Facebook Google+ Twitter

Redemptoryści z Watykanu z wizytacją u ojca Rydzyka

Bliscy współpracownicy generała zakonu redemptorystów ojca Josepha Tobina od 28 września wizytują polską prowincję redemptorystów. Jednym z celów ich wizyty ma być Radio Maryja. Raport z wizytacji może zadecydować o przyszłości o. Rydzyka.

http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.pl / Fot. Latzky/ Creative Commons Wizytacja ojców Lopeza i Andrade być może zadecyduje o przyszłości ojca Rydzyka i Radia Maryja. Ojcowie Enrique Lopez z Paragwaju i Juventius Andrade z Indii do końca swojego pobytu - 29 listopada - będą rozmawiać z wieloma redemptorystami. Przede wszystkim z polskim prowincjałem zgromadzenia, ojcem Zdzisławem Klafką. Jak zapewniają źródła w Rzymie i Polsce ich wizyta była planowana od dawna i nie ma żadnego związku z ostatnimi wydarzeniami w Polsce. Zadaniem ojców jest sprawdzenie warunków pracy i funkcjonowania redemptorystów oraz ich działalności w Polsce.

Jednym z celów wizytacji ma być Radio Maryja. Nie jest to ponoć specjalna kontrola mediów kierowanych przez ojca Rydzyka. Radio Maryja i Telewizja Trwam będą potraktowane jako jeden z wielu aspektów działalności redemptorystów w Polsce.

Już w lipcu ojciec Tobin zapowiedział podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie Tadeusza Rydzyka i Radia Maryja przez światową Radę Generalną Redemptorystów dopiero po zapoznaniu się z raportem z Polski. Rada Generalna może uznać, że działalność zakonnika nie budzi zastrzeżeń, ale może nawet wykluczyć go z zakonu.

W lipcu, po opublikowaniu przez "Wprost" nagrania z wykładu o. Rydzyka, w którym między innymi nazwał Marię Kaczyńską czarownicą, jego działalność postanowił zbadać prowincjał redemptorystów, ojciec Klafka. Jednak w oświadczeniu wydanym wspólnie z generałem zakonu uznali, że nie ma podstaw do podjęcia działań przeciwko Rydzykowi, a taśmy uznali za prowokację.

Decyzji w sprawie ojca Rydzyka nie podjęła także na zebraniu w sierpniu Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Mimo że biskupi przegłosowali napisanie listu do generała zakonu redemptorystów z prośbą o interwencję, z powodu sprzeciwu części biskupów zaniechano podjęcia ostatecznej decyzji. Do tej pory KEP nie podjęła nowych działań. Na razie KEP nie komentuje wizytacji zakonników, uznając ją za "wewnętrzną sprawę redemptorystów" a nie całego Kościoła. Jednak, jak zapewnia, w razie konieczności po zakończeniu wizytacji zostanie wydane stosowne oświadczenie.

Czytaj też:
Ojciec Rydzyk zostanie usunięty z zakonu i Radia Maryja?
Unia nie dała na szkołę Rydzyka, da minister środowiska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

to dobre radio, pomysl zanim napiszesz...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.10.2007 19:33

Jozefie, nie lubisz Kubanczykow? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to będzie niezła bibka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rydzyka wysłać na KUBE aradio zaorać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.