Facebook Google+ Twitter

Referendum w sprawie Lasów Państwowych? Zebrano pół miliona podpisów

Twa akcja zbierania i weryfikowania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie prywatyzacji Lasów Państwowych. Zebrano już 557 tys. podpisów i teoretycznie wniosek może zostać już złożony.

 / Fot. By Panek (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsJak informuje "Nasz Dziennik", organizatorzy, czyli Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski i Parlamentarny Zespołu do spraw Zrównoważonego Rozwoju Europy, zebrali i zweryfikowali już 557 tys. podpisów. Oznacza to, że pod wnioskiem wniosek podpisało się już wymagane 500 tys. obywateli, jednak organizatorzy chcą zebrać co najmniej 50 proc. więcej.

"Dynamika jest wyśmienita i wiele wskazuje na to, że niedługo uzbieramy milion podpisów" - ocenia w komentarzu dla "Naszego Dziennika" były minister środowiska z ramienia PiS, Jan Szyszko.

Referendum miałoby zawierać dwa pytania: czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i czy jesteś za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce.

W opinii organizatorów akcji, nałożenie obciążeń finansowych na Lasy Państwowe doprowadzi do utraty płynności finansowej firmy, a w dalszej perspektywie do przekształceń własnościowych. Prognozują również, że uwolnienie obrotu ziemią, które będzie miało miejsce za dwa lata, umożliwi prywatnym inwestorom wykup terenów należących do Lasów Państwowych. Obawiają się, że znaczna ich część może trafić do obcokrajowców.

Przeciwnicy ustawy chcą, by rząd zagwarantował, że sprzedaż polskiej ziemi obcokrajowcom będzie możliwa w momencie, kiedy średnia płaca w Polsce będzie stanowiła 90 proc. średniej płacy pięciu najbogatszych państw Unii Europejskiej.

24 stycznia Sejm przyjął ustawę o lasach, która zakłada, że spółka Lasy Państwowe w latach 2014-15 r. będzie co roku odprowdzać do skarbu państwa 800 mln zł. Od 2016 r. sytuacja się ziemi - wysokość środków przekazywanych do budżetu państwa ma wynosić 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Wstępne szacunki mówią, że w 2013 r. Lasy osiągnęły ok. 250 mln zł nadwyżki.  / Fot. By Wzgórze (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via W

Ustawa ma zacząć obowiązywać od 6 marca br.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Kup se Pan ziemię we Francji albo w Niemczech

Komentarz został ukrytyrozwiń

też uważam że lasy powinny pozostać państwowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na twoją specjalną prośbę, Łukaszu, wrociłem do dyskusji pod wspomnianym artykułem. Ciesze się, że pod tym umieściłeś wszystkie argumenty jakie sam masz do zaprezentowania. Pani Elu, cudzysłów przy słowie dyskutant należałby się do określenia pani a nie mnie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Łukaszu
Ten " dyskutant " tak pod każdym artem .Komentuje komentarze i wrzuca nowe tematy .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.02.2014 18:31

Pani Elu, "zabrakło pani argumentów" tak samo jak dyskutantowi pod tym tematem: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba komuś tu brakło argumentów :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wrzuć na luz Bartek bo jesteś nudny jak flaki z olejem .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie na temat? Jako argumentu, że nie będzie prywatyzacji lasów używa pani stwierdzenia że "Tusk wielokrotnie mówił". Słowo Tuska jest warte tyle co zużyty papier toaletowy, żeby nie określić tego dosadniej :)
Czemu pani nie przekaże połowy swojego majątku budżetowi skoro to nic złego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie na temat !
To metody z pislandii wzięte :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Tusk kilkakrotnie powtarza ,że nie będzie prywatyzacji." - i znów wychodzi na wierzch pani naiwność i ślepa wiara we wszystko co Donald obieca:)

„Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych. Dotyczy to i musi dotyczyć wszystkich. I tych mniej zamożnych i tych bogatszych." - Donald Tusk

"Drogi są coraz gorsze, ale na ulicach pojawiły się fotoradary. Polacy mają być kontrolowani w każdym miejscu. Utrudnić ludziom życie do maksimum, a na końcu ich skontrolować wszystkich bez wyjątku. To jest filozofia PiS. Tylko facet który nie ma prawa jazdy, może wydawać pieniądze na fotoradary, a nie na drogi." - a to też słowa Tuska.

Pewnie zaraz pani napisze premierowi usprawiedliwienie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.