Facebook Google+ Twitter

Referendum. Lek czy placebo?

Referendum, czyli głosowanie ludowe, jest najbliższe ideałowi demokracji bezpośredniej. W referendach mogą brać udział wszyscy obywatele posiadający prawa wyborcze. Zarządzane jest przez Sejm lub prezydenta za zgodą Senatu.

Sonda

Na jaki temat powinno być pilnie przeprowadzone ogólnokrajowe referendum?

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Grzegorz FrankiAby złożyć wniosek o ogólnokrajowe referendum, wymagane jest 500 tys. podpisów. Ostatnie ogólnokrajowe referendum w Polsce miało miejsce w czerwcu 2003 i dotyczyło wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wzięło w nim udział prawie 60 proc. uprawnionych, z czego ponad 77 proc. na pytanie czy wyraża zgodę na przystąpienie RP do Unii Europejskiej, odpowiedziało „tak”. Referendum to kosztowało ponad 82 mln zł.

Referendum jest dość kosztownym, ale skutecznym sposobem badania opinii publicznej. Problem w tym, jak zgrabnie skonstruować pytanie, aby dało jednoznaczną i niepozostawiającą wątpliwości odpowiedź. Ważne jest też, aby stanowiło podstawę do wprowadzenia realnych zmian, nawet drastycznych. Słowem, powinno być lekiem, a nie placebo.

Polacy lubią referenda. Chcieli referendum w sprawie ACTA, chcą referendum w / Fot. w24 sprawie podniesienia wieku emerytalnego i w sprawie pomnika upamiętniającego katastrofę smoleńską. W planach było także referendum w sprawie odwołania wójta gminy Choczewo. Niedawno odbyło się referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej we wsi Gąski, gminie Mielno i pewnie kilka innych, lokalnych, o których media głośno nie informują.

Poseł PiS, Mariusz Błaszczak, którego biuro poselskie mieści się w Legionowie, na stronie internetowej pis-legionowo.net zamieścił ankietę mającą na celu zbadanie, czy mieszkańcy tej gminy chcą referendum w sprawie sprzedaży Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Tak więc, każda sprawa jest wystarczająco dobra do zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum.

Ja zaś zastanawiam się, jakie pytanie w referendum rozwiązałoby gorący ostatnio problem finansowania KK przez państwo? Opinii jest tyle, co obywateli, każdy ma argumenty za i przeciw. Jak powinno być skonstruowane idealne precyzyjne pytanie? Koszty takiego przedsięwzięcia są zbyt wysokie, żeby można było pozwolić sobie na chybione pytanie. Konia z rzędem temu, kto je wymyśli.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"Ja zaś zastanawiam się, jakie pytanie w referendum rozwiązałoby gorący ostatnio problem finansowania KK przez państwo?"

Czy zagdza się pan/i/ na to, żeby Państwo finansowało instytucję mogącą panu/i/ umożliwić zbawienie i wieczne życie w niebie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Beato, to czuję, wiem!
Interesuje mnie, jak to uzasadni rząd, aby było do "przełknięcia",
czy "ciemny lud" jest w stanie to kupić... choć i tu nie powinnam miec wątpliwości :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kościół i władza to naczynia połączone. Powodem NICNIEROBIENIA w tej drażliwej kwestii są populistyczne hasła w stylu " Prawdziwy Polak to katolik", albo "Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską a Polak Polakiem" i inne, które wrosły w polską skórę, jak kleszcz.Władza, jeśli chce trwać - nie kiwnie małym palcem, żeby nie drażnić katolików. Tak właśnie można to uzasadnić, moim zdaniem, Pani Stefanio. Władza na smyczy kleru. Ot, co!
Ech, smutne to i beznadziejne. I żałosne do bólu też...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj Stanisławie, to pytanie chyba nie do społeczeństwa winno byc skierowane!
Interesuje mnie uzasadnienie; dlaczego nie będzie zniesiony :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Referendum w sprawie finansowania KK nie będzie. Dlatego nie ma sensu stawiać żadnych na ten temat pytań. Pytanie jednak może być wskazane, dlaczego mimo zapowiedzi, że zostanie zniesiony Fundusz Kościelny, nie został zniesiony. Bo nie będzie zniesiony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.