Facebook Google+ Twitter

Referendum jeleniogórskie

Odnośnie referendum lokalnego. Wystarczy jedno pytanie. Co w zamian? Najpierw trzeba zmienić prawo i moralność ludzi. Do tego czasu ja nie biorę udziału w żadnych „wyborach”. Nie zazdroszczę organizatorom i przepraszam za sarkazm.

 / Fot. Grzegorz NiedźwieckiList otwarty do Janusza Jędraszki1
Drogi kolego. Przeczytałem na Jelonka.com, że bezrobotni chcą odwołać prezydenta i radę miasta. W pierwszej chwili się uśmiechnąłem z politowaniem, ale zainteresowałem się bliżej tematem gdy zauważyłem lawinę komentarzy pod wiadomością. Konsternacji doznałem z kilku powodów, ale zacznę od głównego. Bezrobotni chcą odwołać władze miasta i napisali 24 powody. Januszu, czy masz alternatywę dla nielubianego samorządu? Obawiam się, że nie, bo nie był byś tyle lat bezrobotnym. Najmniej kompetentnymi, czy wiarygodnymi osobami do przeprowadzenia referendum gminnego są bezrobotni, bezdomni, niedożywieni, niepełnosprawni i niewykąpani. Skoro nie mogą zadbać o samych siebie, to jakie widzą rozwiązanie dla wszystkich mieszkańców? Na złość babci odmrozić sobie uszy?
Zaraz rzuci się na mnie chmara malkontentów, że uprawiam kolaborację. Nie. Nie muszę się tłumaczyć, ale kieruje mną pytanie o sens i duże doświadczenie praktyczne jako socjologa. Komentarze są generalnie za referendum i krytyczne wobec władz Jeleniej Góry, ale tylko dlatego, że realia są takie. Bida pcha. Odwołanie samorządu, i gdyby nawet prezydenta, może być tylko karą dla nich, ale nie zupełnie. Karą doraźną dla nich i bardzo bolesną dla mieszkańców. Pomijam fakt, że nie ma takiej opcji, by było ważne, o ile w ogóle doszło by do skutku. Pieniądze podatników, czas, energia będą stracone. Przy obecnym ustroju jaki panuje faktycznie w Polsce i ACTA nie wszystko dzisiaj przejdzie.
Zadam pytania i udzielę odpowiedzi. Kto zagłosował na Marcina Zawiłę z PO, który wił się jak glizda w kampanii wyborczej? Kto zagłosował na Zofię Czernow do sejmu, która zmieniała stołki jak rękawiczki? Mieszkańcy Jeleniej Góry. Nie po raz pierwszy. I zagłosują ponownie na nich. Marcin Zawiła wystawi się np. do europarlamentu, Zofia Czernow do sejmiku, Józef Kusiak na prezydenta miasta. Kto na nich zagłosuje? Pracownicy straży miejskiej, urzędnicy gminni, członkowie PO, SLD, PiS. Popełnię teraz może groźbę karalną albo zmuszanie do określonego zachowania, ale ta inicjatywa to taka lokalna zadyma. W tym systemie prawnym jaki mamy, można tylko iść z siekierami na Ratusz, bo inaczej jak się nie wyrżnie łobuzów to wrócą drzwiami, oknami i labiryntami.
A teraz trochę do 24 punktów, chociaż od a nie powinno się zaczynać. Januszu. Ponoć masz wyższe wykształcenie (czytałem, że stać cię nawet na doktorat). Mamy rzekomo wolny rynek i demokrację. Exodus to problem nieudaczników lub cwaniaków. Wizje gospodarcze ma każdy, pieniądze nie. Otwórz pole golfowe, ale zbankrutujesz, bo nie będzie zbyt wielu chętnych do korzystania z niego. O Termy Cieplickie się też nie martw, bo jesteś bezrobotny. Inwestorzy mają wolny wybór, agonia drobnego handlu jest na etacie w PUP. Brak nowych miejsc pracy bez szczegółów – wszyscy są równi. Wielu ludzi jeździ ekstra brykami i ma w nosie miejsce pracy w Jeleniej Górze. Przesłanki do podwyżek zawsze są. Wczasy w Cervi lub Tequili. Nie przemyślane podwyżki mogą się co najwyżej zemścić kosztami nowych budynków socjalnych i stołówek Brata Alberta dla swoich zarządców. Szkolnictwo jest generalnie odgórne. Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych chyba nie mogło by udolniej zarządzać ZGK. Buduj się sam, działki są wolne, nawet na Działkowicza. Za mieszkania trzeba płacić. Napisz, że chcesz wymienić obecnych pracowników w administracji samorządowej na bezrobotnych. Albo powiększyć rzeszę bezrobotnych. Ja byłbym za zniesieniem noclegowni dla bezdomnych. Ja się wstydzę takiego zjawiska. Problemy życia to sprawa każdego z osobna, ucho wszystko przyjmie. Za brak klimatu to modlić się do Pana Boga. O środki unijne niech wnosi kto chce, one nie będą rozdawane dla bezrobotnych. Głodowe zasiłki z MOPS, bo na szwedzki stół dla kolesiów musi wystarczyć. Nieuporządkowanych stanów prawnych jest wiele, ale o co chodzi?
Januszu. Lech Wałęsa mieszka na Polanki a stocznia leży. Janusz Śniadek jest w sejmie, a Solidarność szykuje się do strajku ogólnopolskiego. Piotr Duda dostanie stołek, to oleje Platformę Oburzonych. Kiedyś opiszę jak mi pomagał Józef Kusiak. Teraz jestem za granicą. Każdy orze jak morze. A... znowu zaczynam od a. Czym ty możesz Zawiłę zastraszyć, żeby zmiękł? On się ciebie nie boi, więc nie musi ci nic dawać. Ja byłem radnym, to z Kusiakiem były inne relacje.
Odnośnie referendum lokalnego. Wystarczy jedno pytanie. Co w zamian? Najpierw trzeba zmienić prawo i moralność ludzi. Do tego czasu ja nie biorę udziału w żadnych „wyborach”. Nie zazdroszczę organizatorom i przepraszam za sarkazm.

Grzegorz Niedźwiecki

Ps.
Nie jestem pewien Janusz, czy nie zrobiłeś falstartu. Z inicjatywą przeprowadzenia lokalnego referendum w celu odwołania najwyższych władz miasta może wystąpić pięciu mieszkańców Jeleniej Góry, czy też formalna organizacja społeczna należąca do wspólnoty samorządowej. Inicjatorzy powinni zacząć od pisemnego powiadomienia o swoim pomyśle wszystkie osoby, które chcą pozbawić stanowiska. O zamiarze przeprowadzenia referendum informuje się także komisarza wyborczego, za szczegółowymi danymi komitetu. I od tego czasu dopiero można zbierać podpisy na odpowiednich listach. Te zbiera się w określonym czasie, a nie aż do skutku. Dlaczego mam wątpliwości? Ja bym nie pytał Zawiły ile mieszkańców czy wyborców jest w Jeleniej Górze. Ja wiem. Wystarczy kliknąć w odpowiednie wyszukiwarki. Ja wolał bym pójść do komisarza wyborczego lub GUS. Nie ufał bym wrogowi. Trzeba na wszelki wypadek zebrać 8.500 podpisów. Żeby to zrobić, pomysłodawcy odwołania powinni poinformować mieszkańców w mediach o pomyśle i o przyczynach z uzasadnieniem. Informacja powinna również zawierać pytanie, na które mieszkańcy mają odpowiedzieć i planowany termin referendum. Od formalnego startu w ciągu 60 dni trzeba się nieźle napracować ze stolikami w mieście żeby sprostać zadaniu. Może te pierwsze 100 podpisów, które ogłosiłeś, nie łapie się jeszcze do stażu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.