Facebook Google+ Twitter

Redemptoryści z Watykanu z wizytacją u ojca Rydzyka

Bliscy współpracownicy generała zakonu redemptorystów ojca Josepha Tobina od 28 września wizytują polską prowincję redemptorystów. Jednym z celów ich wizyty ma być Radio Maryja. Raport z wizytacji może zadecydować o przyszłości o. Rydzyka.

http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.pl / Fot. Latzky/ Creative Commons Wizytacja ojców Lopeza i Andrade być może zadecyduje o przyszłości ojca Rydzyka i Radia Maryja. Ojcowie Enrique Lopez z Paragwaju i Juventius Andrade z Indii do końca swojego pobytu - 29 listopada - będą rozmawiać z wieloma redemptorystami. Przede wszystkim z polskim prowincjałem zgromadzenia, ojcem Zdzisławem Klafką. Jak zapewniają źródła w Rzymie i Polsce ich wizyta była planowana od dawna i nie ma żadnego związku z ostatnimi wydarzeniami w Polsce. Zadaniem ojców jest sprawdzenie warunków pracy i funkcjonowania redemptorystów oraz ich działalności w Polsce.

Jednym z celów wizytacji ma być Radio Maryja. Nie jest to ponoć specjalna kontrola mediów kierowanych przez ojca Rydzyka. Radio Maryja i Telewizja Trwam będą potraktowane jako jeden z wielu aspektów działalności redemptorystów w Polsce.

Już w lipcu ojciec Tobin zapowiedział podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie Tadeusza Rydzyka i Radia Maryja przez światową Radę Generalną Redemptorystów dopiero po zapoznaniu się z raportem z Polski. Rada Generalna może uznać, że działalność zakonnika nie budzi zastrzeżeń, ale może nawet wykluczyć go z zakonu.

W lipcu, po opublikowaniu przez "Wprost" nagrania z wykładu o. Rydzyka, w którym między innymi nazwał Marię Kaczyńską czarownicą, jego działalność postanowił zbadać prowincjał redemptorystów, ojciec Klafka. Jednak w oświadczeniu wydanym wspólnie z generałem zakonu uznali, że nie ma podstaw do podjęcia działań przeciwko Rydzykowi, a taśmy uznali za prowokację.

Decyzji w sprawie ojca Rydzyka nie podjęła także na zebraniu w sierpniu Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Mimo że biskupi przegłosowali napisanie listu do generała zakonu redemptorystów z prośbą o interwencję, z powodu sprzeciwu części biskupów zaniechano podjęcia ostatecznej decyzji. Do tej pory KEP nie podjęła nowych działań. Na razie KEP nie komentuje wizytacji zakonników, uznając ją za "wewnętrzną sprawę redemptorystów" a nie całego Kościoła. Jednak, jak zapewnia, w razie konieczności po zakończeniu wizytacji zostanie wydane stosowne oświadczenie.

Czytaj też:
Ojciec Rydzyk zostanie usunięty z zakonu i Radia Maryja?
Unia nie dała na szkołę Rydzyka, da minister środowiska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

to dobre radio, pomysl zanim napiszesz...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.10.2007 19:33

Jozefie, nie lubisz Kubanczykow? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to będzie niezła bibka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rydzyka wysłać na KUBE aradio zaorać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.