Facebook Google+ Twitter

65 miejsce

Redaktorzy Wiadomości24 o serwisie, pisaniu i trudnym debiucie

Jedni z Was są z nami dłużej i znają serwis od podszewki, inni zaś w Wiadomościach24 rozpoczynają przygodę z dziennikarstwem. Sprawdźmy, czym mogą podzielić się z nami Redaktorzy serwisu, którzy od dłuższego czasu publikują w W24. Czy mają jakieś rady dla debiutantów, reporterów i dziennikarzy?

 / Fot. W24

Trudne miłego początki


Zacząć pisać - to jest najtrudniejsze. - Jak patrzę z tej niespełna trzyletniej perspektywy, to początki były naprawdę ciężkie - mówi Piotr A. Jeleń i ma rację, bo każdemu z nas najtrudniej było stworzyć swój pierwszy tekst.

Po pierwszej publikacji idzie "z górki". Przed ponad 5 laty swój debiut w Wiadomościach24 zaliczyła Jadwiga Kowalczyk, dziś Redaktor z ponad 650 artykułami na koncie. Jak mówi, tekst napisała na próbę po przypadkowym odnalezieniu portalu. Równie długo jest z nami Tomasz Osuch, który W24 zarejestrował się 2007 roku. Jak dowiedział się o serwisie? Przeczytał jeden z tekstów. - Od razu zainteresowała mnie idea dziennikarstwa obywatelskiego, postanowiłem więc popełnić swój pierwszy artykuł i tak mi już zostało.

Od blisko czterech lat na bieżąco z Wiadomościami24 jest Krzysztof Krzak, który o istnieniu serwisu dowiedział się z artykułu w "Polityce", w którym wspomniano m. in. o
Jadwidze Kowalczyk. - Od razu się zorientowałem, że jest to coś dla mnie, natychmiast pomyślałem, o czym by tu napisać - powiedział w rozmowie z nami, dodając, że jego pierwszy tekst ukazał się 30 marca 2008 r. - Od tej pory piszę.... W przypadku Pana Krzysztofa jego pasja łączy się z pracą zawodową - na co dzień uczy bowiem języka polskiego. - Wiem też, że gdybym mógł raz jeszcze wybierać drogę zawodową, byłoby nią właśnie dziennikarstwo - tłumaczy.

 / Fot. MichaelMaggs, CC 3.0 / WikipediaDroga do kariery?
Mariusz Michalak, który jest z nami od 2008 roku, zarejestrował się w W24, gdyż szukał miejsca, w którym mógłby stawiać swoje pierwsze dziennikarskie kroki. Po kilku dniach napisał artykuł. - Powoli zaczęło mnie to wciągać i tak pozostało do dziś - mówi. Swoje przemyślenia dotyczące serwisu spisał niedawno w artykule "Moja trzecia rocznica współpracy z serwisem Wiadomości24.pl".

Marek Bachorski-Rudnicki, zachęcony przez córkę, przeniósł się do Wiadomości24 z innego serwisu lokalnego. - Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę - mówi. Do pisania motywuje go zaś... samo pisanie. -To moje hobby. Ja po prostu uwielbiam to robić. Pan Marek nie jest jedyną osobą, która dała się porwać wirowi dziennikarstwa obywatelskiego. Po przekroczeniu pewnej liczby tekstów dochodzi się do momentu, w którym człowiek uzależnia się od pisania. Teorię tę potwierdzają Państwo Podgórscy, dodając: _ Pisanie na W24 to w tej chwili dla nas nawet nie pasja, a wręcz nałóg. W serwisie są od października 2009 roku i jak mówią "to ich codzienna powinność, jak wypicie szklanki mleka albo kawy".

O czym pisać i czy warto zgłosić się do konkursu DO Roku --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (42):

Sortuj komentarze:

@ Panie Tadeuszu, nie chcę się tu bawić w adwokata, ale.... myślę, że ja bardzo pracuję nad sobą aby za zrzędę nie uchodzić, tak wśród młodych jak i starych., Bo zdradzę Panu , że starzyki też bywają tacy co zrzędzenia i narzekania nie cierpią.

Pan wziął lekcję Lidii negatywnie, gdy tymczasem za podobne zdarzenie i uwagę ja byłam Lidce szalenie wdzięczna. Nauczyłam się czegoś i następnym razem byłam już lepsza.

Ja rozumiem , że Pan chce nam przesłać "swoje nauki" i nauk od nikogo przyjąć nie chce. Myślę , że to błędne myślenie, gdyż na naukę nigdy nie za późno. Ale...Panie Tadeuszu nikt nie jest perfekcją ani perfekcyjnym. Pan też nie i Pańskie spotrzeżenia, jak i moje czy kogoś innego, nie muszą budzić zainteresowania, ani komentarzy. Narzekaniem nie wiele Pan wskóra.
A nawet wprost przeciwny efekt można wywołać. Dlatego ja bym nie dąsała się na nikogo, tylko zaczęła od siebie. Wiem, to trudne. ;)) pozdrawiam .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Według mnie podstawową i zasadniczą rolą dziennikarza powinna być informacja o wydarzeniach, zjawiskach, procesach, działaniach szkodzących społeczności. Dopiero w następnej kolejności inne informacje. Ja kiedyś poruszałem sprawę Tirów, Wynalazku uczonych z Lublina o wykorzystywaniu dwutlenku węgla do produkcji paliwa silnikowego i co? Ilu z Was, miłośników wolności słowa wypowiedziało się w tych tematach? Jeśli nie chcieliście mi "nabijać komentarzy" to powinniście się wypowiedzieć w swoich materiałach.
To poniżej to też moje twory
Nasza mądrość.
O czterech literach Maryni, chętnie dyskutujemy.
Natomiast bytowe problemy Polaków - banujemy!
Teraz, nasi "posłańcy", za zdarcie krzyża się zabrali.
Jakby ważnych, bytowych problemów nie zauważali
A źródła geotermalne gdzie - czy to tylko wymysł Rydzyka?
Z postaw politycznych
PO-wiacy będą sobie włosy z głowy rwali,
Jakby Rydzykowi Ludzie do ciepłej wody się dostali.
Polacy, swojej energii mieć nie mogą,
Bo nacisków sprzymierzonych, nie przemogą.
Rusko-Niemiecka koalicja, na tym by straciła.
Gdyby Polska sama potrzeby energetyczne zaspokoiła.
Tu nie tylko o innych
O sobie i innych
Kocham Polskę i bliźniego swego
Prawdę mówiąc – tego mi życzliwego.
Nieprzyjaciół z latarką nie wyszukuję.
Któż, jednak wśród nich, dobrze się czuję?

Pośród polskiej braci często się składa,
Że jeden drugiemu świnię podkłada.
A jeśli takiemu, ktoś wytknie złe zachowanie.
Ten zaraz mu zarzuca nienawiści rozsiewanie.
I z siebie robi wielce pokrzywdzonego.
A jak jeszcze dorzuci szumu medialnego,
Trudno wtedy rozeznać – kto kogo bije?
Czy ten co płacze, czy ten co głośno wyje?

Takie praktyki politycy PO często stosują.
I stąd, w sondażach duże poparcie zyskują.
– Taka to ci mądrość Narodu Polskiego,
Który – zdarza się – kopie leżącego.
"Moja wizja Chrystusowego Mesjanizmu" - to rozważania o sprawach zauważanych nie tylko przez takich maluczkich jak ja. Poczytaj sobie "katoliku", a zobaczysz w jak odległych czasach, nad tego typu problemami się zastanawiano i jacy wielcy tego świata się nimi zajmowali. Każdy, myślący człowiek prowadzi podobne rozważania, ta takie, jak również inne problemy związane z wiarą i religią. Jedno jest pewne ja w swoich materiałach nikogo nie wyzywam, ani dyskryminuję. A jeśli chodzi o TV Trwam - to uznanie jej, przez starych jest przestępstwem? Czy starzy nie mogą mieć nic swojego? W większości krajów cywilizowanych starych się szanuje. U nas w "Kulturalnej" z tradycjami demokratycznymi wyzywa się od "Moherów" i nie liczy się z ich zdaniem, czy też upodobaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Katolik
  • Katolik
  • 12.04.2012 00:44

@Tadeusz Śledziewski- jesteś osobnikiem szczególnym.Podaj do , ktorego kościoła w Szczecinie chodzisz .Nie wstyd się i podaj gdzie się modlisz , którym kościele .
OTO SŁOWA NAWIEDZONEGO Śledziewskiego .
" Moja wizja Chrystusowego Mesjanizmu
Jako żem jest człowiek prosty, z wykształcenia mechanik i z filozofią wiele nie miałem do czynienia. Jedynie, z potrzeby ducha , co nieco liznąłem korzystając z biblioteki publicznej
-Taka to jest moja wizja Chrystusowego Mesjanizmu.
W powszechnym obiegu Chrześcijanie Syna Bożego – Jezusa Chrystusa uznają, za zapowiadanego Narodowi Wybranemu Mesjasza. To oczekiwany Mesjasz miał wyzwolić ludzkość z jarzma grzechu, cierpienia i wszelakiego zła. Dlatego też Chrześcijanie nazywają Jezusa Zbawicielem, Odkupicielem, Wybawicielem, jak również Ofiarą za grzechy, czy też Zadośćuczynieniem. Muszę powiedzieć, ze mnie te tytuły, nie pasują do takich pojęć jak, Wszechmocność Boża, Dobroć Nieskończona, a już najbardziej do Nieskończonej Miłości Boskiej. Etymologicznie wiążą się ze zmianą na lepsze dotychczasowego usytuowania podmiotu, którego dotyczą. W naszym przypadku Pan Jezus swoim życiem, swoją nauką i swoją męką miałby nas uwolnić od zmazy grzechu, od złego, czy też wyzwolić spod wpływu szatana. Zawierają w sobie nazwę czynów, dzieł mających być, przez Chrystusa dokonanych."
-
"Wydaje mi się, że winą za to przypisywanie Chrystusowi, owych dzieł należałoby obarczyć psychikę ludzką. Ponieważ ludzkość od dawien dawna krzywdująca sobie i narzekająca na występujące i dotykające ją zło, które niosło ze sobą śmierć, cierpienie i ból oczekiwała, a może nawet była przekonana, wierzyła, że kiedyś jej Jedyny Bóg (Jehowa) odmieni jej życie na lepsze, w którym nie będzie cierpienia, bólu, a ziemia stanie się rajem."
-
"Adwersarze moi, w tym miejscu mieli by podstawy do zarzutu, że ograniczam się do kontestowania Mesjanistycznego dzieła Chrystusa – Zbawienia ludzkości. Mogli by też zapytać. Jeśli nie Zbawienia ludzkości, to czego miałby dokonać Syn Boży zstępując na ziemię i przybrawszy ludzką postać, przeżyć wśród ludzi 33 lata, doznając odczuwania, podobnie jak oni, tak przyjemności, uznania, chwały, jak również przykrości, poniżenia pogardy, nienawiści, bólu, cierpienia, pohańbienia. By na koniec umrzeć, w męczarniach na krzyżu, potem zmartwychwstać i wstępując w niebo zasiąść po prawicy Ojca swego, jako trzecia osoba Boga w Trójcy Jedynego? "

Komentarz został ukrytyrozwiń
Katolik
  • Katolik
  • 12.04.2012 00:28

@Tadeusz Śledziewski , jak ty śmiesz tak po twojemu po "katolicku "
innym katolikom np. z PO ubliżać .Jesteś łajza i stary sfrustrowany niedołęga .
Teraz zamieszczam twoje skomlenie .Wczoraj około godziny 10 :00 oglądałem to spotkanie PiSowców z panem Dworakiem i innymi urzędnikami oraz posłami .NA KŃCU TEJ TRANSMISJI JAK WREDNIE SIĘ WYPOWIADAJĄ POSŁOWI Z PiS np. Wiśniewska i oczywiście redemptorysta ojciec Tadeusz Rydzyk .Ty i ci twoi idole jesteście wrednymi , podłymi ludźmi a udającymi katolików .
Panie Dworak!
Ja – Tadeusz Śledziewski z małżonką
Piszemy list, a w nim prosimy bardzo Pana.
Aby możliwość oglądania – TV Trwam
- Była nam dana.
Niech Pan, w swej dobroci
Uprosić się da
I miejsce na cyfrówce – TV Trwam – przy-zna.
Choć my, nie pierwszej młodości, ludzie są.
Ale i starzy cyfrówkę, w domu mieć chcą.
Ja wiem.
Wy Boskich Przykazań nie lubicie,
List otwarty do przewodniczącego KRRiT Pana Jana Dworaka
Humoreski i groteski
| Tadeusz Śledziewski, pon., 03/19/2012 - 23:38

Panie Dworak!
Ja – Tadeusz Śledziewski z małżonką
Piszemy list, a w nim prosimy bardzo Pana.
Aby możliwość oglądania – TV Trwam
- Była nam dana.
Niech Pan, w swej dobroci
Uprosić się da
I miejsce na cyfrówce – TV Trwam – przy-zna.
Choć my, nie pierwszej młodości, ludzie są.
Ale i starzy cyfrówkę, w domu mieć chcą.
Ja wiem.
Wy Boskich Przykazań nie lubicie,
I tylko ograniczenie swobód obywatelskich,
W nich widzicie.
Powiem Wam.
Przykazania swobody nie ograniczają.
Tylko kłamstw przez media zabraniają.
Przykazania, horyzontów też, nie przysłaniają.
One w mroku podłości, drogę wytyczają.
A musi Pan przyznać,
Że u nas podłości, nie brakuje.
I nigdy nie wiadomo, gdzie i kiedy
Nie przyda Ci się pomoc, starej czeredy.
Łaska pańska na pstrym koniu jeździ - powiadają.
Niewiadomo jak twoje losy
Na starość się poukładają.
A że starość, a z nią niedołężność
- Nie minie nikogo.
Wtedy, nie młodzi, lecz starzy Ci pomogą.
Ale żeby oni, w biedzie zauważyli Ciebie.
Powinieneś, najpierw im pomóc w potrzebie.
Jeśli starzy TV Trwam będą oglądali
Wtedy nie będą, na Cię pomstowali.
Wierz mi!
Bywa, że złe życzenia się spełniają.
Klątwy też, co niektórych dosięgają.
- Ja Panu źle nie życzę, ale powiem.
Jak moja stara, jednemu źle pożyczyła,
To na trzeci dzień, ostatnia jego godzina wybiła.
TAGI:
Jan Dworak, KRRiT, Ludzie starzy, Multipleks cyfrowy, Ojciec Rydzyk, Radio Maryja, Tadeusz Rydzyk, Tadeusz Śledziewski, TV Trwam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do pewnego czasu ja też serwis W24 uważałem za swój. Ale zauważyłem ostatnimi czasy nadmiar czepiania się do moich materiałów. Celowała w tym Pani Lidia Raś. Ostatni mój materiał o uniknięciu cudem wypadku, nie mając się do czego doczepić zwróciła mi tekst pisząc żebym zamalował numer rejestracyjny drugiego samochodu uczestniczącego w wypadku w taki sam sposób, jak to one zrobiła w jednym - jakby tego drugiego nie mogła też zamalować. Ten "Wybryk" Pani Lidii uprzytomnił mi jej życzliwość do mnie. Ze względu na zajmowanie przez Panią Lidię poczesnego stanowiska w Redakcji W24 doszedłem do wniosku, że stosunek jej do mnie może podzielać większość członków redakcji i dlatego ograniczyłem swoją aktywność na łamach W24. Zwrócono mi też tekst PT. Uzasadnione przypadki dotyczący regulaminu PolskaPresse. Termin"Uzasadnione przypadki" jest również użyty w serwisie W24. Chciałem omówić problem i nie pozwolono mi tego uczynić. Trudno! Jeśli te dwa artykuły nie zostaną zamieszczone na łamachW24 Będę zmuszony do - ewentualnie - komentowania materiałów innych autorów. Ponadto zauważyłem, że W24 jest serwisem prorządowym - krytyka rządowych poczynań jest nie mile widziana. Dają się zauważyć też w nim tendencje antykatolickie i anty PiS-owskie. W niektórych momentach atmosfera wytworzona wskazuje na obarczanie katolików, o. T. Rydzyka i PiS winą za wszelakie zło w Polsce występujące. POzdrawiam. Nawet to cholerne "PO" wyskakuje samoczynnie - gdyby ktoś miał wątpliwości, co do prawdziwości mojej uwagi, że W24 jest prorządowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie też serwis W24 stał się zródłem moich informacji co dzieje się w kraju. Często jestem lepiej poinformowana o tym co się dzieje niż moja rodzina w Polsce. Wiadomości24 przy porannej kawie to rytuał.
Pozdrawiam wszystkich moderatorów i piszących.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O! dzięki Tomaszu za "tajemnicę" tzn. radę wstawiania zdjęć.

To prawda, że W24 są nitką wiążącą. Nawet te "złe" gorszące" komentarze pozwalają wiedzieć jak obecnie się mówi, jakich zwrotów używa i o czym mówi tzw. język uliczny, czym żyje tłum, czym naród, czym zwykli Polacy. Takich żywych relacji kiedyś nie można było doświadczyć z prasy papierowej, a tylko np. od taksówkarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Andrzej Szelbracikowski
Panie Andrzeju, bardzo cieszą mnie Pana słowa, fakt, że W24 jest nicią lączącą z krajem. Co do zdjęć, proszę spróbować dodawać mniejsze pliki. Przed chwilą udało mi się dodać osiem plików po 200 - 300 kB w 15 sekund, korzystając z multiuploadu (zaznaczam od razu kilka plików przed kilknięciem "dodaj")
Pozdrawiam,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wbrew pozorom: najcięższa na serwisie jest strona techniczna! Zdjęcia ciężko i długo się ładują, a to zniechęca do oglądania galerii, która skąd inąd może być piękna i interesująca! Polska politycznie jest podzielona na dwa obozy: - tak więc nie dziwota, że to "dzielenie na pół" siłą rzeczy także odzwierciedla się na Wiadomościach24.pl
Dla nas - którzy mieszkamy "za granicą" ten Serwis jest bardzo ważny, ponieważ jest on nicią tkaną na wypadki aktualne do Kraju pochodzenia! Wiem, że "punkty dodatnie" mają tylko Ci, którzy faktycznie ten Kraj pochodzenia odwiedzają :)) To można zrozumieć. Był czas kiedy sam często i gęsto jeździłem na Wybrzeże do Polski! - Teraz w Polsce się wiele zmieniło i swój "kraj dzieciństwa" szukam przede wszystkim u siebie w swoim sercu, a nie wśród polityków dwóch podzielonych i jakże zwaśnionych obozów! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 02.04.2012 22:40

Piotr Wierzbicki Dzisiaj 16:55.
Panie Piotrze, Jestem zawstydzony, purpurowy na policzkach. I Pan to sprawił. Przyznaję się do pewnego braku uwagi. Nie zauważyłem odrobiny ironii z Pana strony. Ale to chyba naturalne, gdyż każdy mierzy swoją miarą. Moja miara mówi mi, że Pańska ironia (przy mojej ironii) to tak jak pocałunek nowożeńców na ślubnym kobiercu. Zapewniam Pana, że się nie pogniewałem, gdyż nie znam takiego uczucia.
I jeszcze jedno. Wciągam Pana na listę obiektów obserwowanych i komentowanych.
W miarę możliwości ŻYCZLIWIE.

Alicja Pionkowska Dzisiaj 16:20 "Pozdrawiam Redakcję i wszystkich tu piszących!"
NIEŚMIAŁO ZAPYTOWUJĘ, CZY RÓWNIEŻ MNIE?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.