Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10659 miejsce

Recykling w Polsce nadaje się do... kosza?

Degradacja środowiska naturalnego, wyczerpywanie się zasobów Ziemi oraz efekt cieplarniany stały się ważnym aspektem kreowania polityk krajowych i międzynarodowych. W Polsce najpopularniejszą metodą ochrony środowiska jest recykling, ale...

Degradacja środowiska naturalnego, wyczerpywanie się zasobów nieodnawialnych Ziemi oraz efekt cieplarniany stały się w ostatnich latach ważnym aspektem kreowania polityk krajowych i międzynarodowych. Niepokojąco często słyszymy w mediach o tragicznych skutkach ingerencji w środowisko naturalne. Pojawiające się co roku powodzie i susze, szczególnie silne monsuny, trzęsienia ziemi, fale tsunami, pożary trawiące setki hektarów lasów, anomalie klimatyczne, podnoszenie się poziomu wód czy nieregularne pojawianie się El Niño stanowią niezaprzeczalne skutki rozwoju gospodarczego, produkcyjnego i technologicznego. Niestety, są one zapowiedzią następnych nieodwracalnych konsekwencji degradacji środowiska, które przyczynią się do utraty wielu niezbędnych ekosystemów, a w rezultacie do zagrożenia życia na ziemi.  / Fot. AKPA

Nie rządy a obywatele mogą coś zrobić


Na szczęście świadomość konieczności ochrony i regeneracji środowiska naturalnego staje się coraz bardziej powszechna. Rządy wielu krajów oraz organizacje międzynarodowe nie szczędzą wysiłków, aby powstrzymać proces niszczenia naszej planety. Szczególnie istotne są tworzone na najwyższych szczeblach prawne regulacje dotyczące dozwolonych wielkości emisji zanieczyszczeń oraz kar za ich nieprzestrzeganie.

Ponadto coraz częściej mówi się o problemach ekologicznych, rozszerzając o nie systemy edukacyjne czy rozpowszechniając myśli proekologiczne podczas różnorodnych imprez, np. koncertów muzycznych. Należy jednak pamiętać, że to nie rządy, organizacje czy przedsiębiorstwa stanowią główne ogniwo w zanieczyszczaniu i ochronie środowiska naturalnego, ale zwykli ludzie. Same przepisy nie ocalą lasów przed wycięciem, wód i powietrza przed zanieczyszczeniem, a zagrożonych gatunków przed wyginięciem. Tego dokonać mogą tylko obywatele. Władze muszą stworzyć jedynie warunki, abyśmy mogli pomóc Matce Ziemi.

W krajach rozwiniętych programy ekologiczne są znacznie bardziej zaawansowane niż w Polsce. W Stanach Zjednoczonych Ameryki wprowadzono specjalny „diamentowy’ pas ruchu, dla pojazdów przewożących co najmniej dwie osoby, co ma zmniejszyć emisje gazów do atmosfery, szczególnie, że samochody w USA „produkują” ich najwięcej na świcie. Ponadto kiedy w polskich supermarketach zakupy pakuje się do mało ekologicznych plastikowych „jednorazówek”, na zachodzie promuje się łatwoprzetwarzalne torby papierowe. Do naszego kraju takie trendy jeszcze nie dotarły, chociaż przecież od kilku lat wszystkie samochody jeżdżą na „bezołowiowej”.

Zasada 3R


W Polsce najpopularniejszą metodą ochrony środowiska jest recykling. Stanowi on zaledwie trzecią część słynnej Zasady 3R: Reduce, Reuse i Recycle, opierającej się na założeniu ograniczania zakupów towarów niepotrzebnych, ponownego używania niektórych produktów oraz wspomnianym już oddawaniu do odzysku, czyli utylizacji odpadów. Niedawno przymus sortowania śmieci został u nas zatwierdzony prawnie, wydaje się więc, że Polacy mogą znacząco przyczynić się do ratowania planety. A jednak jest jedno maleńkie „ale”. Mimo legislacyjnego obowiązku utylizacji odpadów, spotów reklamowych i szczerych chęci obywateli, wprowadzenie szczytnej zasady recyklingu w życie okazuje się dość trudne, gdy brakuje specjalnych pojemników do segregowania śmieci.

Powinny się one znajdować na każdym osiedlu mieszkaniowym i w miejscach publicznych, a jednak zobaczyć je można tylko w nielicznych punktach. Wiąże się to po części z koniecznością opłacenia przez spółdzielnie, osoby prywatne czy przedsiębiorstwa dodatkowej usługi ustawienia i opróżniania pojemników na plastik, szkło i papier. W efekcie tylko niektóre osiedla dają możliwość segregacji odpadów. Oddzielnym problemem jest konstrukcja pojemników na odpady, trzeba nie lada sprytu, aby przez niewielki otwór przepchnąć do wnętrza większe zużyte opakowania. Często desperaci, którym ten wyczyn się nie udał, porzucają torby obok pojemników, a wiatr unosząc lekkie tworzywa zaśmieca okoliczny krajobraz.

Tylko uparci mogą żyć proekologicznie


Jednym z pomysłów propagowania zachowań proekologicznych było przeniesienie segregacji odpadów indywidualnych bezpośrednio do gospodarstw domowych. W mieszkaniach miały pojawić się różnokolorowe worki na śmieci, z przeznaczeniem na różne odpady. Zniosłoby to konieczność angażowania specjalistycznych firm i rozwiązało problem z pojemnikami, ale dotąd worków jak nie było, tak nie ma. Zgadywać można, że szczytne ideały musiały ulec przyziemnym problemom finansowania takich ekologicznych ekstrawagancji. Ponadto w przeciwieństwie do innych krajów, gdzie pojemniki np. na metale znajdują się w każdym większym sklepie oferującym napoje w puszkach, w Polsce ze świecą można ich szukać, nawet w największych sieciach hipermarketów.

Władze niewątpliwie powinny umożliwić obywatelom segregowanie i przetwarzanie odpadów, bez konieczności dodatkowych opłat ze strony osób prywatnych. Niestety, wydaje się, że inne ważne sprawy odsunęły na dalszy tor problem ochrony zasobów naturalnych ziemi i tylko bardzo uparci oraz nieliczni wybrańcy mogą żyć proekologicznie. Większości pozostaje natychmiast wyłączyć komputer, telewizor i światło oraz zrezygnować z ekscentrycznego nawyku codziennego mycia, bo tylko tak mogą przyczynić się do ochrony i regeneracji środowiska naturalnego. Niestety, szczytnemu pomysłowi recyklingu grozi wyrzucenie do kosza i to - niestety - nie specjalnego, więc małe są szanse na jego odzyskanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Zxnvbxvn Bstcmsnvfs
  • Zxnvbxvn Bstcmsnvfs
  • 26.10.2011 00:08

Magda R ---> Nie warto dodatkowo płacić za wywóz śmieci posegregowanych, i tak wszystkie posegregowane śmieci trafiają na wysypisko. Nie zawracaj sobie tym głowy wrzucaj wszystko do jednego worka i nic nie dziel, płać tylko za wywóz dużych zwykłych śmieci.
Ja wrzucam papier, plastik, szkło do zwykłych śmieci i płacę tylko za wywóz zwykłych śmieci. Ja nie poddaję śmieci recyklingowi. Wrzucam papier, plastik, szkło do zwykłych śmieci i taniej mnie to kosztuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dzidziuś Mały Kurdupel
  • Dzidziuś Mały Kurdupel
  • 23.02.2011 16:30

Polska musi nauczyć się recyklingu!!! Wkurza mnie to, że mało kto segreguje odpady. To nie normalne! Każdy powinien chociaż czasem wyrzucać śmieci do specjalnych kontenerów, a tu prawie nikt nie poddaje swoich śmieci recyklingowi. Właśnie tak jest w Polsce!!!!!!!!!!!!! Niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ktos z warszawy
  • ktos z warszawy
  • 17.11.2010 22:50

recykling w polsce to sciema... wiem cos o tym bo sam pracuje w firmie zajmujacej sie odpadami segregowanymi... ludzie segreguja odpady, które i tak trafiaja w zwykłe odpady komunalne. firmom jest taniej dać łapówke, żeby nikt sie nie wnikał w recykling firmy niż wybudowac sortownie . taka jest prawda...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za temat. Niestety, w naszym "postępowym" kraju wszyscy, którzy starają się myśleć i działać proekologicznie mają pod górkę. Trzeba stale "wiercić dziurę" w brzuchach decydentów, nudzić i przypominać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

i dodam tylko, że moja gmina nie interesuje się np. domkami jednorodzinnymi - gdy mam do wyrzucenia np. stary mebel to wyłącznie mój problem. Albo kontener za 300 zł, albo okoliczny lasek, no można jeszcze spalić - tyle tylko, że lakier itp. środki chemiczne na nasze środowisko dobrze nie działają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpisałam umowę na wywóz śmieci segregowanych i ...
I dzielę: papier, szkło, plastik. I tylko płacić muszę drożej. Worki na szkło są mniejsze a cena taka sama jak za zwykłe duże śmiecie. Czyli, że jestem karana za tę segregację. I mam dodatkowy bałagan, dodatkowe kolorowe worki zawalają ogródek. A jeszcze do tegoodpady zielone - kuchenne i ogrodowe - wszystko razem, do jednego wora, bo tego to już się nie segreguje.Patrząc jak sąsiedzi nie zawracają sobie głowy zastanawiam sie czy warto?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.