Facebook Google+ Twitter

"Red Road"- dramat, zemsta i zaskakujące zakończenie

Mocno przygnębiająca i sugestywna opowieść o zemście i walce z przeszłością. Nietypowy thriller ukazujący degenerację, brud, cierpienie mieszkańców "Red Road".

 / Fot. redakcjaJackie (Kate Dickie) pracuje w w centrum monitoringu miasta. Codziennie podgląda życie mieszkańców osiedla Red Road w Glasgow w Szkocji i informuje policję o zachodzących incydentach. Jej życie ogranicza się do ciągłego wpatrywania w monitory oraz pozbawianego uczuć seksu z żonatym mężczyzną. Żyjąca w izolacji Jackie jest obojętna na toczące się wokół niej życie. Praca pozwala jej z dystansu śledzić życie robotniczej dzielnicy Red Road. Z krótkich rozmów z rodziną, aluzji można wywnioskować, że jest to spowodowane wielką tragedią, po której nie jest w stanie się otrząsnąć.

Pewnego dnia podczas obserwacji mieszkańców Red Road zauważa mężczyznę, który wywarł ogromy wpływ na jej życie. Od tej chwili postanawia włączyć się do życia i robi wszystko, żeby się z nim spotkać. Jej intencje nie są jednak znane i nie wiadomo co łączy ją z Clydem (Tony Curran), który właśnie wyszedł z więzienia. Reżyser Andrea Arnold oprócz dramatycznego obrazu walki ze wspomnieniami ukazuje przygnębiający wizerunek ponurych blokowisk
robotniczych oraz obraz zdegenerowanego społeczeństwa, pozbawionego sensu życia. Film może wręcz szokować naturalizmem niektórych scen. Należy do nich z pewnością scena seksu głównych bohaterów, która już została okrzykniętą najodważniejszą w historii kina masowego.

Zakończenie tego intrygującego, mrocznego filmu może jednak rozczarować. Nagła zmiana pesymistycznego tonu, na pełny nadziei obraz wydaje się sztuczna. Mało wiarygodna staje się też przemiana głównej bohaterki.

Film otrzymał wiele nagród na międzynarodowych konkursach m.in. nagrodę jury Festiwalu w Cannes 2006, nagrodę dla najlepszego aktora, najlepszej aktorki, za najlepszą reżyserię i scenariusz oraz za najlepszy debiut na festiwalu BAFTA Awards, nagrodę ALFS za debiut reżyserski roku od London Critics Circle Film Awards.
"Red Road" jest efektem zainicjowanej przez Larsa Von Triera współpracy Wielkiej Brytanii i Danii. Projekt pod nazwą "Advanced Party" będzie obejmował trzy filmy. W każdym z nich wystąpią ci sami aktorzy."Red Road" jest pierwszym z nich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Brakuje mi refleksji autorki nad filmem. Ta recenzja to przede wszystkim przedstawienie treści i historii nagród, a gdzie ocena?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że tak to oceniasz... A do twojej wiadomości zawsze opisuje co to widziałam. Tak też było z tym filmem - obejrzałam go wczoraj na pokazie w Kinotece.

Komentarz został ukrytyrozwiń

2220 znaków... Ze spacjami... Mogłaś się wysilić ciut bardziej. Nie idź na ilość, a na jakość... Płytka recenzja, mało wiarygodna. Odnoszę wrażenie, po raz kolejny zresztą, że nie byłaś na czymś co opisujesz...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.