VALATNajwiększe zwolnienia dotyczyć będą branż: budowlanych, w tym drogownictwa i mieszkaniówki, meblarstwa, motoryzacji, kolejnictwa, transportu, przemysłu AGD, lotnictwa oraz m.in. bankowości i telekomunikacji. W prognozach Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), tegoroczna silnie rosnąca tendencja liczby upadłości firm, zostanie utrzymana w pierwszych dwóch kwartałach 2013 roku. Natomiast w kolejnych dwóch kwartałach nastąpi stopniowa poprawa sytuacji.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) prognozuje, że upadłość obejmie ogółem w 2013 roku 1313 firm małych i przedsiębiorstw większych i będzie liczbowo wyższa aż o 45 procent, w porównaniu z 2012 rokiem - podaje portal biznes.pl.

Dane z sądów gospodarczych wykazują, że w listopadzie br. w kraju upadłość ogłosiło 86 firm, czyli o 5,5 proc. mniej niż w październiku, w którym zanotowano 91 upadłości, ale aż o 59,3 proc. więcej niż w listopadzie 2011 roku, kiedy to upadły 54 firmy.

Niepokojący poziom bankructw wciąż występuje w branżach: budowlanej, meblarskiej i górniczej - podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów. W ostatnich dwunastu miesiącach, ze względu na niewypłacalność, zakończyło działalność gospodarczą 860 przedsiębiorstw. Ogólna suma upadłości firm w okresie mijających dwunastu miesięcy, po listopadzie, okazała się o 3,9 proc. wyższa od zanotowanej po październiku (828). Rok temu (w listopadzie 2011 r.) roczna krocząca suma upadłości wynosiła 711 firm, co oznacza w tym okresie wzrost o 17,6 proc.

Raport KUKE zakłada - mimo wszystko - dość ostrożne wskaźniki wyjściowe. Eksperci biorą pod uwagę obniżenie tempa wzrostu gospodarczego w 2013 roku do poziomu 2,1 proc. i wskaźnika rentowności obrotu ogólnego netto firm do 2,5 proc. W oparciu o takie założenia prognozują, że do końca przyszłego roku upadnie około 325 firm z indywidualnej działalności gospodarczej, czyli 60,1 proc. więcej niż w 2012 roku. Równocześnie zakończy działalność 988 spółek prawa handlowego, co stanowić będzie wzrost o 40,7 proc. do 2012 r.

Istotnym czynnikiem zagrożenia gospodarczego w 2013 r., będzie słabnący w pierwszej połowie roku, popyt wewnętrzny wywołany wzrostem bezrobocia i niską dynamiką płac. Dopiero też na wiosnę 2013 roku, przedsiębiorstwa będą mogły odczuć pierwszy pozytywny impuls, związany z wejściem Rady Polityki Pieniężnej (RPP) na ścieżkę "obniżania stóp procentowych, w postaci niższej ceny kredytu" - napisano w raporcie.

W ocenie KUKE, wśród liderów bankructwa, przodować będzie branża budowlana. Szczyt fali bankructw w tej branży nastąpi w okresie najbliższych sześciu miesięcy. Ma to związek z wyhamowaniem inwestycji w infrastrukturze, nadwyżką w podaży mieszkań i obostrzeniem w kredytowaniu zakupu własnego lokum przez osoby fizyczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

13-go informacja, że 1313 firm upadnie w 2013 roku, a bezrobocie przekroczy 13%, magia liczb ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.