Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Recesja bije w zatrudnienie. W 2013 roku upadnie 1313 firm?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Kończący się rok 2012 zaczyna wykazywać postępujący spadek w rozwoju gospodarczym Polski. W przyszłym roku - według ekspertów - pracę może stracić około 450-500 tys. osób, a stopa bezrobocia może przekroczyć 13 proc.

Największe zwolnienia dotyczyć będą branż: budowlanych, w tym drogownictwa i mieszkaniówki, meblarstwa, motoryzacji, kolejnictwa, transportu, przemysłu AGD, lotnictwa oraz m.in. bankowości i telekomunikacji. W prognozach Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), tegoroczna silnie rosnąca tendencja liczby upadłości firm, zostanie utrzymana w pierwszych dwóch kwartałach 2013 roku. Natomiast w kolejnych dwóch kwartałach nastąpi stopniowa poprawa sytuacji.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) prognozuje, że upadłość obejmie ogółem w 2013 roku 1313 firm małych i przedsiębiorstw większych i będzie liczbowo wyższa aż o 45 procent, w porównaniu z 2012 rokiem - podaje portal biznes.pl.

Dane z sądów gospodarczych wykazują, że w listopadzie br. w kraju upadłość ogłosiło 86 firm, czyli o 5,5 proc. mniej niż w październiku, w którym zanotowano 91 upadłości, ale aż o 59,3 proc. więcej niż w listopadzie 2011 roku, kiedy to upadły 54 firmy.

Niepokojący poziom bankructw wciąż występuje w branżach: budowlanej, meblarskiej i górniczej - podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów. W ostatnich dwunastu miesiącach, ze względu na niewypłacalność, zakończyło działalność gospodarczą 860 przedsiębiorstw. Ogólna suma upadłości firm w okresie mijających dwunastu miesięcy, po listopadzie, okazała się o 3,9 proc. wyższa od zanotowanej po październiku (828). Rok temu (w listopadzie 2011 r.) roczna krocząca suma upadłości wynosiła 711 firm, co oznacza w tym okresie wzrost o 17,6 proc.

Raport KUKE zakłada - mimo wszystko - dość ostrożne wskaźniki wyjściowe. Eksperci biorą pod uwagę obniżenie tempa wzrostu gospodarczego w 2013 roku do poziomu 2,1 proc. i wskaźnika rentowności obrotu ogólnego netto firm do 2,5 proc. W oparciu o takie założenia prognozują, że do końca przyszłego roku upadnie około 325 firm z indywidualnej działalności gospodarczej, czyli 60,1 proc. więcej niż w 2012 roku. Równocześnie zakończy działalność 988 spółek prawa handlowego, co stanowić będzie wzrost o 40,7 proc. do 2012 r.

Istotnym czynnikiem zagrożenia gospodarczego w 2013 r., będzie słabnący w pierwszej połowie roku, popyt wewnętrzny wywołany wzrostem bezrobocia i niską dynamiką płac. Dopiero też na wiosnę 2013 roku, przedsiębiorstwa będą mogły odczuć pierwszy pozytywny impuls, związany z wejściem Rady Polityki Pieniężnej (RPP) na ścieżkę "obniżania stóp procentowych, w postaci niższej ceny kredytu" - napisano w raporcie.

W ocenie KUKE, wśród liderów bankructwa, przodować będzie branża budowlana. Szczyt fali bankructw w tej branży nastąpi w okresie najbliższych sześciu miesięcy. Ma to związek z wyhamowaniem inwestycji w infrastrukturze, nadwyżką w podaży mieszkań i obostrzeniem w kredytowaniu zakupu własnego lokum przez osoby fizyczne.
Bardzo ważnym zewnętrznym czynnikiem, który będzie powodował wzrost ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, staną się problemy z zastojem lub wyraźnym zwolnieniem gospodarczym strefy euro, szczególnie zwalniającej gospodarki Niemiec, będącej odbiorcą około 25 proc. polskiego eksportu.

W ocenie ekspertów KUKE, szansę dla naszych przedsiębiorstw stanowi eksport na Wschód. Atrakcyjnym rynkiem, choć wciąż obarczonym ryzykiem, jest obecnie Rosja, która w ostatnim czasie stała się piątym partnerem Polski w eksporcie - m.in. za Wielką Brytanią i Francją.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto