Facebook Google+ Twitter

Recital Dominiki Eski w toruńskim Dworze Artusa

Z okazji 89. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski w Centrum Kultury Dwór Artusa wystąpiła pianistka Dominika Eska. W repertuarze znalazły się utwory Chopina, Liszta, Brahmsa a także kompozycje własne.

Dominika Eska po koncercie otrzymała kwiaty i gratulacje od publiczności / Fot. Łukasz KołtackiGłówne uroczystości rocznicowe miały miejsce przed występem na Rynku Staromiejskim, gdzie wspominano bohaterów stycznia 1920 roku i wyzwolenie miasta po okresie zaborów. Rano w katedrze św. Janów odprawiono mszę w intencji miasta, popołudniu ulicami miasta przemaszerowało wojsko wraz z Bractwem Kurkowym i Szwadronem Jazdy RP Pomorza Nadwiślańskiego. Po koncercie pieśni ułańskich złożono kwiaty pod tablicą generała Hallera. Uroczystości zamknął koncert pianistki Dominiki Eski w Sali Wielkiej Dworu Artusa.

Pianistka urodziła się w Toruniu w 1980 roku. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie, studiowała również w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Była stypendystką Fundacji Reginy Smendzianki, uczestniczyła także w podyplomowych studiach na Universität für Musik und Darstellende Kunst. Obecnie jest doktorantką w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi i członkinią Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Ułani przy ognisku podczas wieczornej uroczystości / Fot. Łukasz KołtackiPod koniec 2008 roku wydała swoją pierwszą solową płytę z kompozycjami Mozarta, Chopina i Liszta. Była wielokrotnie laureatką nagród na ogólnopolskich jak i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Otrzymała m.in. pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. M. Magina w Paryżu oraz Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Krakowie i Warszawie.

Dominika Eska występowała przed publicznością zarówno w kraju jak i za granicą, m.in. u boku Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, Getyńskiej Orkiestry Symfonicznej, z Kwintetem Multicamerata czy Orkiestr Symfonicznych Filharmonii z Olsztyna i Krakowa. Można ją było usłyszeć w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, łódzkiej Sali Koncertowej AM i wielu innych miejscach w kraju i poza jego granicami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.