Facebook Google+ Twitter

Referendum w Szwajcarii. Pytania o złoto, podatki i imigrację

W niedzielę, 30 listopada, Szwajcarzy będą głosowali nad trzema inicjatywami. Oprócz propozycji powrotu do 20 proc. parytetu złota, głosowanie odbędzie się nad zniesieniem różnic w opodatkowaniu obcokrajowców i ograniczeniu imigracji.

https://flic.kr/p/eK8mqb / Fot. Kamil Porembiński/CC BY-SA 2.0Aktualizacja: poniżej wyniki referendum

W niedzielnym głosowaniu wyborcy będą musieli odpowiedzieć na trzy pytania: czy chcą zniesienia ulg podatkowych dla mieszkających w Szwajcarii obcokrajowców, czy chcą ograniczenia imigracji do 0,2 proc. rocznie oraz czy chcą powrotu do przechowywania 20 proc. swoich rezerw walutowych w złocie.

Wszystkie trzy projekty zostały zarekomendowane do odrzucenia przez Zgromadzenie Federalne, które powstrzymało się od wysunięcia kontrpropozycji wobec nich, lecz zgodnie z konstytucją o ich wejściu w życie zadecyduje powszechne głosowanie. Wszystkie projekty są Uprawnionych do głosowania jest 5,212 mln wyborców spośród 8,062 mln wszystkich Szwajcarów. Spodziewana frekwencja to 52 proc.

Wyniki. Wszystkie trzy projekty zostały odrzucone. Frekwencja wyniosła 49,9 proc.

Inicjatywa w sprawie zniesienia opodatkowania ryczałtowego kosztów zamieszkania przez obcokrajowców została odrzucona większością 59 do 41 proc. głosów. Przeciwko opowiedziało się 1,528 mln Szwajcarów, za było 1,053 mln. Za zniesieniem podatku opowiedział się tylko jeden kanton - Szafuza.

Inicjatywa ograniczenia imigracji upadła w stosunku 74 do 26 proc. głosów. Przeciwko opowiedziało się 1,920 mln wyborców. Za zagłosowało 671 tys. Żaden kanton nie poparł inicjatywy.

Inicjatywę w sprawie powiększenia rezerw walutowych przechowywanych w złocie odrzucono większością 77 do 23 proc. głosujących. Przeciwko było 1,974 mln wyborców, za 581 tys. Żaden kanton nie poparł tej inicjatywy.

Inicjatywa ludowa: Stop Dyskryminacji Podatkowej Gościnności

Projekt zakłada zniesienie ulg podatkowych dla bogatych obcokrajowców mieszkających i jednocześnie nie pracujących w Szwajcarii, poprzez pozbawienie ich możliwości płacenia podatku zryczałtowanego. Zgodnie z intencją inicjatorów, tacy rezydenci byliby opodatkowani jedynie od uzyskanego dochodu i majątku.

W Zgromadzeniu Federalnym Rada Narodu odrzuciła projekt większością 135 głosów nad 65, przy 1 osobowej nieobecności. Rada Kantonów opowiedziała się 30 głosami przeciw, 13 za, przy 1 absencji.

Wprowadzenie planowanych zmian spowodowałoby, że Szwajcaria stałaby się mniej atrakcyjnym krajem dla najbogatszych, którzy musieliby płacić wyższe podatki. Obecnie tego typu cudzoziemcy w Szwajcarii płacą jedynie zryczałtowaną, roczną opłatę, której wysokość jest uzależniona od ich kosztów życia w Szwajcarii, najczęściej waha się ona w okolicach sześciokrotności kosztów wynajmu ich nieruchomości.

Pomysłodawca tej inicjatywy - lewicowa Alternatywna Lista - argumentuje, że prawo, które chce zmienić jest przestarzałe, nieprzejrzyste i niesprawiedliwe przez wprowadzającą nierówność. Z drugiej strony przeciwnicy nowego prawa zauważają, że zniesienie go pozbawi wiele kantonów dodatkowych wpływów, z powodu ucieczki bogatych obcokrajowców. Dla kantonów Vaud, Valais, Genewa i Ticino, w których mieszka większość płatników tej opłaty, przychody z niej wynoszą łącznie 722 mln dolarów rocznie. Dla porównania PKB Szwajcarii to 651 mld dolarów, lecz jest to bogactwo bardzo nierównomiernie rozłożone na kantony, więc przychody z opłat mogą być znaczne dla małych kantonów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

są wyniki, wszystkie 3 inicjatywy odrzucono! udział głosujących ponad 51%

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.