Facebook Google+ Twitter

Referendum niepodległościowe w Płd. Sudanie już w niedzielę

W połowie roku 2011 na mapie Afryki może pojawić się nowe państwo – Południowy Sudan.

Pracownicy PCPM - Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej podczas realizacji projektu oświetlenia wsi w Południowym Sudanie przy użyciu zestawów oświetlenia słonecznego. / Fot. PCPMW trwającym tydzień głosowaniu, które rozpocznie się w niedzielę 9 stycznia, ludność południowej części Sudanu wypowie się czy chce utrzymać unię z północną, muzułmańską, częścią kraju, czy też ogłosić niepodległość.

Południowy Sudan zajmuje obszar porównywalny z terytorium Francji i jest zamieszkały przez około 8 mln osób. Graniczy on z Etiopią, Kenią, Ugandą, Demokratyczną Republiką Konga oraz Republiką Środkowoafrykańską. Na jego obszarze znajdują się znaczne zasoby ropy naftowej, eksploatowane od ponad 20 lat. W latach 1983-2005 na obszarze Południowego Sudanu toczyła się wojna domowa pomiędzy separatystami a siłami podległymi rządowi Sudanu, w której wyniku śmierć poniosło ok. 2 mln ludzi, zaś ponad 3 mln musiały opuścić swoje rodzinne strony. Konflikt doprowadził to kompletnego spustoszenia południa Sudanu, który obecnie zaliczany jest do najbiedniejszych regionów na świecie.

– Zapis o przeprowadzeniu referendum niepodległościowego jest zawarte w układzie pokojowym, który w 2005 roku zakończył dwudziestoletnią wojnę domową – mówi Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), niosącej pomoc humanitarną i rozwojową w tej części Sudanu. – Głosowanie potrwa tydzień, gdyż ze względu na brak dróg i samochodów prawie wszyscy wyborcy będą musieli iść pieszo do lokali wyborczych, czasem nawet dzień w jedną stronę.

Ludność Południowego Sudanu jest entuzjastycznie nastawiona do referendum i perspektywy niepodległości. – Gdy w październiku 2010 roku realizowaliśmy nasz projekt elektryfikacji wsi w Południowym Sudanie, wszyscy nasi rozmówcy wyrażali przekonanie, że referendum zadecyduje o niepodległości tej części Sudanu oraz utworzeniu nowego kraju – mówi Wojciech Wilk. – Mieszkańcy Południowego Sudanu widzą w niepodległości szansę na zakończenie półwiecza wojen i ubóstwa oraz szansę na rozwój kraju w oparciu o złoża ropy naftowej i innych minerałów.

PCPM – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej działa w Południowym Sudanie od 2006 roku, gdzie realizuje projekt z zakresu budowy szkół oraz rozwoju obszarów wiejskich. W roku 2010 pracownicy PCPM zrealizowali projekt instalacji oświetlenia słonecznego w ponad 150 domach w północno-zachodniej części Południowego Sudanu. – W Południowym Sudanie nie ma elektrowni, sieci przesyłowych prądu ani dróg asfaltowych. Tylko największe miasta mają prąd – mieszkańcy pozostałych części kraju spędzają wieczory przy świetle świec lub latarek. Dlatego energia słoneczna ma tak wielką przyszłość w tym kraju i mamy nadzieję, że projekty PCPM będą stanowić polski wkład w rozwój Południowego Sudanu – mówi prezes Wilk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Cieszy działalność PCPM, oby nie było tak link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.