Facebook Google+ Twitter

Referendum RAŚ-u: 98 proc. głosujących za autonomią dla Górnego Śląska

W niedzielnym referendum przeprowadzonym w Imielinie i Lędzinach ponad 98,5 proc. głosujących opowiedziało się za przywróceniem Górnemu Śląskowi autonomii, którą miał w okresie międzywojennym. Akcję zorganizował i przeprowadził Ruch Autonomii Śląska.

Referendum w Lędzinach / Fot. Grzegorz FrankiRuch Autonomii Śląska był organizatorem akcji, w której każdy obywatel mógł odpowiedzieć na pytanie: "Czy jesteś za przywróceniem Górnemu Śląskowi autonomii, którą miał w okresie międzywojennym?". Sondaż przeprowadzony został w dwóch sąsiadujących ze sobą miasteczkach: Imielinie i Lędzinach. Miejscowości te położone są pomiędzy Mysłowicami a Tychami w województwie śląskim.

Czy jesteś za autonomią Górnego Śląska?

Trwającemu od godziny 12 do 21 referendum nie sprzyjała pogoda - w tym czasie na Śląsku cały czas padał deszcz. Pomimo tego na wzięcie udziału w sondażu zdecydowało się łącznie około 1074 osoby. Sześć z nich oddało głosy nieważne.

Z wyników sondaży zadowoleni są działacze RAŚ-u, bo zdecydowana większość głosujących odpowiedziała pozytywnie na zadane przez organizatorów pytanie.

W liczącym 8 tys. mieszkańców Imielinie głosowało dziś 607 mieszkańców. Przytłaczająca większość spośród nich poparła autonomię. Wynik głosowania mieszkańców to 98,68 proc. na "tak" i 1,32 proc. na "nie".

Niemcy chcą walczyć o autonomię Śląska

W Lędzinach do lokalu wyborczego poszło tylko 467 osób, choć miasto ma 16 tys. mieszkańców. Wynik głosowania: 98,51 proc. za, 1,49 proc. przeciw.

W obu miastach głosowały też osoby przyjezdne.

Przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, Jerzy Gorzelik, zapowiadał jeszcze przed rozpoczęciem referendum, że ma ono "przede wszystkim wymiar edukacyjny i ma promować ideę autonomii". Powiedział też, że RAŚ chce prawdziwego referendum w sprawie przywrócenia autonomii dla Górnego Śląska.

Więcej o przebiegu dzisiejszego referendum przeczytać można w relacji Grzegorza Franki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (36):

Sortuj komentarze:

Arek
 • Arek
 • 04.04.2012 14:13

Jestem Ślązakiem od urodzenia ( 42-lata ) , chociaż nie mieszkam na Śląsku . Jestem za autonomią Śląska , jeśli do tego dojdzie wracam na mój ukochany Śląsk .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rdzenny Bunkrowiec
 • Rdzenny Bunkrowiec
 • 27.10.2011 16:07

Niech żyje wolny i niepodległy Międzyrzecki Rejon Umocniony ! Precz z okupantami z Międzyrzecza i Lubrzy !

Komentarz został ukrytyrozwiń
o/s
 • o/s
 • 08.10.2011 16:30

WOM GOROLE SIE GIBZDEKA NA LEB CHEBA SUJE JAK GODOCIE O V KOLUMNIE MY SLONZOKI CHCYMY BYC U SIEBIE GODAC PO SLONSKU I ZYC Z GODNOSCIOM. NIYCH SE WARSZAWA RYNCE WSADZI W ZIC A NIY DO SLONSKA.TAK JIM SIE LO TYN SLONSK NAROZ ROZCHODZI ALE JAK GO ROZKRODALI TO NIY WEJZOL NAWET ZODYN GIZD Z WARSZAWY CO SIE STANIE Z SLONZOKAMI GELD WZIYNI I TELA TEROZKI MY GODOMY STOP CHCYMY BYC SLONZOKAMI I SZLUZ. NIYCH SE GODAJOM GOROLE O V KOLUMNIE A MY TAK I TAK BYDYMY TA AUTONOMIO MIEC.BO MOMY RECHT.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Froncek z Potgympy
 • Froncek z Potgympy
 • 09.08.2011 12:20

Wynik RAśiowego i Gorzelikowego głosowania je rychtyk taki jaki bół za Gomółki i Gierka 99%, abo za Czauszesku 99,99% . Tera wszyjscy widzom co to som te RAŚie, wywrotowce take same jak były Orgesze i inksze szwoby i wancki kere sie wciskajom kaj widzom jakie profity.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan majowski
 • Jan majowski
 • 04.07.2011 22:06

Czyja ślubno jest lepszom ślondzoczkom? Jo sie urodzioł w Szarleju Hanys z krwi kości,mom ślubno z Lublina. Gorzelini niy jest czysto briwa Ślonsko, jego ślubno pochodzi z Polski łod Bałtyku?

Komentarz został ukrytyrozwiń
...
 • ...
 • 04.07.2011 21:57

kobe Dzisiaj 13:50
JEST ZNAKOMICIE WIEDZIEĆ ŻE Adam Degler Dzisiaj 12:29 TO NIEMIEC - bo wszystko jasne, jednoznaczne
NIŻ PRZYPUSZCZAĆ, ŻE TY kobe Dzisiaj 13:50 JESTEŚ POLAK - bo ty ściema

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 04.07.2011 21:51

NAZWANIE PRZEZ RAŚ swojej ANKIETY (lub WYWIADU ŚRODOWISKOWEGO)
REFERENDUM
TO ZWYKŁA PROWOKACJA WOBEC POLSKI I POLAKÓW
CO TO JEST I KTO ZWOŁUJE REFERENDUM OKREŚLA
USTAWA z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym.
Art. 9. 1. (8) Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum bezwzględną większością głosów swojego ustawowego składu
Art. 10. 1. Uchwała organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego w sprawie przeprowadzenia referendum podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym,
NATOMIAST
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 165 definiuje jednostki samorządu terytorialnego (j.s.t.)

CHYBA, ŻE RAŚ OGŁOSIŁ REFERENDUM NA PODSTAWIE PRAWA NIEMIECKIEGO.

NA NASZYCH OCZAR POWSTAJE V-KOLUMNA. MAMY POWTÓRKĘ Z HISTORII SPRZED 1939 roku

Komentarz został ukrytyrozwiń
G.O.
 • G.O.
 • 04.07.2011 19:55

Tusk konsekwentnie realizuje niemieckie postulaty, wykorzystuje nawet taką przybłędę ze wschodu jak Gorzelik. Szumny spis powszechny też nie miał nic innego na celu tylko dzielić Polaków. Ślązacy to najwartościowszy Polacy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Grabski
 • Krzysztof Grabski
 • 04.07.2011 17:07

Media.
Zło konieczne.
Sezon ogórkowy.
Temat zastępczy jak 99% na W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof.
 • Krzysztof.
 • 04.07.2011 17:02

Do Paweł Majchrzak - w tych czasach należy czytać coś więcej niż tytuł wiadomości. Teraz wszelkie media dają tytuły mające wątły związek z treścią artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.