Facebook Google+ Twitter

Recykling po nowogardzku

W ramach wycieczek " Bicycl 50 " zbierałem materiał fotograficzny na temat ochrony środowiska. Niemal po nitce do kłębka", doszedłem do Punktu Skupu Złomu w Nowogardzie przy ul. Bohaterów Warszawy, przy byłej firmie Ruch.

Przy drodze asfaltowej do Ostrzycy. Wjazd z drogi Nowogard - Kulice. / Fot. Piotr WierzbickiPunkt Skupu Złomu w Nowogardzie przy ul. Bohaterów Warszawy, sąsiadujący z byłą firmą Ruch, nie posiada uprawnień do recyklingu samochodów osobowych. Recykling muszą przeprowadzać klienci sprzedający złom w miejscach odosobnionych w poświacie księżyca i najlepiej w porze weekendowej, kiedy wszyscy ludzie oglądają telewizję. Odpadki trzeba przecież spalić, przy lesie liście drzew przefiltrują powietrze. Natomiast silniki, skrzynie biegów, rurki i przewody wypełnione płynami rozcinane są na placu punktu skupu przy pomocy aparatury spawalniczej, acetylenowej.

Pewnego razu wracałem ze spaceru obok tej firmy, zobaczyłem kilkanaście silników stojących pod gołym niebem, mytych z brudu i oleju strugami deszczu. Firma ta powstała po zasypaniu torfowiska, przyległego do szuwarów, z których woda odpływa do Nowogardzkich Szuwarów, będących pod ścisłą ochroną ze względu na siedlisko rzadkich gatunków ptaków i ze względów krajobrazowych.

Cała analiza fotograficzna pozwala sądzić, że recykling samochodów odbywa się na dziko. Śmieci są palone lub porzucane w różnych częściach terytorium gminy. Część recyklingu wykonuje się w Punkcie Skupu Złomu.

W Gminie Nowogard osiedlił się obywatel Norwegii. Posiada europejski atest na recykling samochodów, no ale nie pasował do paczki gminnej i wykończono go. Jego działka jest wystawiona na sprzedaż, a zainwestowany kapitał przepadł. Przypomina to budowę zjednoczonej Europy wg zasady "Co twoje to i moje, a co moje to nie rusz". I chyba tym bardziej, że Norweg to chyba nie Europejczyk?

To wszystko wskazuje na schorowane państwo polskie. W materiale zdjęciowym chcę to wszystko ująć, a Państwa komentarze mogą posłużyć do dalszej dyskusji na ten temat w celu wypracowania zdrowych przypisów w tym zakresie przez parlament.

Część materiałów znajduje się w temacie zamieszczonym w Wiadomościach24.pl pt. Dzikie wysypiska w gminie Nowogard. Pokaż jak jest u Ciebie

Myślę że dłużej takiej anarchii i barbarzyństwa społeczeństwo polskie nie powinno tolerować?
Wypowiedzcie się Państwo co sądzicie na ten temat.

Punkt Skupu Złomu w Nowogardzie przy ul. Bohaterów W-wy,orzy byłej f-mie "RUCH". / Fot. Piotr WierzbickiPunkt Skupu Złomu w Nowogardzie przy ul, Bohaterów W-wy na terenie przyległym do byłej f-my "RUCH " / Fot. Piotr WierzbickiPunkt Skupu Złomu w Nowogardzie przy ul.Bohaterów W-wy. / Fot. Piotr WierzbickiPunkt Skupu Złomu w Nowogardzie / Fot. Piotr WierzbickiPunkt Skupu Złomu w Nowogardzie / Fot. Piotr WierzbickiPunkt Skupu Złomu w Nowogardzie / Fot. Piotr WierzbickiRecykling przy drodze do lasu, odchodzącej od szosy Nowogard-Jarchlino. / Fot. Piotr WierzbickiPiec do utylizacji plastyku, własnej produkcji / Fot. Piotr WierzbickiRecykling samochodu osobowego przy drodze za torami, za byłą przechowalnią ziemniaków Szczecińskiej Centrali Nasiennej. / Fot. Piotr WierzbickiWybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

zulu gula
 • zulu gula
 • 17.10.2010 16:32

to prawda co pisze pan piotr nie tylko zatruwane śa szuwary ale co zobaczyłem juz po nie czynnym wysypisku smieci w osowie zatruwane są wody grunowe smieci przywożone sa nadal przez mieszkanców i nie tylko prosze o komentarze

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 01.12.2009 22:41

Z całym szacunkiem:) zwykły Obywatel idąc ze skargą do urzędu, jest przysłowiowo "spławiany" .Natomiast z chwilą gdy uparcie dąży do swego celu "urzędasy" starają się go pozbyć raz na zawsze, efekt - wkurzyć! Straż miejska - oficjalne zgłoszenie. Policja - oficjalne zgłoszenie. Poskutkuje na bank! Warunkiem musi być oficjalna skarga lub jak to zwykli mawiać ludzie - doniesienie. Brak reakcji - dalej - wyżej. Niestety, My Polacy nie umiemy czasami poradzić sobie w takich sytuacjach i zniechęceni przechodzimy do porządku dziennego. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest z tego wyjście. Kiedy artykuł z takim materiałem ukaże się w gazecie "Wiadomości24", należy do listu od tego artykułu załączyć link i opisać czego dotyczy w temacie i w treści tak, żeby adresat nie zbagatelizował tego. Najlepiej włączyć funkcję żądania potwierdzenia przyjęcia przesyłki. Wysłać do : Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkie kluby poselskie, NIK, Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, władze samorządowe, PAP, PAP wojewódzkie i do tych czego to się dotyczy.
No i sprawa zaczyna być ciekawa ! Co za wstyd !!! W moim przypadku, ile razy miałem tłumaczyć ?! Żadnej reakcji a prasa lokalna nie chce narażać się władzy lokalnej bo otrzymuje wsparcie i " kurek " może zostać przekręcony !
Ja najpierw wysyłałem materiały do ośrodków lokalnych, aż w końcu wyprowadzili mnie z równowagi. Nie mam zamiaru czekać aż "poduszą się we własnych ................" a ja razem z nimi. Tym bardziej że to zjawisko wystąpiło lawinowo w ostatnim czasie.
Jeszcze przed kilkoma miesiącami nie było tak tragicznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 30.11.2009 13:32

Kary za zanieczyszczanie oraz trucie toksycznymi odpadami na całym świecie są zbyt niskie i nie adekwatne do krzywd jakie środowisku się wyrządza. Unijne wymogi oraz dotacje przeznaczone na ten cel może wyhamują ten dziki proceder. Proceder prowadzący do świadomego niszczenia środowiska a co za tym idzie samozagłady. Stopniowej ale jakże realnej. Dobry pomysł podsunął mi piszący tu wcześniejsze komentarze Tadeusz S. Trzeba napiętnować taki stan rzeczy, nie przechodzić obojętnie obok tego. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 28.11.2009 12:40

Spacerowałam dziś po mieście i w centrum widziałam na posesjach widoki podobne do tych, które pokazałeś na fotografiach. Straż Miejska zajmuje się zakładaniem blokad na koła, zamiast pilnować takich kwiatków. Nawet fotografii nie zrobiłam, bo się okropnie zdenerwowałam. Widzisz Piotrze jaki wpływ na ludzką wrażliwość spowodował Twój artykuł ? Chodzi sobie kobieta po mieście i myśli o tym, co napisał Piotr w "Waidomościach24" Pozdrawiam Cię za to.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest takie powiedzenie : " .............................. , powie że deszcz pada." To jest jeden wielki cyrk. Nie mają poczucia zmian i czasu. Piękne tereny pod turystykę, tu naprawdę można się rozwijać, tylko do tego trzeba mieć głowę. Ok. 10 km od Nowogardu jest
park-cmentarz(starodawny) a na nim zlokalizowany kurhan. Nie wiedzą z czym to się je ?! Na tych ziemiach byłaby to sprawa ostatecznego rozwiązania sporów germańsko-słowiańskich. No tylko trochę kłopotów z pisaniem historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W każdym urzędzie gminy istnieje referat ds ochrony środowiska.
Nie sądzę, żeby któraś z tych osób czytała Pana artykuł i nasze komentarze.
Może zainicjujmy, my DO, akcję (znów akcja!) penetrowania najbliżej nas położonych
terenów, dokumentujmy je i tak opracowane składajmy na biurka odpowiedzialnych za
ekologię służb. Może to zobowiąże do efektywnego działania w tej kwestii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 25.11.2009 16:55

5* Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 25.11.2009 11:02

Oglądam i boleję nad ludzką bezmyślnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W cementowniach są do tego technologicznie, choć nie do końca przygotowani i w mniejszym stopniu następuje zatruwanie środowiska, ponieważ wyziewy przechodzą przez filtry.
Pozdrowienia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.