Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4568 miejsce

Red Bull z kokainą powraca na sklepowe półki

W maju ubiegłego roku Instytut Zdrowia i Pracy Niemiec alarmował o obecności kokainy w napoju energetyzującym Red Bull Cola.

 / Fot. http://trixareforkids.files.wordpress.com/2008/12/rbsc.jpgReakcje poszczególnych niemieckich landów były różne: od powściągliwych, jak np. w Badenii-Wirtembergii i Berlinie, gdzie napój można było kupować bez przeszkód aż po dzień dzisiejszy, po całkowity zakaz sprzedaży w Hesjii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie oraz Turyngii.

Choć kolejne badania wykazały, że ilość kokainy zawartej w napoju jest dla organizmu ludzkiego niewyczuwalna oraz absolutnie nieszkodliwa (0,4 mikrograma na litr napoju) wiele sieci handlowych w innych landach, gdzie nie zdecydowano się na wprowadzenie oficjalnego zakazu sprzedaży, również wycofało produkt.

Obecność kokainy w Red Bullu Cola tłumaczy receptura napoju: szwajcarski producent tej najbardziej znanej marki wśród napojów energetyzujących jako jedyny używa prócz orzechów cola, także liści koki. Zapewnia to całkowicie naturalny skład produktu (nie znajdziemy tam niczego spektakularnego więcej: woda, cukier, syrop karmelowy, naturalne aromaty m.in. z limetki, pomarańczy czy gałki muszkatałowej itp.), ale powoduje obecność śladowej ilości kokainy. Roślina koki- kontrowersyjnego składnika Red Bull Cola / Fot. http://www.gfbv.it/3dossier/ind-voelker/coca/coca2.jpg

Producent Red Bull Cola bronił się przed zarzutami, tłumacząc iż wielu producentów używa liści koki jako aromatu i wskazywał na badania o nieszkodliwości jego produktu dla zdrowia ludzkiego. O zmianie receptury nie chciał nawet słyszeć. Po kilku miesiącach burzliwej debaty, wydaje się iż sprawę wygrał.

Żaden z kolejnych landów nie zdecydował się na wprowadzenie zakazu sprzedaży produktu, a w sieciach handlowych landów, gdzie zakazu nie ma, na półkach znów pojawił się Red Bull Cola - z tą samą recepturą, co przed kilkoma miesiącami.

W 4 landach Niemiec nadal obowiązuje zakaz sprzedaży napoju - jak twierdzą jednak eksperci rynku, to sytuacja przejściowa.

Kokaina w Red Bullu okazała się chyba jednak strachami na lachy.

Źródło:
http://www.taz.de/1/zukunft/konsum/artikel/1/cola-mit-koks/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Kto chce, ten kupi.
Ludzie robią np. turbo-colę. Cola z kawą.
Albo turbo-kawę:D
I żyję, z resztą decydują za siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę,że 0,4 mikrograma na litr krzywdy nikomu nie zrobi- ja Red Bulla z colą pijam i jak dotąd miewam się świetnie :>

Co do ciastek z marihuaną, Hanno- podzielam Twoje odczucia. Pudding po holendersku też nie jest zły ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mam pojęcia na temat szkodliwości takiej ilości kokainy dla ludzkiego organizmu, tak jak większość osób na świecie. Od wielu lat pojawiają się natomiast informacje o zawartości szkodliwych składników w produktach powszechnie dostępnych, jak żywność czy kosmetyki.
Sama staram się wystrzegać produktów, o których wiem, że zawierają szkodliwe substancje, jednak weryfikacja tej wiedzy leży w rękach specjalistów - i tu w zasadzie nigdy nie wiadomo, co jest rzetelną wiedzą, a co czarnym piarem z jednej strony, z drugiej natomiast - próbą ratowania wizerunku firmy, jeśli to jej produkt został "oskarżony" o zawartość szkodliwych substancji. Biedny ten konsument w dzisiejszych realiach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ilość narkotyku w tym napoju jest śmiesznie niska, więc jak zwykle zrobiono wiele hałasu o nic. W Amsterdamie można kupić ciastka z Marihuaną i nikt nie robi afery. A ciastka swoją drogą pyszne:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe zjawisko. Dlaczego tam gdzie są zakazy i walka z narkotykami, swobodniej rozwija się mafia narkotykowa. Intensywność i stopień tej walki jest wprost proporcjonalny do siły układów mafijnych danego kraju. Może mi to ktoś wytłumaczyć ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.